Podcast

Redaktori portálu Moja Muzika: Ambíciou Koncertnej mapy je ukázať, že hudba znie vo všetkých regiónoch Slovenska

Koncertná mapa Slovenska sa na našej webovej stránke teší veľkej obľube. Pravidelne ju pre fanúšikov portálu Moja muzika zostavuje člen redakčného tímu, textár, copywriter, editor a spisovateľ Jozef Husovský. V podcaste našim čitateľom a poslucháčom spolu poodhalíme vznik a zákulisie tejto populárnej rubriky.

➡️ Podcast Moja Muzika je súčasťou podcastov Denníka N. Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Podcast prinášame aj v editovanom prepise. 

Inicioval si vznik Koncertnej mapy Slovenska, čo bolo impulzom?

Podobný informačný servis v minulosti poskytovali čitateľom noviny v rubrike Kam za kultúrou. Prinášala súhrn podujatí, ktoré pre verejnosť pripravili kiná, divadlá, galérie, múzeá… Mal som pocit, že rubrika sa zameriava primárne na Bratislavu, čo je v poriadku, lebo ide o hlavné mesto. Objektívne, organizuje sa tam podstatná časť kultúrnych podujatí. Rád som si čítal, súčasne mal prehľad, kto a kde aktuálne hrá. Vďaka stĺpčeku si mohol čitateľ urobiť lepšiu predstavu, aké hudobné kluby, koncertné sály, galérie či múzeá sú v slovenských mestách.

Postupne som si uvedomil, že v rubrike mi chýbalo viac informácií z regiónov, a tak vznikla ambícia vytvoriť „koncertnú mapu“. Postupne som zisťoval, koľko kvalitných podujatí sa koná naprieč našou krajinou, že obľúbené kapely koncertujú aj tam, kde by sme ich vôbec nečakali.

Povedzme, že jedným z cieľov projektu bolo ukázať, že Slovensko nie je len Bratislava. Mal som silné nutkanie ukázať, čo všetko organizujú v Košiciach, v Prešove, v Novom Meste nad Váhom, v Trenčíne, Piešťanoch, Banskej Bystrici, no aj v menších slovenských mestečkách a obciach. Pôvodne išlo o veľkú ambíciu, aj preto obsahovala koncertná mapa menej informácií, lebo ani sám som netušil, kde všade sa organizujú hudobné podujatia. Priznám sa, môže to pôsobiť priam ako úchylka, ale vyhľadávanie koncertov ma neskutočne baví. Niekto skladá puzzle, iný lego… Mojím relaxom je lepiť dokopy koncertnú mapu.

V rubrike ročne zverejníme vyše 6 000 hudobných podujatí. Odkiaľ čerpáš informácie o jednotlivých koncertoch, zdokonalil si časom svoje vyhľadávacie postupy?

Postupne som si vytvoril databázu webových stránok, ale aj profilov na sociálnych sieťach. Som napojený na rôzne skupiny pravidelne zverejňujúce informácie, ktoré hľadám. Niektoré moje zdroje fungujú vynikajúco a komunikujú s verejnosťou svoje koncertné správy kvalitne. Príkladom je metalová či dídžejská komunita, ktoré majú prepracovaný marketing a komunikáciu s verejnosťou. Paradoxne, zložitejšie sa vyhľadávajú informácie o vystúpeniach mainstreamových kapiel. Tento efekt pracovne nazývam „prísne tajné koncerty“. Ak sa mi ich podarí vypátrať, veľmi sa teším. V praxi to vyzerá tak, že ak aj nájdem avízo o koncerte, nedopátram sa k ďalším informáciám. Predpokladám, že do značnej miery to spôsobuje napríklad vyvesenie plagátov v rámci vlastnej vitríny dostupnej pred budovou klubu a podobne. Občas nájdem vizuály vylepené náhodne na strome (smiech).

Neustále apelujeme na organizátorov, aby na propagáciu pravidelne využívali sociálne siete, kde to aktuálne žije. Sociálne siete boli vyvinuté ako marketingový nástroj, nemali by slúžiť na zverejňovanie fotiek jedla či svojich kúpeľní… Ak viem o koncerte, zavesím to na sociálne siete, ak viem o dobrej knihe či podujatí, urobím rovnako. Vďaka vzájomnému zdieľaniu a sieťovaniu by sme sa dokázali dozvedieť viac a mali lepší prehľad.

Naša koncertná mapa nie je v hudobnej komunite novinkou, ale funkčným nástrojom. Obsahuje výzvu, aby sa verejnosť, muzikanti, ale aj organizátori zapojili a informovali redakciu o hudobných podujatiach, my to budeme šíriť. Chcem zdôrazniť, že Koncertná mapa Slovenska neslúži iba ako zoznam plánovaných koncertov, ale všetkých podujatí, ktorých súčasťou je hudobné vystúpenie. Máme ambíciu zväčšovať a zlepšovať sa, no primárne spoločne vytvárať platformu, na ktorej nájde každý informácie, kde sa oplatí vyjsť si za hudbou.

Spusteniu rubriky predchádzalo plánovanie, diskusie o jej forme, ale aj zdieľanie nápadov či skúseností. Dopracovali sme sa k záveru, že redakcia sa nemôže spoliehať len na tretiu stranu. Keďže sme vylúčili aj „nahadzovanie“ verejnosťou, gro práce ostalo v tvojich redaktorských rukách.  

Prvú koncertnú mapu sme zverejnili v máji 2022. Vychádza pravidelne, každú stredu, v ojedinelých prípadoch sa môže jej vydanie presunúť na štvrtok. Väčšina hudobných vystúpení sa sústreďuje na piatok a sobotu. Nedeľa prevažne patrí koncertom klasickej hudby a v pondelok sa hrá asi najmenej z celého týždňa. Postupne sa to vákuum zlepšuje, lebo v úvode týždňa sa objavujú nejaké „jam session“ (red. poznámka: improvizované vystúpenia hudobníkov). Nasledujúce dva dni sa koncertuje tiež pomenej, no od štvrtka ich výskyt opäť eskaluje. Je to pravidelný cyklus. Rubriku preto uverejňujeme v stredu, aby sme čitateľom pomohli zorientovať sa pri výbere ideálneho podujatia na víkend. 

Vďaka zostavovaniu koncertnej mapy máš, zdá sa, najväčší prehľad o téme. Je nejaké podujatie, ktoré ti od roku 2022 utkvelo v pamäti?  

Osobne snímam klobúk pred hudobníkom Petrom Lipom, ktorý minulý rok oslávil 80. narodeniny. Povedal si, že do konca svojho jubilejného roka chce odohrať pred publikom 80. koncertov. Cieľ sa mu podarilo dosiahnuť už v septembri 2023, napriek tomu pokračoval ďalej. Nekoncertuje len na Slovensku, ale výdatne aj v Českej republike. Azda nebol týždeň, že by som do koncertnej mapy nepridával nejaké jeho vystúpenie. Publiku zaspieva v malom pube v Košiciach, tiež v prominentných hoteloch, ale zahrá aj v koncertnej sále. Z Petra Lipu je cítiť radosť z hudby, a to ma teší. Radosť mi osobne urobil aj koncert v Divadle Archa, kde som bol s rodinou na koncerte k 51. výročiu vydania albumu Zelená pošta. Zúčastnil som sa aj 40. výročia, kde si ešte zahrali Marián Varga, Fedor Frešo aj Radim Hladík, teraz už na pódiu chýbali. Skláňam sa zároveň pred genialitou Vlada Šarišského, ktorý „vargovské party“ zahrá vždy excelentne, nechcem to povedať, ale možno aj lepšie (smiech). Spomínané koncerty mi utkveli v pamäti najviac, ale mám aj iných favoritov. Rád navštevujem jazzové koncerty. Pamätám si časy, keď sa s jazzom u nás spájalo iba meno Petra Lipu, toto obdobie je už za nami, čo oceňujem. Peter Lipa má svojich nasledovateľov, ale nerád by som vymenovával mená, aby som niekoho nevynechal. Konkrétnejšie odpovede si môžete vyhľadať v Koncertnej mape Slovenska.

Svoju odpoveď si poňal skôr cez hudobníkov, zaujali ťa za dva roky aj nejaké konkrétne lokácie koncertov?

Miesta, ktoré si hudobníci pre svoje vystúpenia zvolili, dokázali byť naozaj fascinujúce. Hralo sa napríklad na Téryho chate, v jaskyni a plánuje sa koncert v jaskyni Zlá diera. Hralo sa aj v kempoch, chatách, hradoch, no hudba znela aj v Tatranskom ľadovom dóme. Keď sa v obci objaví šikovný človek, dokáže do Kultúrneho domu pritiahnuť, povedzme, zvučné mená. Dovolím si tvrdiť, že ak sa podujatie dobre naplánuje, príde pravdepodobne viac ľudí, ako niekam do klubu. Ľudia v menších obciach vedia oceniť koncert slávnej hudobnej skupiny, speváčky alebo speváka. Uvažujem, možno by stálo za úvahu, zorganizovať „village tour“ a skúsiť to (smiech). Na Východnom Slovensku podobné turné absolvoval práve Peter Lipa, ktorý navštívil Kendice či Obišovce, kde v minulosti hrala aj vokálna skupina Fragile. Ľudia za hudbou a kultúrou nemusia cestovať neustále do okresných či krajských miest, ale mohli by ju nájsť aj doma.

Zhodli sme sa, že vďaka príprave mapy máš prehľad o slovenských koncertoch. Zvykneš si vyhľadávať napríklad fotografie, alebo iný audiovizuálny materiál z podujatí?

Ak ich organizátori zverejnia, priebežne si ich pozriem. Tvoja otázka ma privádza k pripomienke, že medzi dôležité poslania Koncertnej mapy Slovenska, zverejňovanej na webe Moja muzika, je aj podpora hudobných klubov. Medzi inými sledujem Randal Club (BA), Majestic Music Club (BA), Blue Note (NN), Colloseum Club (KE), Stromoradie (PO), ktoré majú šikovných fotografov zachytávajúcich svojim objektívom atmosféru koncertov. 

Informácie, ktoré spoločnosti prinášaš, sa považujú za „čitateľský servis“ zaujímavý pre verejnosť aj majiteľov klubov, organizátorov hudobných podujatí, promotérov, ale aj samotné hudobné formácie. S akou spätnou väzbou sa stretávaš vo svojom okolí?

Kamarát mi pred časom spomínal, že bol v Piešťanoch. Voľný večer chcel využiť lepšie, ako ísť len niekam na pivo. Spomenul si na koncertnú  mapu a napokon si našiel zaujímavý koncert. Keď viem, že mapa plní svoj cieľ, som spokojný. Do koncertnej mapy uvádzame aj vypredané vystúpenia. Existujú totižto kapely, ktoré by sa do zoznamu nikdy nedostali, lebo majú vždy vypredané. Súčasne vďaka tejto rubrike fanúšikovia nestrácajú prehľad o existencii obľúbených kapiel. Zverejňujeme aj informácie o zrušení koncertov, niekedy k tomu dôjde na poslednú chvíľu, my dokážeme pohotovo reagovať a pomôcť.  

Máš už predstavu čo sa na Koncertnej mape Slovenska objaví v roku 2024?

Samozrejme, postupne začínam naberať jasnejší obraz o hudobných vystúpeniach, na ktoré sa môžeme všetci tešiť. Ak avizované hviezdy naozaj prídu, vznikne ešte zaujímavejší hudobný kalendár ako v minulom roku. Zachytil som už prvé informácie o Dobrom festivale v Prešove, organizátori plánujú Festival Lumen v Trnave, ale aj benefičný metalový koncert Angelusfest v Banskej Bystrici, nebude chýbať ani Pohoda Festival a mnohé ďalšie hudobné podujatia. Slovensko by mohol podľa všetkého navštíviť aj James Blunt, Rod Stewart, či Sting, ktorý tu koncertuje dosť často. Čaká nás celkom solídny a príjemný hudobný rok.

Ak máš rád talianskych hudobníkov, viem ti prezradiť, že sa k nám chystá aj Zucherro.

Vážne, Zucherro? Jeho tvorbu mám naozaj rád. To sa teším, super.

Stretávaš sa s názorom, že je hudobných koncertov na Slovensku málo?

Občas. Veľmi sa s ním nestotožňujem, lebo predsa nežijeme len hudbou. Samozrejme, mohlo by sa hrať aj viac, ale kto chce, ten si z plánovaných koncertov vyberie. Ak človek nemá problém cestovať za hudbou do 50 km od svojho domova, zvolí si. Samozrejme, ak našu situáciu budeme porovnávať už len s Českom, organizujú viac hudobných vystúpení, to by som už sám nestíhal spracovávať. Praha jednoznačne patrí do zoznamu hudobných metropol, žiaľ, Bratislavu sme naň ešte nedostali. Napríklad, je mi ľúto, že minulý rok v Prahe napokon nehral môj obľúbenec Peter Gabriel. Priznám sa, radšej za hudbou chodím do klubov ako pod veľké pódia. Ich výhodou je komornejšia atmosféra a priestor stretnúť sa po koncerte s obľúbenými hudobníkmi aj osobne. Môžete si dať podpísať napríklad album, prípadne prehodiť s umelcom či umelkyňou pár slov a poskytnúť im cennú spätnú väzbu. Hudobné vyhliadky máme v roku 2024 dobré, odporúčam našim čitateľom a čitateľkám, ale aj poslucháčom a poslucháčkam podcastu pravidelne sledovať Koncertnú mapu Slovenska, ktorú každú stredu nájdete na hudobnom portáli Moja Muzika.

text a podcast: Edo Kopček
zvuk podcastu: Dušan Papp
foto: Moja Muzika

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Podcast