Rozhovory

Galéria duševného zdravia Billy Barman: Kapela na novom albume komentuje aj stigmatizované témy a politiku

Jarná úroda nových nahrávok na slovenskej hudobnej scéne je naozaj nevídaná. Krátko po sebe vydali albumy Para, Korben Dallas, Jana Kirschner a tento týždeň sa k nim pridali Billy Barman. 

Najväčším prekvapením sú témy ich novinky, ktorú nazvali Galéria duševného zdravia. Kapela doteraz vystupujúca ako prevažne apolitická, odrazu spieva texty komentujúce súčasnú politickú a spoločenskú situáciu. 

Piaty album, piati producenti

„Nie sme úplní fanúšikovia angažovaného umenia, ale ako inak môžeme podporiť ľudí než našimi skladbami? Musíme to robiť, pretože tú podporu potrebujú a hlavne je potrebné mať v tejto pohnutej dobe názor,“ hovorí spevák Juraj Podmanický. „Piaty album nás zastihol už ako zrelých štyridsiatnikov, stále sme v plnej sile a veľmi tomu albumu veríme.“

Kapela ovenčená niekoľkými oceneniami Radio_Head Awards tvrdí, že v posledných rokoch inovovala svoj tvorivý proces. Jej lídri Juraj Podmanický a Jozef Vrabel sa ako hlavná autorská dvojica vždy najvýraznejšie podieľali na produkcii nového materiálu. Od príchodu novej členky, talentovanej mladej basgitaristky Laury Jaškovej, to už neplatí. 

„Začíname pesničky písať trochu ináč ako kedysi. To znamená, že je cítiť, ako kapela naozaj tvorí spolu.“ 

Galéria duševného zdravia vznikala tri až štyri roky a naozaj sa stala tak trochu galerijným priestorom. „Vystavujú sa“ v nej rôznorodé nálady a žánrové polohy a producentsky sa na ňom podpísali až štyria ľudia. Album pozostáva z jedenástich skladieb, sú tu elektronické a tanečné groovy kúsky, tradičnejšie barmanovské indiepopové skladby i akustická balada. 

Po prvých troch skladbách nahratých s Jakubom Hríbikom nasledovala spolupráca na piatich skladbách s Marekom Rakovickým v LVGNC Studios. Ako ďalší producenti prispeli aj Pišta Kráľovič alias FVLCRVM a Matej Turcer. 

Skladbu S tvojou povesťou produkovala basáčka Laura Jašková, známa aj účinkovaním v projekte Meowlau x Val kombinujúcom drum&bass a pop. 

„Laura je fantastický impulz, ktorý sme určite potrebovali. Dúfame, že s nami vydrží čo najdlhšie. Je z nás najlepšia hudobníčka. Ja hovorím, že keby začala aj spievať, tak ju vyhodím z kapely, lebo to už by som nezniesol,“ hovorí so smiechom Juraj.

Osobné mikropríbehy

Kapela chce posolstvom albumu poukazovať na stále aktuálnu potrebu detabuizácie a destigmatizácie tém o duševnom zdraví, zároveň sú v textoch ukryté aj osobné mikropríbehy.

„Po tragédii na Zámockej vznikol text skladby Naučili sme sa báť. Ide o odkaz na túto temnú dobu,“ priblížil Juraj skladbu, na ktorej hosťuje neprehliadnuteľná mladá speváčka Laura Weng. „Chceli sme, aby to spievalo mnoho hlasov, tak sme prizvali Lauru. Má veľký rozsah a hrubý, korenisto zafarbený hlas a zároveň aj krásny falzet. Poskytla nám hlasové spektrum, ktoré dopomohlo k tomu, že tá pieseň je vo výsledku taká, aká je.“ 

Nad niektorými piesňami sedeli členovia kapely dlho, iné vychrlili rýchlo pod vplyvom nečakanej inšpirácie. „Je to veľmi individuálne, ako ktorá pesnička vznikala. Napríklad Hory medzi nami vznikli ešte počas covidu a Víno z Tesca sme zložili asi za dvanásť minút u nás v kancelárii, možno pätnásť aj s dokončením textu,“ priznáva spevák. 

Najnovším singlom z albumu sú Hory medzi nami, text tejto skladby vypovedá o pochybnostiach a odcudzení vo vzťahu.

Pred pár dňami absolvovali Billy Barman svoju úplne prvú listening session, ktorá sa podľa slov Juraja Podmanického mimoriadne vydarila a tento postup by chceli zachovať pred vydaním každého budúceho albumu. 

„Veľa kamarátov hudobníkov mi hovorilo, že je to fantastický koncept. Nechápal som to, ale naozaj je to fantastické. Počúvate hudbu s ľuďmi v uzavretom priestore, ku každej pesničke vieš niečo povedať a oni sa ťa môžu na všetko pýtať. Vznikla tak príjemná hodinka venovaná nášmu albumu aj zaujímavým otázkam.“ 

Turné ku Galérii duševného zdravia sa uskutoční v najbližších týždňoch. Billy Barman odohrajú celkovo trinásť koncertov – desať na Slovensku a tri v Čechách. Prvý sa uskutoční 29. marca v Martine. 

Pátrači a prieskumníci

Na koncertnej šnúre ich bude sprevádzať mladý spevák Simon Štubniak známy pod umeleckým menom The Curly Simon. Na albume hosťuje v špecifickej dvojskladbe Takáto si/Väzni predstáv

„Gay, štetky, feťáci a transky/ Niekto nie je bezchybný/ Tvoje zašpinené vansy vystriedali podväzky/ Naozaj je koniec/ Všetkým pekným predstavám/ Ľudia sú tí istí, len sa vedia krajšie obliecť,“ zaznie ďalší angažovaný odkaz v spomínanej piesni. 

Tento duet vznikol podľa Juraja Podmanického nezvyčajným spôsobom. „The Curly Simon mi poslal ráno o siedmej hlasovku a povedal, že takéto niečo by sme mohli spolu nahrať.“ 

Na začiatku si neboli istí, čo z nahratého materiálu použijú ako slohu a čo ako refrén. Z nápadu mladého hudobníka sa napokon stala časť Väzni predstáv, ku ktorej kapela dotvorila zvyšok piesne. „Je to skladba, ktorá bude mega fungovať naživo.“

Skupina na rozhraní alternatívy a stredného prúdu pôsobí na scéne už od roku 2008. Stala sa známou aj vďaka invenčným coverom albumov či zaujímavým a provokatívnym videoklipom. Na artworku Galérie duševného zdravia sa podieľali dlhoročný spolupracovník kapely, dizajnér Damián Pastirčák, a fotograf Lousy Auber. Pätica postáv v bielych uniformách „zlaňuje“ portrét mladej ženy Magdalény Suchánkovej. 

„Damián z nás urobil takých pátračov a prieskumníkov, ktorí chodia, skúmajú ľudí a hľadajú zvláštne veci, hľadajú to dobré, ale aj to zlé a potom to vyhodnocujú a pretavia do hudby,“ dodáva Juraj Podmanický.


text: Alena Brindová
foto: Lousy Auber

Prečítajte si

Comments are closed.