Novinky

Vypočujte si nový album IONS. Naživo ho predstavia na koncertoch v krajinách V4

Kapela IONS vydáva nový album Counterintuitive a vyráža s ním na Newtones Tour po krajinách Vyšehradskej štvorky. Spolu s nimi v trinástich kluboch vystúpia aj poľskí Fish Basket.

IONS vydávajú 10. novembra svoj druhý album s názvom Counterintuitive. Je na ňom desať skladieb, ktoré, ako hovorí spevák Shorty, spolu istým spôsobom súvisia a zároveň sa odlišujú: “Hotových skladieb sme mali dosť už dávno, no Jakub akosi stále chrlil nové a lepšie skladby, tak sme ho nechali, nech sa vyblázni a potom sme povyberali veci, ktoré boli niečím podobné, ale zároveň sme chceli zachovať pestrosť albumu,” a dodáva, že možno o niečo ťažšie bolo zvoliť adekvátny názov albumu: “S názvom sme sa chvíľu trápili, ale napokon sme sa zhodli, že ten správny, ktorý spája texty s muzikou je práve Counterintuitive. Naša tvorba nemusí každého osloviť a intuitívne v ňom vzbudiť pocity, na ktoré je pri počúvaní hudby zvyknutý. Máme radi veci iné, odlišné a na prvé počutie kontraintuitívne, a to je práve pre nás príťažlivé. Zároveň aj všetky texty narábajú s myšlienkou, že sa neopláca vsádzať na dojem a intuíciu pri komplexných a zložitých otázkach.”

IONS na novom albume otvárajú témy ako domáce násilie, ľahostajnosť k dianiu, ktoré sa nás zdanlivo netýka, ale uvažujú aj nad otázkami viery a vedy, práva zvierat, či hodnôt skutočného priateľstva. Jedna zo skladieb je napríklad aj o tom, aké nevyhnutné je, neustále sa prispôsobovať stále novým a novým, často náročným zmenám, ktoré sú ale pre všetko živé prirodzene dôležité. Práve mnohé zmeny, prispeli podľa Jakuba Tirča k pestrosti a výslednému zvuku albumu: “Počas posledných štyroch rokov sa toho udialo veľa. Zmenili sa naše hudobné vplyvy, bydliská aj vzťahy, obmenila sa aj zostava, v rámci ktorej sa teraz navzájom kreatívne ovplyvňujeme. Myslím, že vďaka tomu je Counterintuitive hudobne oveľa bohatším albumom.” 

Zmenilo sa aj to, akým spôsobom skladby vznikali. “Zatiaľ čo prvý album skladal Jakub výhradne ako sólo projekt v spolupráci so Shortym, Counterintuitive je už tímová práca”, hovorí Jirka a dodáva o skladbe Faith: “Spomínam si, ako som Jakubovi na jar 2019 posielal videá s mojimi gitarovými nápadmi a on mi koncom roka poslal demo skladby s vetou, že ho k nej inšpiroval práve môj riff. Musím mu veriť, pretože môj pôvodný riff je v nej skutočne ťažko počuť, ale myslím, že z neho nakoniec vznikla skvelá skladba, jedna z mojich najobľúbenejších.”

IONS bol pôvodne sólový projekt gitaristu Jakuba Tirča, na ktorého prvom EP Introspection hosťoval spevák Shorty Lago. Ich spolupráca však neskončila a v roku 2019 vydali debutový eponymný album IONS. Ich druhý album Counterintuitive, vychádza 10. novembra 2023.

Kapela si od svojho prvého albumu prešla niekoľkými personálnymi zmenami. Na novom albume sa však už podieľala ustálená zostava: Shorty Lago (spev), Jakub Tirčo(gitara), Milan Zolota (gitara), Jiří Horák (basa) a Martin Pisko (bicie), ktorá nové, ale tiež staršie skladby predstaví aj naživo.


Ions na Newtons Tour:

13.11 – Brno, CZ – Artbar Druhý Pád (+ Nomura)
14.11 – Wrocław, PL – Niebo Cafe (+ Shmonzee)
15.11 – Poznań, PL – Pan Gar (+ Extraterrestrial Dreamsucker)
16.11 – Tarnowskie Góry, PL – Piekarnia Piwa (+ Astral Nomad)
17.11 – Kraków, PL – Warsztat (+ Weedow)
18.11 – Opole, PL – Miejsce X
19.11 – Warszawa, PL – Potok (+ Sexycutts)
21.11 – Košice, SK – Collosseum Club
22.11 – Budapest, HU – Analog Music Cafe (+ Jeff Joyner)
23.11 – Bratislava, SK – Pink Whale (+ Nerev)
24.11 – Žilina, SK – Smer Klub 77 (+ Seven Ate)
25.11 – Olomouc, CZ – Variace
26.11 – Praha, CZ – Café v Lese (+ Leaf Empire)

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky