NovinkyRozhovoryReportáže

DRACONIAN PRVÝKRÁT NA SLOVENSKU + EXKLUZÍVNY ROZHOVOR S HEIKE LANGHANS

V utorok (1.3.2016) prvý krát na Slovensku vystúpila švédska kapela Draconian. Táto doom gothic metalová formácia nie je pre Slovákov neznáma, čo dokázal aj hojný počet fanúšikov na koncerte. Keďže to bola prvá návšteva Slovenska, využili sme šancu spraviť krátky rozhovor s vokalistkou Heike Langhans.

Ahoj 🙂 Pred pár týždňami vystúpil z kapely váš basgitarista Fredrik Johansson. Muselo to byť ťažké pre kapelu po toľkých rokoch. Teraz s vami hrá Daniel Änghede, bude to stály člen alebo ešte stále niekoho hľadáte?

Ahoj 🙂 Áno je to ťažké, keďže to nebol iba náš basák, ale aj člen našej rodiny. Nie, Daniel nebude stály člen a pravdupovediac ešte nevieme kto bude na mieste Fredrika. Daniel teraz iba zaskakuje na turné, a keď budú nejaké koncerty a budeme to potrebovať, Fredrik určite zahrá a pomôže nám.

Posledný album máte z októbra. Máš nejakú predstavu kedy sa dočkáme niečoho nového?

Posledný album sme síce nahrávali cca 4 roky, pretože sme ho chceli riadne vyšperkovať, ale chystáme EP tento rok s pár pesničkami. A veľmi sa teším, pretože na ňom bude niečo špeciálne.

Aj mi môžeš prezradiť niečo o tejto špeciálnej veci?

Noooo, na tomto albume budeme s niekým spolupracovať. Nepoviem, či to bude muž alebo žena, ale je to človek hollywoodskej veľkosti a mám obrovskú radosť, že budem môcť s týmto človekom spolupracovať.

25411225866_48d1a58404_zBudeme netrpezlivo čakať! 😉 Vieš už o nejakých festivaloch, na ktorých vás budeme môcť v lete vidieť?

Fuh, no určite áno. Rumunsko je tam určite, ale ja som v tomto veľmi nezodpovedná. Nikdy neviem, kde budeme presne kedy hrať. Mne stačí povedať, že sem a sem ideš a idem tam 😀

V Bratislave ste prvý krát, mali ste čas si pozrieť mesto?

Bohužiaľ nie. V Poľsku sme mali trochu čas, ale tu už nie. Prajem si aby sme ho mali viac, pretože milujem históriu a architektúru. Možno sa sem vyberiem niekedy na výlet 🙂 Ale chceli by sme turné, kde by sme mali aj na takéto veci čas, dúfam že sa nám to podarí. Bolo by to skvelé.

Na tour si jediná baba, ako to zvládaš? 😀

Och, niekedy je to riadne na nervy (smiech). Hlavne keď ide o záchod alebo kúpeľňu, niekedy len začnem kričať: „Toto je teraz ženská kúpeľňa, teraz je moja a nie vaša.“ 😀

Keďže už čochvíľa začne koncert Oceanwake, budeme musieť končiť. Veľmi pekne ďakujem za tvoj čas a tešíme sa na koncert. Užite si slovenské publikum a dúfam, že sa čoskoro znova uvidíme 🙂

Nemáš začo, ďakujeme všetkým čo prišli na dnešný koncert a dúfam že si ho všetci užijú 🙂

Nestáva sa často, keď máte na evente vypísaný začiatok koncertu a na minútu presne sa koncert aj začne. Tento koncert bol však výnimkou a ako bolo písané, 18:30 začala hrať kapela April Weeps z Dunajskej Stredy. Osobne si myslím, že kapela AW je perla tohto žánru na Slovensku a človek, ktorý počúva atmosferický metal, gothic metal by ich mal poznať. Prvý krát som ich počula v roku 2013 a dosť sa vypracovali vo všetkých smeroch. Valcujú slovenskú a pomaly aj zahraničnú scénu. Včerajší koncert ma príjemne prekvapil a to hlavne vokalista a nový bubeník. Táto kapela sa pokojne vyrovná zahraničným, tí čo ju nepoznáte to isto napravte. Palec hore!

Po nich nasledovala kapela Oceanwake. Doom metal v podaní tejto kapely z Fínska sa vám proste buď páči alebo nie. Keďže píšem za seba, na mňa to bolo až príliš melancholické a jednotvárne. Ich koncert by som nazvala ako jedno siahodlhé intro. Čakala som na to, kedy to vybuchne a nestalo sa. Škoda.

Year Of The Goat tretia kapela v poradí sa ukázala na Slovensku tiež prvý krát. Heavy metalová dravosť a ostrosť s hard rockovou hravosťou a melodickosťou mohla ulahodiť ušiam viacerých divákov. Doposiaľ som o tejto kapele nepočula a taktiež som nič neočakávala. Hlavu nám neodtrhli, ale na počúvanie dobrá vec. Hard rock s klasickými prvkami osviežil tento večer.

Omnium Gatherum a ich melodický death metal sa už na Slovensku párkrát objavil. V Bratislave boli už v roku 2009 s kapelami Insomnium či Swallow of the sun, alebo v roku 2011 s kapelami Dark Tranquility a Eluveitie. Fíni sa do metalu naozaj rozumejú, a ani táto kapela nie je výnimkou. Priaznivci kapiel ako Insomnium, In Mourning alebo Before The Dawn si prišli určite na svoje. Technické riffy, zasnená melanchólia vo vyváženej prítomnosti a melodickosť nám dopriala ten pravý fínsky metal.

Na konci večera sme sa dočkali Draconianu, kapely na ktorú čakalo veľa ľudí dlhé roky. Kapela vydala po dlhom mlčaní posledný album v októbri a nastali zmeny aj v obsadení. Odišla vokalistka Lisa Johansson a na jej miesto našli tú najsprávnejšiu osobu – Heike Langhans. Táto speváčka bola pre túto kapelu najlepším výberom, krásne čistý a úprimný spev dokonale zapadá do hudobného sveta tejto kapely a skvelo doplňuje vokalistu Andersa Jacobssona. Pred pár týždňami opustil kapelu aj basgitarista Fredrik Johansson. Na koncerte hral na jeho mieste Daniel Änghede, ale ako Heike uviedla v rozhovore, nie je to konečný výber basáka. Koncert bol samozrejme bravúrny. Zazneli songy ako Rivers between us, Stellar tombs alebo Dusk Mariner. Po koncerte odchádzali spokojní všetci a všetci si počas večera našli to svoje.

Ďakujeme organizátorom za skvelý večer plného hudby, kapiel a metalu. Vidíme sa a čakáme na ďalšie podobné akcie.

text: Monika Kocsisová

foto: Thomas Braavos Ash´rak

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky