NovinkyRozhovoryFotoreportyReportážeFestivalyTopfest

HEADLINERI ZNOVA POSUNULI TOPFEST NA VYŠŠIU ÚROVEŇ!

Topfest 2015 – 12. ročník najväčšieho rockového festivalu na Slovensku nám znova priniesol na piešťanské letisko mnoho zahraničných umelcov, ale aj slovenské rockové, metalové či punkové kapely. Najväčšie mená tohto roku boli Twisted Sister, Within Temptation, Arch Enemy či Stratovarius. Veľkolepú show priniesli v posledný deň IMT Smile v spolupráci s Lúčnicou.

Prvý deň festivalu sa na A-Stagei vystriedali kapely ako The Paranoid, Chelsea Grin, Texas In July, The Exploited, Within Tempation, Stratovarius a Arch Enemy. Okrem toho, že sme si všetky koncerty pozreli, sme sa vybrali aj do backstageu, kde sme si niektorých aj odchytili pre krátke rozhovory.

_DSC4351Igor (The Paranoid) nám prezradil, že sa im hralo skvelo a okrem toho nám niečo povedal aj k Rockovej Maturite, kde sedí za porotcovským stolom „…pozvali ma, aby som robil porotcu a uvedomil som si, že už sa možno prelamujem na tú druhú stranu a veľmi si to cením… bol som zvedavý na naše kapely, prekvapili ma hlavne Meredith, The NOW, Asenth, Before The Zero Day. Toto sú také štyri, ktoré som si najviac zapamätal…“

_DSC4392Po Igorovi sme si zastavili aj Alexa z Chelsea Grin, ktorý má vynikajúci zmysel pre humor, v strede otázky sa totiž rozhodol vymeniť si so mnou slnečné okuliare, čo ma natoľko prekvapilo, že som zabudla, čo som sa chcela spýtať (smiech). Alexova reakcia bola len „Ale čo, som ťa vyviedol z miery? Zabudla si na otázky?“ 😀, samozrejme sme sa dostali aj k novému albumu, ten plánujú vydať v priebehu budúceho roka.

Na ceste na The Exploited som zazrela aj Lojza z Konfliktu, ktorý hral tento rok na B-stagei s Konfliktom a s Liquid Boogie Roll. Punkový nadšenci si mohli užiť punkovú legendu, už spomínaných The Exploited. Večer uzavreli Stratovarius, Within Temptation , Arch Enemy a domáci Horkýže Slíže.

_DSC4478V sobotu rocková nádielka pokračovala napríklad s kapelami Smola a Hrušky či Hex. No najväčšími sobotňajšími ťahúňmi boli Hollywood Undead a Sisted Twister. Hollywood Undead na tlačovej konferencii vysvetlili prečo nosia masky, podľa slov Georgea Ragana (Johnny 3 Tears) „…je to preto, lebo by iní interpreti závideli, že vyzeráme lepšie :D“ Chalanom sa páčilo slovenské počasie a radi by sa vrátili aj kvôli fanúšikom. „Úprimne, európski fanúšikovia sú oveľa viac aktívny ako u nás. Ďakujeme všetkým, čo prišli na náš koncert a za vás čas.“ Skonštatovala kapela Hollywood Undead.

_DSC4704Medzitým sme navštívili aj B-stage, kde odohrala svoj druhý Topfesťácky koncert kapela N.V.Ú. Štěpán sa vyjadril k punkovej scéne na základe otázky, ako sa podľa neho zmenila punková kultúra od doby, kedy sa v nej pohybuje po súčasnosť. Ja sa v podstate pohybujem na tejto scéne od 14 rokov a to je mi 48, ono to je jednoduché, punková scéna ešte stále žije. Spomínam si ako sa pred rokmi pýtali Charlieho Harpera z U.K.SUBS a to je už pán, či si myslí že už je punk mŕtvy. A on im na to povedal „čo myslíš je mŕtvy jazz? je mŕtvy blues? buď sa o tom píše viac alebo menej, ale hrá sa to, takže to mŕtve nie je“ ja si o punkovej scéne myslím to isté.“ Na Slovensko chodia hrávať veľmi radi a svojim fanúšikom odkázal, len jedno „…aby počúvali hudbu aj naďalej , choďte na koncerty, aby tie kapely prežili, podporujte miestnu scénu to je veľmi dôležité. Používajte hlavne srdce a rozum, možno to znie banálne, ale za tie roky by som vám nič múdrejšie nepovedal.“

_DSC4573Naopak Špako z Punkreasu mal iný názor. „Pred 10-mi rokmi to bolo určite lepšie, viac ľudí chodilo na koncerty. Nie je to ani teraz biedne, ale lepšie to nie je určite“. Punkreas plánujú na jeseň turné, tak si ich nenechajte ujsť 🙂 Na konci večera predviedli energickú show Twisted Sister, a keď píšem energickú, tak tam tá energia určite nechýbala. Pri tejto kapele nenapíšem, že sa určite vrátia pretože samotný Dee (spevák kapely) počas koncertu povedal, že je to posledný krát, čo ich tu vidíme. Pódium patrilo frontmanovi, napriek veku lietal ako víchor a jeho blonďaté vlasy viali za ním. Veľmi intímnu a pietnu situáciu si vyžiadala spomienka na už zosnulého bubeníka A. J. Piera, ktorý pre slovenské publikum zahral svoje sólo vo videu. V tú silnú chvíľu by ho zrejme neprekonal ani naživo zastupujúci Mike Portnoy. Ako posledné kapely sa ukázali Zóna A a Karpina.

_DSC4826Posledný deň Topfestu sa niektorí návštevníci balili, iní si ešte užívali posledný deň sladkého nič nerobenia. Ani pár kvapiek dažďa nikomu náladu neskazil a na koncerte kapely Slniečko, slniečko naozaj vyšlo. Zábava teda mohla pokračovať s kapelami Divokej Bill, Inekafe či Tublatankou. Záver večera si návštevníci užili s kapelou Slobodná Európa, no ešte pred tým sa v plnej paráde ukázali I.M.T. Smile, ktorí sa netradičným spôsobom dali dokopy s tanečným súborom Lúčnica a predviedli naozaj nezabudnuteľné predstavenie.

Počas celého Topfestu sa mohli návštevníci zabávať vo Fun Zóne, vyložiť nohy a počúvať rock v stane Rockovej Republiky, najesť sa v rôznych stánkoch alebo si dať vychladený Budvar. Teraz nám neostáva nič iné, len si užiť zvyšok leta a čakať na budúcoročný Topfest 🙂 Lebo ten tohtoročný zažil znova niečo viac ako tomu bolo v roku 2014. Napriek programu, ktorý sa fanúšikom nepozdával, headlineri Topfestu 2015 po roku prelomili zlé reči a vytiahli ho na novú, vyššiu úroveň. Preto verím, že organizátori Topfestu 2016 si pripravia a udržia gradáciu hudobného programu na festivale Topfest.

Fotoreportáž z Topfestu 2015 (piatok) TU!

Fotoreportáž z Topfestu 2015 (sobota) TU!

_DSC5091_DSC4897_DSC5240_DSC5018_DSC5285

text: Monika Kocsisová

foto: Pavol Dráb

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky