Mladá hudbaRozhovory

Raptor Koch: Viem čo cítil Cobain, keď stvoril monštrum Smells like teen spirit

Napriek všetkým nariadeniam a obmedzeniam, ktoré už rok znemožňujú organizovanie koncertov, vzniká stále nová slovenská hudba. Aj keď sa dá predpokladať, že najväčšie tromfy vytiahnú muzikanti po uvoľnení opatrení, keď sa situácia bude vraciať do nového normálu. Bez ohľadu na to sme už dávnejšie chceli spraviť rozhovor so Stanislavom Sninským, ktorý stojí za kedysi one-man projektom Raptor Koch, dnes už plnohodnotnou kapelou. Prečítajte si náš rozhovor, ktorý vznikol z natáčania relácie Klubtúra v prešovskom hudobnom klube Stromoradie. 

Čo hovoríš na to, že vznikla relácia zameraná na slovenskú muziku, hudobné kluby a ľudí, ktorí v rámci nej pracujú? Kedysi sme boli zvyknutí na to, že existovali takéto špecializované relácie, ktoré na dlhé roky vymizli z televíznych obrazoviek. Ako sa na to pozeráš z pohľadu zatiaľ málo známeho muzikanta?

Je to dobrá príležitosť poukázať na to, aká je situácia v kultúrnom priemysle. Taktiež ľudia spoznajú nové skupiny a projekty. Akurát ma mrzí, že v relácii je menej muziky a viac rozhovorov. Ale je to asi pochopiteľné, kedže prioritne sa tam rieši aktuálna situácia v kluboch a podobne.

Donedávna znela tvoja muzika Lo-Fi, ale aktuálny Prvý album je po zvukovej stránke predsalen vyššie. Prečo tá zmena?

RK znel síce Lo-Fi, ale nebolo to nejak cielene. Vybaviť si štúdio nie je lacná záležitosť, takže sa zvuk na albumoch zlepšoval postupne. Možno som sa s tým mohol viac pohrať, no mne sa páčil taký ten neokrôchaný, surovejší zvuk. Marek (Buranovský, pozn. red.), ktorý študuje v Ateliéri zvukovej skladby na VŠMU,  mi navrhol, že album zmastruje, aby bol počúvateľnejší a zrozumiteľnejší. S výsledkom som bol veľmi spokojný.

Najbližšia méta je teda zlepšiť si zvuk?

Áno. Ale chcel by som sa to naučiť robiť aj sám, aby som nemusel furt otravovať Mareka. FPU mi schválilo štipko, tak dostanem peniažky. Chcem si kúpiť lepší počítač, mikrofóny a podobne. Marek mi sľúbil, že ma zasvätí do sveta zvukového inžinierstva, snáď budem dobrý žiačik.

Síce si neznámy pojem na našej scéne, ale na svojom konte máš necelú päťdesiatku albumov. Máš pocit, že ťa začínajú objavovať?

Áno. O Raptorovi vyšlo viacero článkov, vďaka čomu sa mi začali ozývať ľudia na rôzne spolupráce. Ozvali sa mi napríklad z Múzea dizajnu, či by som im robil hudbu k videám, z čoho sa veľmi teším. Bude to asi zásluhou Olivera Reháka z DenníkaN lebo spravil článoček o videoklipe k skladbe Navar mi bejbe. A bimho! Milión zhliadnutí na jutúbku. Paradoxom je, že tú skladbu nenávidím. Už viem čo cítil Kurt Cobain, keď stvoril monštrum menom Smells like teen spirit.

Uvažovali ste už aj nad tým, zahrať si vo viacerých kluboch a nielen po okolí?

Určite. Pred koronou sme premýšľali nad fajn miestami, kde by sme si radi zahrali. Hlavne Rišo Stein z #Pokora má dobrý rozhľad v tomto. Plánovali sme spoločné turné Raptor Koch, #Pokora a Vojdi, (poprípade iné spriaznené hudobné projekty) v čase, keď sme vystúpili tu v Stromoradí. Hovorili sme si, ďalší rok by sme aj mohli, to by bola parádička.  Pre nás to hlavne znamenalo výlet s kamošmi, každých 10 metrov selfie fotka a večer si dobre zahrať. Potom prišla korona. Tak už len čakáme, kým to skončí alebo to vymyslíme inak.

Čo máš na koncertovaní najradšej?

Cestovanie s kamošmi, koncerty, srandy, spoznávanie nových skupín, kaviár, ženy, noví kamoši,  lacný alkohol, dymové efekty na pódiu (ňeňe tie nenavidim, pozn. respondenta), nespavosť a nepohoda. Zatiaľ sa mi najviac páčilo mini turné s #Pokorou, keď sme išli na balkán. Majú tam veľmi silnú punkovú scénu. Svojim spôsobom dosť špecifickú. S Raptor Koch Band som žiaľ ešte nebol na žiadnom turné, ale to sa ešte dúfam zmení.

Balkánsky punk je vzhľadom aj na históriu regiónu inde ako náš. Ťažko povedať, ako je to s naším punkom teraz. Napríklad Mišo Kaščák a jeho kapela VBPS, neviem, či to skôr nie je ako nové Bez ladu a skladu.

Neviem. Neprirovnával by som VBPS k Bez ladu a skladu. Sú to rozdielne bandy, no spája ich Mišo. A neviem ani veľmi povedať, aké sú slovenské súčasné punkové skupiny lebo nechcem škatuľkovať.

Pri Raptor Koch mi napadá jedna paralela s Chiki liki tu-a. Ľudia si myslia, že je to vtipná kapela, ale nie je to tak úplne. Dôležitý je skôr nadhľad.  

Paralela tam určite je. Veď sú to naši miláčikovia. Veru ako vravíš. Dokáže nás rozplakať dojemný film kdežto u “čikiliki” o tom nie som presvedčený. No dobre, asi myslíš, že Raptor má byť sranda, ale nakoniec sa to iba tvári ako sranda. Možno áno, možno nie. Neviem, ja som teraz Stanislav.

Na konte máš takmer päťdesiat albumov. Ako sa darí aktuálnemu Prvému albumu?

Dobre sa má. Zdravý je. Páči sa mi. Písali o ňom zase kade tade. Takže viac ľudí ho počulo, videlo. Čaká na svojho potomka: Druhý album.

Vypočujte si celú tvorbu Raptor Koch. Podporiť jeho tvorbu môžete nákupom hudby na Bandcampe.

Tvojím zámerom asi nie je robiť hitovky pre rádiá, predpokladám, že sa hudobne vidíš niekde inde?

Robím výhradne iba hitovky. Respektíve sa snažím. Prečo ináč by som si najal zvukového inžiniera Mareka? No musím ešte asi hudobne vyrásť, aby som bol hoden vysielania v rádiu Expres a im podobným.

Hudba sa aj tak šíri médiami a hlavne odporúčaním. A to, čo sa chytí ako prvé, podľa toho vnímajú interpreta. Lenže ak zarezonuje netypická skladba, čo sa inak veľmi často stáva, nezamrzí to?

Asi myslíš Navar mi bejbe. Tak, čo už? Tých 10 000 ľudí, čo to na jutubku videlo, už vedia, že som slovenský Vašo Patejdl, ktorý mal nechránený sex s Eddym Van Halenom. Ale nevadí, ďalší hit bude možno trapový. 

Raptor Koch Band, aktuálna zostava: Stanislav Sninský (gitara, spev), Marek Buranovský (gitara, klávesy, vokály), Tomáš Bateško (basgitara), Richard Grimm (bicie).

foto: archív (titulná), Edo Kopček (foto Klubtúra, Stromoradie)

Prečítajte si

Comments are closed.