Podcast

Pesničky pre debut Petra Bači Band vznikli pred nejakým časom, napriek tomu sú aktuálne

Koncom roka 2023 vyšiel hudobnej formácii Petra Bači Band prvý debutový album Two Options, v slovenskom preklade Dve možnosti. Desiatimi novými piesňami skupina nadviazala na EP z roku 2020 s názvom Ešte počkaj. Svoj nový počin kapela pokrstí 24. apríla v hudobnom klube Stromoradie. Poslucháčom a čitateľom podcastov Moja Muzika dnes o novinkách porozpráva herečka, moderátorka a frontmanka skupiny Petra Bačinská. 

➡️ Podcast Moja Muzika je súčasťou podcastov Denníka N. Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Od vydania EP Ešte počkaj, a teda i nášho posledného rozhovoru ubehli dva roky. Mala si dostatok času na zmeny, darilo sa ti?

Náročná otázka. Najvýraznejšie zmeny nastali v mojom osobnom živote. Narodila sa nám druhá dcéra, ktorá si vyžaduje dosť pozornosti, keďže nemá ani rok. Podstatnú časť z posledných dvoch rokov mi zabralo tehotenstvo a starostlivosť o bábätko. Hudobnú tvorbu som preto musela potlačiť do úzadia, čo pocítili aj naši fanúšikovia. 

Medzi EP a debutom je rozdiel troch rokov. Two Option obsahuje desať skladieb, sedem so slovenským a tri s anglickým textom. Je novinka bezprostredne tvojou súčasťou?

Vystihla si to doslovne. Ide prevažne o staršiu tvorbu kapely. Nielen hudba, ale aj texty vznikli v období pred mojím tehotenstvom. Som skutočne šťastná, že sme koncom roka 2023 úspešne skompletizovali a zverejnili naše prvé oficiálne CD.

Z tvojho rozprávania mám pocit, že cesta k vydaniu albumu nebola jednoduchá. 

Najvýstižnejšie by bolo asi použiť slová: náročná a dlhá. Keď bolo LP konečne hotové, neuveriteľne sa mi uľavilo. V priebehu troch rokov sa nám priebežne všetko poposúvalo. Dlho sme hľadali vhodný termín v nahrávacom štúdiu, na ktorom by sa zhodli nielen jednotliví členovia Petra Bači Bandu no i jeho zamestnanci. Od prvého momentu nám bolo jasné, že chceme nahrávať v štúdiu Klaksón v Lipanoch a spolupracovať s Romanom Šoltysom. Keď sme konečne dospeli k samotnému nahrávaniu, do štúdia dorazili nečakaní hostia. S odstupom času to považujem za pozitívne, ale vtedy som návštevu vnímala ako ďalšie nečakané komplikácie. Napriek turbulentným udalostiam, ktoré nás sprevádzali na ceste k debutu sme sa nevzdali. Keď sme si so štúdiom konečne stanovili pevný termín nahrávania albumu, s kapelou sme sa rozhodli vyraziť na spoločnú chatu, kde na našej tvorbe poctivo zapracujeme. Boli sme rozhodnutí zladiť sa natoľko, aby sme vytvorili kvalitný materiál hodný nahrávania v štúdiu, a to aj bez väčších úprav.

Desať piesní nevznikne a nedoladí sa len tak. Koľko času ste spoločne strávili na chate? 

Tri dni, ale v podstate sme skúšali oveľa dlhšie. Práve som si spomenula, že v tom období sme sa pripravovali aj na koncerty naplánované v prešovskom klube Stromoradie a v poľskom Krakove. Mali sme vytvorený playlist aj z piesní objavujúcich sa na našej aktuálnej novinke a už vtedy sme svedomito pracovali. Koncerty by som označila za prvý krok k novému albumu, chata bola pokračovaním. Pre každého člena skupiny boli spomínané tri dni intenzívne. Cvičili sme od rána až do neskorých nočných hodín. Neustále sme komponovali i skúšali. 

Predpokladám, že to nebolo vyčerpávajúce v zlom slova zmysle, alebo sa mýlim?

Bolo to náročné, ale i príjemné, ako naznačuješ. Napríklad sme si spolu uvarili halušky, vybehli sme na pivo, a teda sme si dopriali aj povinné prestávky. Zišli sme sa výborná partia, myslím si, že sa medzi nami vytvorilo krásne kamarátstvo.

Prezradíš nám, kto všetko sa na spomínanej chate zišiel?

