Rozhovory

Ako Eddie Stevens koučoval Lavagance

Eddie Stevens by Martin DekoKapela Lavagance už v júni tohto roka avizovala na svojich stránkach, že sa púšťa do prác na novom albume. Impulz im do žíl vlial Eddie Stevens, producent, skladateľ a hudobník, známi napr. ako klávesista skupiny Moloko, či speváčky Roisin Murphy. Krátko pred vydaním štúdiovky Divine Darkness (ešte v apríli) mi chalani posunuli túto informáciu medzi štyrmi očami, samozrejme s istým rúškom tajomstva. Počiatočná neistota z toho, že chcú o dva mesiace prerábať svoje skladby, z ktorých dva boli umiestnené na aktuálnej nahrávke a tie ďalšie boli preverené fanúšikmi, vyvolali vo mne neistotu. Vtedy je dobré položiť pár otázok a pozorne počúvať odpovede. Nový šat dostali skladby: Best friend´s girl, Back to attraction, I like this temper, Blood from God´s side, It happened that night. O čerstvé dojmy o spolupráci s „mistrom Stevensom“sa so mnou podelil gitarista Smasho.

Ako došlo k spojeniu kapely Lavagance s Eddiem Stevensom? Odkiaľ poznal Eddie vašu tvorbu?
Eddie našu tvorbu spoznával prostredníctvom internetu a CDs, ktoré sme mu poslali. Išlo o inštinktívny výber producenta, no a sme radi, že sme oslovili a našli práve takéhoto šikovného človeka, navyše spriaznenú dušu. Eddieho naša tvorba a predstava toho, čo chceme urobiť zaujala v čase, keď sme sa s ním o možnej spolupráci bavili. Mal na výber z viacerých projektov. Vybral si našťastie nás. Išlo najmä o „musical experiences“. Zážitky a nové skúsenosti. Jeho motiváciou neboli preniaze.

Na koho popud a z akého dôvodu ste sa rozhodli prerobiť niektoré skladby?
S Eddiem sme riešili na diaľku aj album Divine Darkness. Pôvodne sme mali predstavu o tom, že by jeho mocná producentská ruka zasiahla ešte do tohto albumu, no nakoniec sme sa rozhodli urobiť práve niečo takéto atypické. Naša práca na Divine Darkness postupovala rýchlo a nahrávky už boli príliš naše, v zmysle, že sme ich už nechceli nejako radikálne meniť. Ostal v nich náš pohľad, cítenie. Eddie tak stihol iba niekoľko poznámok a postrehov k Divine Darkness. Skladby sme chceli prerobiť z toho dôvodu, že nás lákal pohľad niekoho iného, niekoho kto má nadhľad, ale najmä iné skúsenosti, či vízie.

V čom sa konkrétne líšia tieto jednotlivé skladby od ich pôvodnej verzie?
Sú do značnej miery prearanžované, prerobené a teda naspievané i nahrané úplne nanovo. Vnímame ich prakticky ako nové pesničky. Ten rozdiel medzi pôvodnými a novými verziami je naozaj citeľný.

Aký je Eddie ako producent a aký je ako človek?
Oba tieto „tituly“ sú prepojené – charakter človeka sa prirodzene odzrkadľuje v jeho práci. Eddie je veľmi šikovný, otvorený, hravý, pozorný, priamy. Má i svoje zásady, je to najmä veľký profesionál, má množstvo skúseností, ktoré samozrejme využil aj pri práci s nami. Rád vymýšľa nové atypické veci, teší sa z toho, čo v štúdiu vzniká, či už „na páse“ alebo medzi ľuďmi. Je to jemná duša a aj náš najobľúbenejší Angličan. Má naše sympatie, stali sa z nás dobrí kamaráti, v zime spolu ideme aj na dovolenku a radi by sme s ním spolupracovali aj na ďalšom albume.

Išli ste do štúdia s jasnou predstavou?
My sme mali predstavu úplne jasnú iba v tom, že vieme ktoré pesničky ideme nahrávať a s kým 🙂 Všetku tú ťarchu mal na sebe práve Eddie – a o to nám išlo. Odosobniť sa, skúsiť a zažiť niečo nové, a súčasne vytvoriť niečo nové a zaujímavé. Nevedeli sme ako to bude prebiehať, ani vyzerať.

V čom bol Eddieho prínos iný, čo sa týka produkcie, keďže tú ste si doteraz obstarávali vo vlastnej réžii?
No išlo najmä o to, že celá ťarcha toho, ako to bude vyzerať a znieť bola na ňom. Prišiel pripravený, každú skladbu mal spoznámkovanú, niektoré veci a party dokonca v notách. Bolo cítiť, že má i jasné vízie a predstavy toho, kam sa to uberie. Na mieste však bola od začiatku citeľná aj improvizácia – v našom štúdiu vznikla naozaj dobrá atmosféra a to, čo sme ponúkli, mu ešte otvorilo ešte väčšie možnosti, s ktorými ani nerátal. Všetkých nás „koučoval“. On bol ten, kto udával tempo a skladal tú mozaiku.

Prečo ste zvolili skladbu Blood za predzvesť pripravovaného albumu?
Niektorá skladba musela byť prvá. Z pripravovaného albumu sa veľa singlov nezrodí, možno tak ešte jeden. Blood je podľa nás vhodnou predzvesťou. Máme radi aj jej albumovú verziu, ktorá je podstatne dlhšia.

Akú stopu vo vás zanechal Eddie po tejto spolupráci??
To, čo v nás zanechala spolupráca s Eddiem je niečo naozaj jedinečné a silné. Spolupracovať s takýmto majstrom a zaujímavým človekom do značnej miery odzrkadlí určite aj našu ďalšiu štúdiovú prácu a časom i podobu našich koncertných vystúpení. Veľa sme sa naučili, získali sme nové skúsenosti, ktoré sú naozaj k nezaplateniu, novú energiu a vízie. Veľa sme spolu komunikovali, riešili mnoho vecí a preto sa náš pohľad na hudobný svet iste posunul. Pre nás bola (a je) práca s Eddiem niečo veľmi silné, dobrodružné a veľmi užitočné. No ide aj o ľudský rozmer. Ten je v našom vzťahu veľmi dôležitý. Radosť z toho, čo robíme a pokora boli touto spoluprácou umocnené.

Text: Edo Kopček
Foto: Martin Deko a archív Lavagance
Eddie Stevens2 by Martin Deko

titulka

004_GF

Prečítajte si

Comments are closed.