Podcast

Dunaj duní, Dunaj válí a čoskoro vydá album. Vypočujte si novú skladbu Za Vodou kultovej kapely Dunaj (Podcast)

Novým štúdiovým albumom Za vodou sa vracia kultová kapela Dunaj. Albume je prvou nahrávkou po 26 rokoch, ktoré ubehli od vydania predchádzajúceho albumu La La Lai z roku 1996. Vydanie novinky avizuje kapela videoklipom k titulnej skladbe Za vodou a režíroval ho Jan Foukal.

Produkciu novinky mali na starosti Petr Ostrouchov a Aid Kid, ktorí spolupracovali na oceňovanom albume Řeka od Lenky Dusilovej. Vzácnym hosťom je speváčka Iva Bittová a v dvoch piesňach znejú archívne nahrávky a hlas Kiřího Kolľovského, niekdajšieho frontmana Dunaja, ktorý zomrel v roku 1998.

Vypočujte si Podcast, ktorý sme nahrali s Vladimírom Václavkom a Pavelom Koudelkom pri príležitosti vydania nového albumu Za Vodou.

Dunaj uvedie nový album do života sériou koncertov, na ktorých s kapelou vystúpia obaja producenti. Album vyjde súčasne na CD, vinyle a digitálne

Intenzivnu kariéru kapely Dunaj, ktorá priniesla šesť albumov a ukončil predčasný odchod speváka Jiřího Kolšovského. Napriek tomu, že ostatní traja členovia kapely Vladimír Václavok, Josef Ostřanský a Pavel Koudelka nikdy nezmizli z očí hudobných fanúšikov a pôsobili v iných kapelách a projektoch, spoločnú činnosť pod hlavičkou Dunaj obnovili až v roku 2019. Na post speváka sa posunul gitarsta Vladimír Václavek, ktorý medzičasom vydal viacero sólových albumov a pôsobí tiež s Ivou Bittovou v kapele Čikori.

Na novom albume prinesie Dunaj desať autorských piesní. Dve z nich vznikli ešte za života Jiřího Kolšovského a keďže sa zachovali aj ich nikdy nevydané vtedajšie nahrávky, mohol sa Jiří Kolšovský na novom albume posmrtne pripojiť k svojim niekdajším kolegom.

„Až keď sme obe piesne natočili, zmienil sa Vladimír Václavek, že existujú akési ich archívne verzie, natočené v roku 1994, a keď mi neskôr Volkmar Miedtke, u ktorého sme Dunaj vtedy nahrávali, poslal samostatné stopy Jirkovho spevu, zapadli do našich nových nahrávok úplne presne. Bez toho, aby sme to zamýšľali, mali sme rovnakú tóninu aj tempo. Som veľmi rád, že na novom albume Dunaja spieva aj Jiří Kolšovský, obe piesne pôsobia ako most cez tých 26 rokov,“ hovorí jeden z producentov albumu, Peter Ostrouchov.

Vzácnym hosťom albumu je aj speváčka Iva Bittová, ktorej hlas zdobí päť piesní. S Dunajom speváčku spája dvojica legendárnych albumov (Dunaj a Iva Bittová z roku 1989 a Pustit musíš z roku 1995) a množstvo spoločných koncertov.

Album Za vodou produkovali Petr Ostrouchov a Aid Kid, ktorí spolupracovali na oceňovanom albume Rieka od Lenky Dusilovej, za ktorý získala tri ceny Anděl v roku 2021 vrátane ocenenia za album roka. Aid Kid je významným predstaviteľom mladej progresívnej hudobnej generácie a zameriava sa vo svojej tvorbe predovšetkým na elektroniku a sound design. Venuje sa tiež filmovej tvorbe a pôsobí v projektoch Zvíře jménem podzim a Kittchen.

Petr Ostrouchov je známi ako autor filmovej hudby (osem nominácií na cenu Český lev), autor piesní a producent (Albumy Vladimíra Mišíka – Jednou tě potkám a Noční obraz, album Archa od Dagmar Voňkovej, album Zvon od Ivy Bittovej, album Kam ideme od Korben Dallas a ďalšie). Zároveň je vydavateľom jazzovej a alternatívnej hudby na labelu Animal Music, ktorý v tomto roku oslavuje 15. výročie. Doposiaľ pod jeho hlavičkou vyšlo 108 albumov, ktoré získali 20 cien Anděl.

 

Zoznam aktuálnych koncertov nájdete v našej pravidelnej Koncertnej mape Slovenska.

Kontrabas. Foto – Ctibor Bachratý

Album kapela natočila a miešala od arca do júla 2022 v štúdiu Sono Records Doupě, majstrom zvuku bol Milan Cimfe a mastering albumu mal na starosti Pavel Karlík. Autormi obalu albumu sú Aleš Najbrt a Jiří Veselka zo štúdia Najbrt v spolupráci s fotografom Václavom Jiráskom.

text: Pavel Turner, tlačová správa
podcast: Edo Kopček
foto: Václav Jirásek

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Podcast