Rozhovory

Deklan: Prvých 5 trackov som nahral za posledné peniaze

Milan Hnat aka Deklan pochádza z Prešova. Má na konte už niekoľko úspešných trackov a videoklipov. Okrem hudby sa venoval aj tancu, alebo natáčaniu videií pre hip-hopovú komunitu. V našom exkluzívnom rozhovore prezradil, ako sa dostal ku vlastnej tvorbe, čo hovorí na súčasnú scénu, ale aj to, ako na neho vplýva súčasná pandemická situácia.

Ako si sa dostal k hudbe a svojmu hudobnému štýlu?

K hudbe som sa dostal takou kľukatou cestou, ale odjakživa ma sprevádzala. Keďže som vyštudoval tanec a herectvo, tak to išlo v ruka v ruke. Popri učení detí tancovať ma zaujala aj práca s fotkami, video produkcia a nejako som časom do toho padol. Začal som točiť klipy hlavne menej známym rapperom, takže som sa stal súčasťou tejto komunity. V tom období by mi nikdy nenapadlo, že by som jedného dňa mohol aj ja takto vystupovať. Až v jednej fáze, kedy som mal jedno z najťažších období a potreboval nejako vyjadriť svoje pocity a názor. Tanec, či video mi už na vyjadrenie  názoru nestačilo. Tak som zobral posledné peniaze, čo som mal, a nahral nejakých 5 trackov. Jeden známy ma presvedčil, že by som to mal skúsiť, keďže podľa neho môj hlas a present nie je na zahodenie. Jedného dňa, keď som si požičiaval techniku na  svetelné efekty do klipu pre klienta, som  narazil na deejayste (teraz už môjho managera) Štefana Totha. Keď sme sa dali dokopy, tak mi prezradil, že robí hudbu. Poslal som mu niečo, čo som už mal nahraté, a keďže bol nadšený, ako to znie, dali sme sa do spolupráce. Čo sa týka štýlu, chceli sme niečo, čo sa bude hrať na diskotékach a propagovať, ale vyšiel nám jeden článok, kde ma nazvali, že som prešovský Justin Bieber, a nejako som mal vždy bližšie ku rnb, takže som sa začal venovať aj tomuto štýlu.

O tvorbe..

Deklan v exkluzívnom rozhovore Čo ťa priviedlo k písaniu vlastných pesničiek?

Došli  textári. Ale nie. Na prespievanie coverov som nikdy nemal chuť, a ani ma to nikdy nebralo. Rád si robím veci sám, či už je to text, foto editing, réžia klipu a strih, a tiež pre nízky rozpočet. Zároveň aj preto, že ma baví inak strihať, a inak vnímať veci ohľadom klipu, textu a hudby. Som skôr zástanca vlastných názorov a chcel som tu niečo vo svete zanechať, čo by vyšlo z mojej hlavy a úst. Môj smer je písať si texty sám. Je to ťažké, a stále sa mám kde zdokonaľovať, ale myslím si, že sa to posúva správnym smerom.

Odkiaľ berieš inšpiráciu na písanie textov?

Zo svojich vlastných skúseností, zo svojho života, čo prežívam, žijem. Tak ako to robí väčšina interpretov, alebo rapperov. Väčšinou to funguje tak, že mi príde track a po vypočutí mi napadne myšlienka, a začínam pracovať na texte. Niekedy to ide na prvú šupu, niekedy mi text trvá dlhšie. Závisí to od okolností a múzy, či ma kopne alebo nie. Je to ako pri písaní scenárov, funguje to na báze  hudby, následne emócie, a s ňou sa potom aj pracuje.

Na ktorý track máš najlepšie spomienky? 

Každý track, ktorý som vydal, mám rád a stojím si za ním. Ak by som mal vybrať jeden, tak určite Ráno s tebou,pretože na točení som spoznal svoju ženu, ktorá účinkuje vo videoklipe. Aj napriek tomu, že ešte frajerkou nebola, sme dokázali presvedčiť a zahrať to tak, akoby sme  boli  roky spolu. Myslím, že sa nám podaril naozaj vydarený klip.

O hudbe..

 Kto je tvojím hudobným vzorom? S kým by si rád spolupracoval?

Fú, no tak je ich viacej, ktorí majú môj obdiv a rešpekt. To, čo do hudby dávajú, ako to dávajú a sú skvelí. Napríklad Post Malone, Tom Grennan, Justin Bieber, Ty Dolla Sing. Zo slovenských Adiss, Šorty, Kali, Mišo Biely. Ak by sa to podarilo, tak by som určite rád skúsil spoluprácu s Adissom. Je dobrý v tom, čo robí a páči sa mi  jeho hudba.

 Aké tracky si momentálne ideš?

Kvôli práci s video produkciou a tréningami, tak všetky. Mám rád všetko, čo je dobré a kvalitné. Počúvam všetky štýly. Slovenskú, aj zahraničnú tvorbu.

Korona..

Ako vnímaš pandémiu vzhľadom na tvoje pôsobenie? Priniesla ti napríklad aj niečo pozitívne?

Tak ako vo všetkom. Je to teraz ťažké a šialené. Už ani neviem, čomu mám veriť, stále nejaká zmena. Je to naozaj pre mňa, ako učiteľa, či speváka náročná doba. Štúdia sú pozatvárané, ani klipy sa nedajú poriadne natáčať. Mám pripravených ďalších XY trackov, ale všetko teraz stojí. Mám viac času na rodinu, na seba, alebo písanie a tvorbu. Dokonca aj na roky odložené projekty, ale mohlo by to už skončiť. V novej skladbe, ktorá by mala onedlho vyjsť aj s klipom, som sa trošku pozrel na to, aká je doba a ako ju vnímam. Klip sa naozaj vydaril, za čo vďačím úžasnému chalanovi, Peťovi Rončíkovi.

Čo hovoríš na aktuálny rap? Kam smeruje?

Myslím si, že smeruje správnym smerom. Každý, kto robí hudbu, sa snaží, robiť  ju dobre. Aj keď sú výnimky, kde to niekto robí len kvôli sláve a popularite. Tí, ktorí do hudby dávajú seba a dušu, určite idú dobrým smerom. Takto posúvajú slovenský hip hop dopredu. V poslednej dobe mám pocit, že sa niektoré veci držia na úrovni zahraničných trackov, takže to určite ide hore.

Prečítajte si o aktuálnom singli Deklana Deň D.

Aké máš plány na tento rok?

Makať na sebe ďalej a tvoriť. Uvidíme, ako sa to vyvinie s lockdownom, ale určite plánujeme skúsiť koncert, či už online alebo ako video a skladby, ktoré mám, sa už začínajú kopiť. Máme v pláne nahrať približne 4 tracky. Keďže už je 8 vydaných, pripravujem svoje prvé CD.

Čo by si na záver odkázal fanúšikom?

Svojím fanúšikom veľmi, veľmi ďakujem za veškerú podporu, zdieľanie a dokonca aj názory, ktoré mi posielajú v podobe komentov a správ. Veľmi si to vážim a dúfam, že to spolu niekam posunieme. Zároveň, aby som ich nesklamal, a hlavne sa vždy u mňa majú načo tešiť. Samozrejme aj vám  za rozhovor.

Autor a editor:  Katka Nagyová a Martin Laškovský

Foto: Deklan – fan page

Prečítajte si

Comments are closed.