Novinky

Slobodná Európa vydáva debut Pakáreň po 30 rokoch v reedícii aj na vinyle

Po 30 rokoch vydáva Opus debutový album Slodobnej Európy v obnovenej vinylovej reedícii, okrem iného aj ako spomienku na nedávno zosnulého kmeňového člena skupiny Braňa Alexa, ktorý hrá na albume Pakáreň na basovú gitaru a je autorom, resp. spoluautorom viacerých piesní.

Pakáreň je typická Slobodná Európa v tej najrýdzejšej podobe, štýlovo čistá a nezameniteľná. Skutočná lahôdka pre všetkých fanúšikov autentického slovenského punku bez kompromisov.

„Náš prvý album vyšiel pomerne neskoro. Dva roky sme vtedy už veľmi aktívne koncertovali po celom Československu, ale vydavateľstvá v tej dobe, napriek tomu, že komunizmus už „skončil“, mali problém vydať naše pesničky kvôli textom, ktoré obsahovali vulgarizmy a snažili sa nás prinútiť k tomu, aby sme ich upravili. To sme samozrejme kategoricky odmietali. V Čechách s tým problém nebol a už viac ako rok pred Pakárňou tam naše veci vyšli na rôznych kompiláciách,“ vysvetľuje Whisky a komentuje začiatky nahrávania: „Nakoniec sa Opus rozhodol, že do toho ide a dostali sme sa do najmodernejšieho štúdia v Československu, ktoré ale bolo vhodné skôr pre symfonické orchestre a pre zvuk nahrávky to nebolo šťastné riešenie.“  

vinyl Pakáreň

Slodobná Európa pred MV SSR.

Reedícia CD vyšla oficiálne 29.10. 2021 a LP vychádza 14.12.2021

Zároveň spomína Whisky aj na stretnutie s Lacom Lučeničom : “Tam sa náhodou objavil aj Laco Lučenič, ktorý prišiel pozrieť svojho kamaráta a nášho zvukára Ivana Minárika. Hneď medzi nami vznikli sympatie, ktoré viedli k tomu, že je dnes členom našej kapely. Na Pakárni sa už síce nestihol podielať, ale o rok neskôr už s nami nahrával v štúdiu pesničku Dry ´69. Na poslednú chvíľu, až po mixáži, sme na album zaradili pesničku Ráno, ktorú sme nahrali neskôr v štúdiu slovenskej televízie. Bola to prvá vec, ktorá už bola predznamenaním nášho odklonu od klasického jednoduchého punku k tomu, čím sme sa časom stali. Sám presne neviem, ako to nazvať. :)“

Bratislava

Oficiálna fotografia Slobodnej Európy v aktuálnej zostave.

Debutový album Pakáreň nahrala Slobodná Európa v zostave: Alex (basa), Ozi (bubny), Sveťo Korbel (gitara), Whisky (spev), Peci Uherčík (gitara), Ďuro Černý (bubny), Marek Brezovský (klavír), Palo Ruček (saxofóny), Peter Profant, Peter Šesták, Ivana Pristášová (sláčikové trio)

Zoznam skladieb na CD a LP:

 1. A1 SOM TEN
 2. A2 LOVESONG
 3. A3 NIKDY TO TAK NEBUDE
 4. A4 GOLDEN BEACH
 5. A5 ČO SA STALO S NAŠIM ŽIVOTOM?
 6. A6 DIEVČA Z HORNÝCH 10 000
 7. A7 STARÁ SLADOVŇA
 8. A8 ANALÝZA DOKÁZALA HOVNO
 9. B1 RÁNO (1. 2. 91)
 10. B2 RŮŽE Z TEXASU
 11. B3 APATIA
 12. B4 ROCK´N´ROLL
 13. B5 PAKÁREŇ II
 14. B6 NEDEĽA
 15. B7 IVAN
 16. B8 THE END
 17. Aktuálna reedícia je reedícia vydavateľstva Opus. Kapela realizovala dve reedície v rokoch 2017 a 2019 v spolupráci s Matúš Records.

redakciu informovala Renáta Tomášová z Opusu (edit Edo Kopček)
foto: archív Slobodnej Európy

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky