Novinky

Vypočujte si novinku Aeroplán od prešovskej kapely Potmehút

Prešovská kapela Potmehút koketuje v novinke Aeroplán s jazz-rockom. Pesnička vznikla podobne ako viacero predošlých singlov na basovú tému Michala Priestera, ktorý aj podľa slov svojich spoluhráčov prináša na skúšky zaujímavé tonálne postupy. Aeroplán je prvým singlom po troch rokoch.

“Chceli sme pozitívne znejúcu pieseň a primiešali sme k nej romantizujúcu náladu inšpirovanú vznikajúcim vzťahom dvoch ľudí. Práve vtedy, keď vzniká vzťah, sa ľudia musia odvážiť a odraziť sa od zeme,” hovorí o novinke Tomáš Telepák.

Skladba pôsobí naozaj príjemne a svojím soft rockovým výrazom vybočuje z folkovej tvorby s artovými prvkami, čo bolo rukopisom predošlej tvorby kapely. “Náš gitarista Ján Holoďák priniesol pekné rockandrollové sólo, ktoré do tejto skladby náramne pasuje,” dodáva líder kapely. 

Novinku skupina Potmehút nahrávala v štúdiu Stana Čoreja a posledný, zmenený refrén vznikol priamo v štúdiu. 

Už tradične kapela natočila nízkorozpočtový “selfmade” videoklip, v ktorom schválne využila základné triky, kľúčovacie efekty a jednoduché animácie, ktoré vo vrstvách pridávajú na surrealistickej atmosfére. Zámerne sa klip snaží pôsobiť obyčajne a mierne retro. Hlavnú úlohu si zahral bubeník skupiny Tomáš Kubeník, ktorý je zároveň veľkým fanúšikom leteckých modelov, a ktorého otec sa venoval lietaniu na ľahkých lietadlách, zastaralo nazývaných aeroplány. Spoločne s ním si v klipe zahrala jeho priateľka Andrea Vašková.

Potmehút je voľné, nezávisle tvoriace zoskupenie, ktorého členovia sa muzike venujú v rovine záľuby a slobodného hudobného prejavu. Posledné skladby získavajú rockovejší charakter, ktorý plynie z aktuálneho zostavenia kapely, ktoré tvorí Tomáš Telepák (text, spev, gitara), Michal Priester (basgitara), Tomáš Kubeník (bicie) a Ján Holoďák (gitara).

text: Edo Kopček
foto: archív Potmehút

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky