Novinky

Vypočujte si starú skladbu Rozmarín od Hrdze v úplne novom šate

Skupina Hrdza pustila do sveta nový videoklip piesne Rozmarín z aktuálneho albumu s lakonickým názvom 22, ktorý sa môže pochváliť štvrtým miestom v prestížnom medzinárodnom rebríčku World Music Charts Europe.  

Skladba Rozmarín vyšla pôvodne v roku 2009 na albume Hajnajnajnyja. Pri prvom počúvaní som mal podozrenie, že spoločný majú iba názov, no po chvíľke sa ukázala pravda vďaka rovnakému textu.

Autor prerábky a líder kapely Slavo Gibarti k albumu hovorí: „Na konci mája 2021 som si uvedomil, že by stačilo nahrať ešte asi štyri piesne v štúdiu, aby bolo možné vydať špeciálny album k nášmu výročiu, pôvodne k 20. narodeninám, ktoré sme, najskôr kvôli vyťaženosti a neskôr kvôli pandémii, museli posunúť. Mal to byť album zostavený z novonahratých piesní, ktoré už boli v minulosti vydané, ale s aktuálnymi aranžmánmi a personálom. Medzi spomínanými štyrmi piesňami bola aj pieseň Rozmarín.“

Kapela sa rozhodla tento album zviditeľniť práve videoklipom k piesni Rozmarín, s ktorej pôvodnou podobou vydanou v roku 2009 nebol Slavo veľmi spokojný a pieseň nanovo zaranžoval podľa prvotnej myšlienky. K videoklipu skladby veľmi vhodne vybrali prostredie tatranskej obce Ždiar a k personálnemu obsadeniu Slavo dodáva:

„Klip režíroval náš dlhodobý spolupracovník Jaroslav „Jaris Vaľko“ spolu so Sandrou Urbančíkovou. Za kamerou stál Juraj Marcin. Keďže bolo koncom septembra veľmi teplo, tak sme neváhali a v priebehu jedného týždňa pripravili scenár, dohodli miesto a všetky ostatné záležitosti. Veľmi ochotne nám pomohli viacerí Ždiarania, či už miestny fotograf Jozef Pitoňák, alebo vedúci folklórneho súboru Goral, menovec Jozef Pitoňák, a Monika Budzáková z Múzea Ždiarsky dom. Všetci Ždiarania majú vlastné kroje a požičali kroje aj mne a Lucii. Najmilším prekvapením boli hlavné postavy klipu – otec so synom, Zdeno a Adam Vanc, ktorí hrali hlavné úlohy spolu s border teriérom Bakom. Svoje roly zvládli veľmi prirodzene a bolo nám potešením pracovať s nimi. V klipe tiež účinkuje speváčka Lucia Gibarti a ja ako hudobný sprievod.“

Samotná skladba pôsobí veľmi sviežim dojmom vďaka neobvykle minimalistickým aranžmánom, ktoré sú postavené na v súčasnej dobe moderných nepravidelných rytmických podkladoch striedajúcich sa desaťosminových a štvorštvrťových taktov. Hypnotický podklad dopĺňa priam až zasnívaná bulharská píšťala kaval ktorú nahral Marek Pastirik.

Vrcholom celej skladby je spev Lucie Gibarti. Jej prirodzený folklórny prejav je naozajstným zjavením. Lucia, ktorá by sa, podľa môjho názoru, na pódiu nestratila ani vedľa Arethy Franklin alebo Etty James (odporúčam pozrieť si Luciine sólové videá na YouTube) spieva folklórne piesne s neobyčajnou ľahkosťou a presvedčivosťou, pričom doplňujúce vokálne party dáva s gráciou Dariny Laštiakovej. Táto skladba je spoločne s vydareným klipom veľmi milým jesenným prekvapením a „postcovidovým“ počinom hodným povšimnutia.

text: Dušan Papp
foto: Hrdza archív

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky