Dobrý FestivalRozhovory

Janek Ledecký: „Slovenská scéna mala vždy väčší šmrnc.“

Janek Ledecký2Na Dobrom festivale som sa stretol s Jankom Ledeckým čoby headlinerom posledného dňa a prehodili sme pár slov. Bolo to tesne pred jeho nedeľňajším vystúpením na Delni v Prešove. Bavili sme sa v krátkosti o všetkom, pretože som ho chvíľku zdržal pred zvukovou skúškou. Publikum si jeho vystúpenie vychutnalo a ako sa dočítate jeho fanúšikovia aj tentokrát naozaj od začiatku vykrikovali názvy skladieb, ktoré proste museli odznieť.

Ako sa Vám páči v Prešove a na Dobrom Festivale?
Práve sme dorazili a veľmi sa tešíme, že tu neprší, pretože nás celú cestu z Prahy sprevádzala prietrž mračien, ktorá sa na chvíľu zastavila niekde v okolí Banskej Bystrice.

A čo máte nové?
Momentálne pracujem na muzikále, ktorým zakončím trilógiu tých veľkých chlapov. Takže po Hamletovi a Galileovi to bude tentokrát Shakespearov Othello, ale situovaný do úplne rydzej súčasnosti. A najväčšou novinkou je, že sme sa tohto roku dali dohromady so Žentour-om, po ani nebudem hovoriť koľkých rokoch. K vám sa veľmi teším, pretože to tu odpálime 1.augusta na Domaši. Po sedemnástich rokoch si opäť spoločne zahráme.

Ako došlo k tomu, že ste sa so Žentour-om dali opäť dokopy?
Všetci nás o to žiadali. Usporiadatelia aj ľudia, ktorí chodia na koncerty. Tak sme si povedali, že to spravíme. Ale podmienkou nášho kapelníka Honza Černýho bola, že spravíme pár nových vecí, aby sme sa takpovediac neviezli na vlne tých starých pesničiek. A skvelo sa pri tom bavíme.

Máte už zložený nejaký nový materiál?
Už na ňom pracujeme. U vás budete môcť počuť dve nové pecky.

Čo Vás ešte čaká toto leto?
Priamo odtiaľ odchádzam windsurfovať na tri týždne do Grécka, kde je jedno úžasné miesto s dobrou termikou. Je to na Lefkáde. Jazdím tam pravidelne. Koncom júla hrám na niektorých festivaloch u nás v Čechách a potom čo odohráme koncerty so Žentour-om letím koncom augusta na 14 dní do Ameriky, pretože toho Othella robím s americkým režisérom, s ktorým som spolupracoval na Hamletovi a tiež tam budeme pracovať na preklade Galilea do angličtiny.

Budete tie muzikály uvádzať aj v zahraničí?
Tak Hamlet sa v súčasnej dobe hral okrem Čiech aj na Slovensku. Momentálne má za sebou 300 repríz v Soulu v Kóreji a prejednávame ďalšie destinácie. Mám z toho veľkú radosť. A ak to dobre dopadne, tak by som sa tu mal objaviť v Košiciach s americkou verziou Hamleta, ale v češtine a so skutočne veľkou luxusnou zostavou.

Odoznejú dnes len Vaše sólové veci alebo máte pripravené aj niečo špeciálne?
Vždy hráme to, čo chcú ľudia počuť. Takže odznie všetko. Len čo sa objavíme na pódiu, tak už tie názvy ľudia kričia. Pomaly sa nepamätám na koncert, na ktorom by som neodohral Proklínám a Pěkná, pěkná, pěkná. Ale odohrám tu aj pár nových skladieb.

Skúste porovmať slovenskú a českú hudobnú scénu?
Z môjho pohľadu sa to vyvíja stále rovnako. Slovenská scéna mala vždy väčší šmrnc. Neviem čím to bolo, ale tento pocit som mal ešte v dobách Žentour-u.

Pre slovenských interpretov je zas zaujímavé koncertovať v Čechách.
Pretože sú tam akoby na návšteve. Tak ako ja teraz tu v Prešove a musím povedať, že sem veľmi rád chodím, pretože ma zakaždým úplne dojme, ako sa tu všetci z toho tešia a správajú sa jednoducho úžasne.

Ako sa Vám páčilo vystúpenie Petra Lipu, ktorý hral pred Vami?
S petrom Lipom máme zhodou okolností spoločný počin, keď v Bratislave v 2001 hral rolu Polónia v Hamletovi na Novej Scéne. Mal som to potešenie si s ním strihnúť pár predstavení a bolo to úžasné. Videl som tiež pár jeho sólových koncertov a je to mimoriadny frontman.

A kto Vás ešte oslovil zo slovenskej hudobnej scény?
Ja poznám samozrejme tú „starú partu“ ako Elán, Paľo Habera, Peter Nagy a tak. Ale teraz sledujem aj nové veci ako IMT Smile, Zuzku Smatanovú a ďalších. Peha sa rozpadla, tak Katku Knechtovú samotnú.

Fotoreport z Dobrého festivalu 2009: http://www.mojamuzika.sk/festivaly/dobry-festival-2009-v-obrazoch-fotoreport

Janek Ledecký Dobrý Festival 2009Janek Ledecký 2 Dobrý Festival 2009

Janek Ledecký s kapelou Dobrý Festival 2009Janek Ledecký 3 Dobrý Festival 2009

Interview: Edo Kopček

Foto: Lýdia Botková

Prečítajte si

Comments are closed.