Pôvodná zostáva Petra Bači bandu: gitarista Matrin Tkáč, klavirista Mišo Balík, za bicími nástrojmi sedel Dávid Čudek a päticu sme uzatvárali ja s mojím manželom Matúšom Bačinským. Od začiatku išlo o zvláštnu situáciu, lebo sme vedeli, že spoločne vytvoríme len jeden album a zmení sa obsadenie skupiny. Uvedomujúc si, že do našich životov prichádzajú rôzne zmeny ako svadba, deti, ale aj iné priority… Náš prvý album, bol naším posledným. Uzavreli sme možno hudobnú spoluprácu, ale určite nie kamarátstvo. 

Album Two Options je radostným albumom, síce prvým a aj posledným zároveň?

V uvedenej zostave určite áno. Na chate sa vyskytoval aj Janko Lazorík, ktorého som v predchádzajúcej otázke zabudla vymenovať. Chudáčik Janko, od rána do večera neustále improvizoval. Prišiel na chatu a bez predchádzajúcej prípravy sa stal naším hosťujúcim členom. Nahral nám neobyčajné party a jednoznačne svojím hudobným talentom obohatil debut našej formácie. Som mu vďačná, rovnako ako aj Paľovi Šarišskému, ktorý za nami pricestoval až z Prahy. Sprevádzal nás v štyroch piesňach v pozícií bubeníka. Paľo je priateľský človek a talentovaný hudobník. 

Na chvíľu sa vráťme k nahrávaciemu štúdiu v Lipanoch. Pomohol kapele Roman Šoltys s aranžmánmi podľa predstáv?

Roman je nevtieravý človek. Intenzívne sme vnímali jeho prítomnosť na nahrávaní, počúval nás, bol s nami. Zároveň do procesu a samotnej tvorby priamo nezasahoval. Akonáhle sme ho oslovili a opýtali sa na jeho názor, bol pripravený a ochotný vždy poradiť, alebo usmerniť nás.  Páčilo sa mi ako kapelu povzbudzoval a zároveň nás rešpektoval. Pracoval s nami, aby sme boli spokojní a rozhodnutie do akej miery môže zasahovať, nechával v našich rukách. My sme patrili medzi hudobníkov, ktorí si chceli nechať poradiť. Zvuk čo pre nás zmajstroval je parádny. Verím, že to ocení i poslucháč.

Nepochybne, doteraz si nôtim pieseň Nemeň, žena a Two Options. Piesne na albume najlepšie vystihuje rôznorodosť žánrov. Počuť v nich pop, swing, jazz i rock, ktoré ich prepájajú, bol to váš spoločný zámer?

Od začiatku tvrdím, že sme kapela ponechávajúca si vzájomne otvorený priestor. Vypočujeme si každého svojho člena. Piesne do formácie prinášam najčastejšie ja z pozície speváčky a frontmanky. Každý pochádzame z úplne iného hudobného zázemia, preferujeme rozličné hudobné žánre. Je to šťastné a zároveň nešťastné. Pozitívom je pestrosť štýlov jednotlivých piesní. Na druhej strane je pre nás náročnejšie vyprofilovať si poslucháča. Nevieme presne zadefinovať tip poslucháča či publika, ktoré hudobne oslovíme. Napríklad, poslucháč si zapne pieseň a páči sa mu, ale nasledujúca už nie, lebo je rocker a štýlovo mu už do vkusu nezapadá. Stále sa hľadáme. Demokracia v kapele neprináša vždy aj funkčnosť.

Vedela by si vymenovať piesne, ktoré pre vás predstavovali hudobne výzvu?

V piesni Serious face bolo pre mňa autorsky náročné vzdať sa jej pôvodnej emócie. Som pesničkárka a pri komponovaní piesní nie je pre mňa dôležitý štýl, ale pilotný pocit dodávajúci skladbám živelnosť. Napríklad, včera mi niekto povedal, že Two Options pôsobí rozprávkovo. Ty si naznačila, že na teba pôsobí priam melancholicky. Dosť dobre si pamätám pocity poháňajúce ma k napísaniu piesne. Serious Face som pôvodne stvorila ako komickú, priam hravú skladbu. Počas skúšky som si uvedomila, že ju interpretujeme obzvlášť ťažko a nedostupne. Postačilo pritom upraviť zopár akordov a zahrať ju trochu „tvrdšie“. Tesne pred nahrávaním som chalanom povedala, že ju potrebujeme odľahčiť, lebo sa s ňou v aktuálnej podobe nedokážem stotožniť. Pôsobila na mňa cudzo. Problém mám aj s piesňou Z rodu hlúpych kráv. Jej originálna verzia ma tešila a na koncertoch rada spomínam, že je to moja prvá romantická pieseň. Priznám sa, že som ju v skutočnosti zložila pre muža, tesne pred odchodom na schôdzku. Začínala troma iritujúcimi tónmi s jasnou myšlienkou „nie som z rodu hlúpych kráv“. Teraz sa jej mierne obávam, keďže sa z vokálneho hľadiska dosť náročne spieva. Aktuálne pôsobí hravo, lebo z nej cítiť skôr chlapčenskú radosť z býkov v španielskom Tore. Zo skladby vychádza odlišná emócia, ale pozitívna spätná väzba je pre mňa dôkazom, že zmena môže byť dobrá. Teraz je pre mňa pripomienkou, že nemusím zanovito trvať na pôvodnej verzii skladieb.

Skutočne by si na albume nevymenila žiadnu pieseň?

Hovorí sa niečo v zmysle, že dnes nie som tá, ktorá som bola včera a som iná aká budem zajtra… Existujú vtipy, že keď konečne pochopíš ženu, tak zmení názor (smiech). Čo ti mám povedať? Nateraz som s výberom skladieb na albume spokojná. Žiaľ, som typ človeka, ktorý by svoju tvorbu zdokonaľoval donekonečna. Aj preto pri sebe potrebujem niekoho, kto ma v istom momente zastaví. Potrebujem počuť, že výsledok je výborný, rada si nechám poradiť. 

Občas sa stáva, že hudobník prerába a cibrí až napokon zistí, že prvotná verzia sa mu páčila najviac. Všetko sa vždy dá spraviť lepšie, ale potom by možno nevznikali nové albumy.

Presne tak, snažím sa svojej tvorbe ponechať istú organickosť. Zároveň si myslím, že v speve je vždy čo zlepšovať. Keď sa obzriem späť, aspoň si môžem povedať, vtedy som ešte vôbec nevedela spievať (smiech). 

Akú spätnú väzbu zatiaľ zberáte na nový album?

Baví ma počúvať komu sa čo páči a čo dokáže jednotlivcov osloviť. Intenzívnejšie vnímam jednotlivé ohlasy na obal. Spätná väzba naznačuje, že je tam veľa textu a je veľmi dobrý. Robila nám ho Janka Kadaňková, ktorú považujem za výnimočnú výtvarníčku. Som nadmieru spokojná, že s nami spolupracovala, máme vďaka nej krásny cover. Ak sa zameriam na skladby, tak máme dobrý zvuk. Na albume sme dosiahli žánrovú a textovú pestrosť, ako som už spomenula. Niekoho to baví, iného nie.

V pätici najpočúvanejších skladieb Petra Bači Band v streamovacej službe Spotify je na prvom mieste Kým mám. Hneď za ňou nasledujú piesne Whisky, Two Options, Celebrity a rebríček uzatvára Mikiho bar.

Kým mám je pozitívna pieseň so silným motívom vďačnosti. Vybrala som si ju úmyselne, lebo aj keď môžem vyznieť pateticky, každý deň si opakujem, nebojme sa snívať, lebo sny sa plnia. Jedným z mojich snov bolo vydať album a podarilo sa. Zároveň je dôležité vedieť byť vďačný, čo vystihuje text a melódia skladby. Kým mám oslavuje život a všetko okolo nás, chvíle, ktoré prežívame. Náš prvý album vďaka spomínanej piesni končíme veľkým poďakovaním.

Predpokladám, že poslucháči sú vďační za desať nových skladieb. Kedy a kde budete krstiť? 

Počas nášho koncertu v hudobnom klube Stromoradie, v stredu 24. apríla 2024 o 20:30 hod. Vstupenky sú v predpredaji na stránke www.tootoot.fm, ale budú dostupné i na mieste.

Vrátim sa k spomínanému coveru albumu Dve možnosti. Jeho súčasťou sú fotografie, ktoré na mňa pôsobili kontrastne a zároveň vystihujú rôznorodosť skladieb na novinke.

