Podcast

Juraj Ryban: Randal aj MMC sme postavili na dôvere. Tých, čo ma obabrali mám v malom diári

V rámci výjazdu do regiónov sme navštívili jeden z prvých priestorov, kde sa v Bratislave hral basketbal. Ja som si tu užil brazíslske lázne na koncerte Back to Roots bratov Cavalerovcov, ale aj našich Chiki liki tu-a. Najväčším a najvýznamnejším slovenským hudobným klubom je MMC a budeme sa rozprávať s jeho spolumajiteľom a prevádzkarom Jurajom Rybanom, ktorý zároveň v bratislavskej ikonickej budove YMCA prevádzkuje undergroundový klub Randal. 

Keď Juraj Ryban začínal s organizovaním koncertov, na Slovensku nebolo veľa promotérov. Časom, keď ich pribudlo, zmenil svoje zameranie a poskytuje im priestory svojich dvoch klubov so špičkovým servisom, technikou a zázemím.

„Pred desiatimi rokmi začalo na scéne pôsobiť veľa promotérov a zistil som, že si robíme konkurenciu, tak som z toho postupne vycúval, aby som ľudí netlačil dole s cenami a zbytočne nekrivil trh. Začal som sa viac venovať klubom ako takým, čiže zázemiu, technike, a celkovo manažovaniu klubov bez promotérstva.“

Vďaka tomuto rozumnému kroku máme v Bratislave dva kvalitné priestory pod jednou strechou, ktoré ročne za normálnych okolností navštívia státisíce ľudí počas koncertov, premietania filmov a divadelných predstavení.

juraj ryban

MMC aj Randal sú zakladajúcimi členmi Asociácie Hudobných Klubov Slovenska, ktorá združuje najvýznamnejšie slovenské hudobné kluby.

V dnešnom podcaste sa okrem iného dozviete aj?

  • Keď Juraj Ryban začínal, promotéri neboli. Ako sa zmenila časom jeho práca v MMC a Randale?
  • Akými koncertami vypĺňa diery v programe?
  • Aké má vzťahy v rámci slovenskej hudobnej scény?
  • Aký je aktuálny trend požiadaviek na mix pulty a techniku v kluboch?
  • Potrebujú novú techniku?
  • V akej kondícii sa Randal a MMC nachádzajú momentálne v rámci pandemickej situácie?
  • Hudobné kluby sú zakladom scény. V nich sa učia a vyrastajú nové talenty, hudobné, ale aj v rámci obslužných profesií. Ako je to v prípade Jurajových klubov?
  • Spolupráca s dvojičkou Collosseum je patrná. Akým spôsobom začali spolupracovať?
  • Ako sa Randalu podarilo zmeniť povesť z punkového klubu a zlepšiť si imidž?

Pre viac infomácií sledujte stránky klubov Randal a MMC.

Všetky naše podcasty nájdeš na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Podmaz.sk. Ak sa ti naše podcasty páčia, zaklikni nám odber.

text: Edo Kopček
foto a nahrávanie podcastu: Dominik Petro
foto v článku: archív MMC
mix a master podcastu: Dušan Papp

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Podcast