Podcast

Ako punkáči sme boli proti zárobkom, hudbu sme robili pre zábavu, hovorí Raptor Koch, ktorý hrá aj v Chiki liki tu-a (Podcast)

Vyrastal na dedine a detstvo trávil v lese s kamarátmi. K muzike sa dostal v piatich rokoch, keď mu ujo priniesol kazetu Beatles, ktorú počúval donekonečna v aute. Otec mu kúpil struny na starú gitaru z vojny a ukázal akordy a pár pesničiek. Chvíľu chodil aj na varhany k súkromníkovi, ale nebavilo ho učiť sa teóriu. Namiesto toho radšej tvoril vo svojej izbe, nahrával si rozprávky (napr. Havko Piťko) a rôzne pesničky. Doposiaľ nahral a vydal päťdesiat albumov a patrí medzi niekoľkých slovenských hudobníkov, ktorí pracujú lo-fi systémom.

„Okrem Beatles ma strýko zoznámil s celou svojou zbierkou. Počúvali sme Pražský Výběr alebo Art of noise. My sme to volali strašidlo, lebo to pre nás v tom veku bola strašidelná muzika. Neskôr ma to nakoplo aj k hraniu.“

Stanislav Sninský alias Raptor Koch patrí medzi osobité postavy našej hudobnej scény a do väčšej pozornosti sa dostával iba v posledných dvoch-troch rokoch. Časom mu Marek Buranovský navrhol, aby spravili kapelu. Na bicie sa k nim pridal Boh Vajec. A niekedy v tom čase mu Michal Kaščák neformálne navrhol, že ak bude mať plnohodnotnú kapelu, vezme ich na showcase do Groeningenu a zahrá si aj na Pohode, čo sa napokon aj udialo. 

Raptor Koch doposiaľ neposkytol veľa rozhovorov. Má už pripravené skladby pre nový album. Kedy ale vyjde nahrávka a ako to bude s koncertovaním, ostáva otvorené. V kalendári má zapísané zatiaľ dva koncerty. 

Prečítajte si aj náš minuloročný rozhovor: „Viem, čo cítil Cobain, keď stvoril monštrum Smells like teen spirit“

Zmena plánov

Úvodom roka preletela slovenskou hudobnou scénou informácia, že Ľuboslav Petruška odišiel z Korben Dallas, ktorý tento rok vydali vrelo prijatý (fanúšikmi aj kritikou) album Deti rýb a absolvovali v trojici (Benetin-Fila-Guttler) koncertné turné. 

V marci k tomu pribudla informácia, že Petruška odišiel aj z Chiki liki tu-a. Na jeho odporúčanie pozvali do skúšobne bratia Martin a Tomáš Višňovský Raptora Kocha. Absolvovali spolu niekoľko skúšok v hudobnom klube Stromoradie a prvýkrát si spolu zahrali naživo v Dome kultúry vo Vrbovom na rozlúčke so zosnulým gitaristom Miroslavom Kusým z Karpatských Chrbátov. V ten večer zahrali Chiki liki tu-a s novým gitaristom, Karpatské  Chrbáty bez gitaristu a Bez ladu a skladu s návrativším bubeníkom do zostavy Richardom Rybníčkom. Vskutku výnimočný večer nielen na slovenské pomery. Vo svete by sme ťažko hľadali niečo podobné.

Už po príchode do kulturáku sa pri Chiki zastavovali fanúšikovia a vyjadrovali im podporu. Všetci boli zvedaví, aký to bude koncert, pýtali sa na Ľuboslava, aj na skladby, ktoré počas večera odznejú. “Bude to punk,” odpovedal Martin Višňovský fanúšikom pri priateľských debatách. A aj bol. V ten večer odzneli skladby O.T.P., Kristína, Stena, Odborník, DPH, Svadba, Lala, Ďakujem a prídavková Monte Carlo. Bol to dobrý punkový koncert, ktorý potešil nielen samotným výberom skladieb.

„Na spev si ešte zvykám. Martinovi (Višňovskému) som navrhol, či by sme mohli oprášiť niektoré staré skladby, s čím súhasil. Paráda,“ priznáva Raptor Koch v našom podcaste.

Gratulovali mu Karpatské chrbáty aj Bez ladu a skladu

Zažil som koncerty, keď Chiki liki tu-a predstavovali nový album. Fanúšikovia mali už v istej miere vstrebané nové skladby a na koncertoch fungovala povestná energia medzi kapelou a publikom.

Koncert vo Vrbovom bol iný. S výnimkou O.T.P.  poznali priaznivci kapely zvyšné skladby z nespočetného množstva koncertov. Večer 25. marca boli ešte vnímavejší. Raptor Koch stál na pódiu, hrál na gitare, sóloval a spieval skladby jednej zo svojich najobľúbenejších kapiel. Sledovali ho stovky fanúšikov a vnímali každý jeden detail. Už po úvodnej O.T.P., keď Martin Višňovský predstavoval kapelu, sa ozvalo z publika: “Ste tu doma.“ Martin Višňovský s humorom reagoval: “Áno, len žeby ste si nemysleli, že sme vystresovaní, to on je (a otočil sa na Raptora).“ – “Dobré to je”, ozvalo sa zo sály.

K úspešnému koncertnému debutu v Chiki liki tu-a gratulovali Raptorovi po vystúpení aj kolegovia z Karpatských chrbátov a Bez ladu a skladbu.

V Chiki liki tu-a hralo niekoľko gitaristov a každý z nich zanechal svoju stopu. Petruškova je najvýraznejšia. Martin Višňovský ťahá kapelu ďalej. Aj aktuálna zostava funguje naživo veľmi dobre.

„Asi mesiac som sa na to pripravoval psychicky. Vau, ta čosi, ja budem hrať na gitare v tejto kapele, ktorú som počúval ešte ako fagan? Celkom som z toho bol hotový, ale už je to v pohode. Nenapadlo by mi to ani vo sne, ale život prekvapuje furt. Nechám sa prekvapiť, čo bude ďalej, či pôjdem hrať do Desmod 3 alebo kam,“ dodáva nový gitarista.

Koncertná sezóna sa rozbehla. Raptor Koch odohrá zatiaľ dva vlastné koncerty do konca roka, pretože len v súvislosti s Chiki liki tu-a sa mu zaplnil kalendár do konca októbra. Rovnako aj jeho spoluhráči Marek Buranovský a Boh Vajec toho majú tiež veľa so svojimi projektami. Zájdite ich na niektorý koncert podporiť. Dobre urobíte.

Raptor zahrá najbližšie tento víkend napríklad aj na festivale Vrbovské vetry.

Vypočujte si náš podcast so Stanislavom Sninským. Nepotrebujete na to žiadnu aplikáciu.

Ak sa vám naše podcasty páčia, zakliknite nám odber. Nájdete nás na Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts a Anchor.fm.

text: Edo Kopček
nahrávanie, mix a master podcastu: Dušan Papp
foto: Raptor Koch

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Podcast