Za fotografie som vďačná fotografovi Mišovi Bačinskému, áno jeho meno naznačuje, že sme rodina (smiech). Miško je šikovný fotograf. Niekde som už spomínala, že spolu tvoríme zásadne iba v zime, ideálne pri nulových teplotách. Tentoraz sme fotili v obci Ľutina na východe Slovenska a mali sme jasnú predstavu, čo chceme. Hľadali sme cestu, nepopísanú cestu bez bielych čiar, ktorá sa kľukatí. Napokon sme ju našli práve v Ľutine. Samozrejme najdlhšie hľadáme to, čo máme rovno pod nosom. Pôvodne sme sa na fotografiách pokúšali zachytiť povzdychnutie, ktoré by naznačovalo slovo „konečne“, mal sa tak pôvodne volať album. Zdôrazňovalo by to náročnú a dlhú cestu, ktorú sme absolvovali v posledných rokoch. Upresnila by som, že aj pre mňa osobne išlo o zložité obdobie, lebo som bola tehotná a neskôr som sa stala čerstvou mamou. Do štúdia som sa neraz vracala s malým bábätkom, nebolo to jednoduché. Nakoniec sme koncept zmenili, aby to nevyvolávalo v poslucháčoch negatívne pocity. Zhodli sme sa na metafore cesty a dvoch možností. Môj manžel mi zdôrazňuje, že tieto obrazy netreba vysvetľovať, ale ja sa o to pokúsim. Si v strede cesty. Keď sa obhliadneš za seba, pozeráš sa do minulosti a vidíš, čo všetko si už prežil. Ak svoj pohľad upriamiš pred seba, tam ťa čaká nová cesta. Na obale nášho albumu Two Options je zachytená táto zastávka. Ak si poslucháč otvorí booklet, na inej fotografii nájde v strede cesty stoličku. Symbolizuje to zastavenie, bilancovanie čo sme spoločne vytvorili. Metafora naznačuje výzvu, že musíme v ceste pokračovať ďalej a smerovať do budúcnosti. Niekto ide vpred, niekto ostane stáť a tí ďalší sa vyberú inou cestou.

Som rada, že si nám vysvetlila metaforu ciest spojených s albumom. Vo mne spojenie „dve možnosti“ evokuje aj cestu späť, ktorá je otvorená pre pôvodných členov Petra Bači Band.

Určite áno. Máme medzi sebou nepísanú dohodu, že ak by prejavili záujem prísť a zahrať si počas koncertu, kedykoľvek môžu. Dvere sú otvorené. Pokračovali sme v našich cestách, každý sám, ale ostávame priateľmi. 

Spomínala si, že máš dcéry a obe sú ešte pomerne malé. Reagujú už na tvoju hudbu?

Staršia z nich sa zúčastnila na natáčaní videoklipu Celebrity. Kamera ju očividne bavila a intenzívne si užívala celú produkciu videoklipu. Absolvovala s nami prvý deň, kedy sme nakrúcali starkú a opatrovateľku. Musím zdôrazniť, že spolu s nami pretrpela silné mrazy. Pôvodne som bola presvedčená, že jej moja hudba lezie na nervy. Raz ma počula ako o tom hovorím v rozhovore a vtedy moje tvrdenie švagrovi vyvrátila. Dokonca sa vraj vyjadrila, že sa jej moja hudba páči. Prekvapilo ma tiež, keď si so mnou včera zaspievala skladbu Kým mám. Netušila som, že pozná tento text z pamäti. Mladšia dcéra má len osem mesiacov. Už ako mesačné, alebo dvojmesačné bábätko si zahrala v klipe Politika. Vyrobila som si ho svojpomocne, lebo som cítila túžbu zachrániť politickú situáciu pred voľbami v septembri minulého roka. Videoklip som natočila na smiešnom rozbitom telefóne. Malú som pomaľovala farbami na kožu, za čo som dostala kritiku, no klip zachytil silný umelecký obraz. Skladba Politika je pre mňa obsahovo silná aj napriek tomu, že vznikla pomerne dávno. Má rovnakú výraznú výpovednú hodnotu aj v súčasnosti. Na albume poslucháči narazia na rôzne konotácie, kde som možno nepísala celé texty, ale skratkovito som zachytila rôzne dôležité heslá. V piesni Politika zaznie dôležitá otázka či sa dokáže niekedy zmeniť…

Hudba dáva umelcom priestor vyjadriť všetko, čo je v človeku. Po vypočutí albumu som si uvedomila, že sa vo vašej tvorbe spája hudobná invencia s dramatizáciou, ktorú prinášaš vďaka herectvu. Bolo to badateľné už na EP, ale teraz je prepojenie nepopierateľné. Hudba, pieseň i texty majú začiatok, stred aj koniec a zároveň výraznú výpovednú hodnotu. Pomáha ti to priniesť publiku všetko, čo ste si spolu s kapelou zaumienili?

Opäť som hľadala správny balans. Ja by som bola schopná zájsť až do krajností, kde by som bola schopná texty rapovať, vykričať a robiť oveľa dlhšie dramatické pauzy. Uvedomujem si, že potrebujem byť okolím mierne korigovaná a moja skupina ma dokázala správne usmerniť. Upozornili ma, ak môj prejav nedával zmysel. V niektorých pasážach som sa musela vzdať časti z textu, čo mi bolo ľúto a bojovala som zaň. Neskôr som poväčšine uznala, že mali pravdu.

V klipe Celebrity si sa prejavila naplno aj dramaticky, užívala si si jeho natáčanie?

Bola to zábava. V klipe vystupovalo veľa komparzistov. Na spoluprácu sme oslovili Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša v Prešove. Vedenie bolo skutočne ochotné a prepožičali nám na natáčanie videoklipu aj svoje priestory. Nápomocní boli aj žiaci, ktorí si pripravili vynikajúcu choreografiu. Nielen so študentmi, ale aj s dobrovoľníkmi sme sa pekne obliekli a spolu vytvorili výborný videoklip. Hlavné úlohy v klipe boli postavy stavbára, upratovačky a opatrovateľky. Komparzisti boli dobrosrdeční ľudia, ktorí nám pomáhali nezištne a bez nich by náš videoklip nevznikol. Musím pripomenúť, že tento klip sme natáčali v mrazoch. Chcem sa poďakovať Števovi Trojanovičovi z Malého Šariša, ktorý predstavoval stavbára a v tej zime nosil tehly, upratoval, rúbal aj zatĺkal klince a robil všetko čo sme potrebovali. Dokonca štábu a ostatným urobil aj kávu. Upratovačku stvárnila Vierka Bačinská, priezvisko vám môže byť opäť povedomé (smiech), ide o moju svokru. Tá ma prekvapila, že sa podujala na podobný videoklip. Svokra počas natáčania vyupratovala celý vchod v bytovke. Mnohé zábery sme točili opakovane. Pomohla nám aj Graciana, ktorá má absolútne výnimočné krstné meno, priznám sa, že si preto neviem spomenúť aké mala priezvisko. Jediná Graciana v Prešove si zahrala v našom klipe rolu opatrovateľky. Svoju vďačnosť všetkým zúčastneným sme vyjadrili aj poďakovaním v záverečných sekundách klipu. 

Prezradíš nám najbližšie plány Petra Bači Band, vrátane krstu?

Krst Two Options sa pomaly blíži a my sa naozaj tešíme na živé stretnutie s publikom. Chcela by som, aby bolo podujatie spojením divadla, učenia a hudby. Verím, že to bude čarovné a všetkých srdečne pozývam do Stromoradia. Medzi naše krátkodobé plány patrí koncert v Sabinove a chceli by sme zahrať aj rôznych festivaloch, aktuálne preto oslovujeme ich organizátorov. Aj náš dnešný rozhovor považujem za spôsob ako ich môžem osloviť. Kto by mal záujem do zoznamu hudobných hostí svojho festivalu, alebo iného podujatia zapojiť Petra Bači band, radi pozvanie prijmeme. Chceme hrať čo najviac. Skúšame už v novej zostave aj vďaka tomu nadobudli naše skladby novú dynamiku i farbu. Na krste si vypočujete ako znie nová formácia Petra Bači Band: Janko Uhriňák bicie, Miloš Humeník gitara, klávesy Matúš Lipka a dvaja pôvodní členovia basa Matúš a spev Petra Bačinskí.

Na konci si mierne zaváhala, až som sa zľakla, že si zabudla na Matúša.

Nie, na Matúša som nezabudla, ten je skalným členom, nemá inú možnosť (smiech). Úprimne sa prizná, že nie je vždy výhodné mať kapelu s manželom, lebo nám nemá kto strážiť deti (smiech). 

Možno, keď dievčatá podrastú, tak budete pokračovať ako rodinná hudobná skupina?

Áno, len si budeme musieť zabezpečiť vhodnejší dom aj so skúšobňou. Tam by si mohol každý trieskať, alebo sa bude chodiť každý vytrieskavať niekde inde a sám.

Predstavili sme si pôvodnú aj aktuálnu zostavu skupiny. Máte ešte niekoho, kto sa zásadne zaslúžil o výslednú atmosféru albumu?

Samozrejme, skoro som zabudla na naše nenahraditeľné trio vokalistiek. Anička a Katka Kovaľové spolu s Tonkou Kurímsky-Oľšavskou nám sekundovali nielen počas nahrávania albumu Dve možnosti, ale pridajú sa k Petra Bači Band aj počas krstu.  


text a podcast: Barbora Petrášová
nahrávanie, mix a master zvuku: Dušan Papp

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Podcast