Novinky

Vychádza nová nahrávka nezabudnuteľných melódií z najobľúbenejšej vianočnej rozprávky

Kompletná filmová hudba od Českého národného symfonického orchestra s pôvodnou náladou a súčasným zvukom. V týchto vianočných dňoch si pripomíname nedožité osemdesiate narodeniny českého
skladateľa a hitmakera Karla Svobodu.

V tomto roku zároveň oslavujeme i 45 rokov od premiéry jedného z jeho najpopulárnejších diel – filmovej hudby k rozprávke Tři oříšky pro Popelku. Supraphon ju vydáva v kompletnom znení, v novej, dlhšej verzii, v autentickom prevedení, s pôvodnou náladou a súčasným zvukom. O interpretáciu sa postaral Český národný symfonický orchester pod taktovkou dirigenta Jana Chalupeckého.

Melódie a motívy z filmu poznajú desiatky miliónov poslucháčov na celom svete. Hudba skladateľa Karla
Svobodu sa významne podieľa na úspechu rozprávky. Soundtrack Supraphon exportuje do 24 krajín sveta a
najväčší úspech má v Nórsku a nemecky hovoriacich krajinách, kde je neoddeliteľnou súčasťou Vianoc.
Nová nahrávka nestráca nič z pôvodnej nálady, zachováva si autentickú interpretáciu, a pri tom prináša
novú zvukovú kvalitu, dlhšiu stopáž, viac hudobných čísiel a originálnu nahrávku pesničky „Kdepak, ty
ptáčku, hnízdo máš?“ s Karlom Gottom ako bonus. Ide o tzv. Complete Music Score, teda o neskrátenú
nahrávku kompletnej hudby z filmu, doslova celé notové partitúry. Titulom si zároveň pripomíname
nedožité 80. narodeniny Karla Svobodu.

„V roku 2015 sa film Tři oříšky pro Popelku zaradil medzi svetové filmové diela, ktoré sú s obrovským diváckym ohlasom uvádzané v sprievode veľkých symfonických orchestrov, pretože nielen filmové dielo samotné, ale práve výnimočná filmová hudba si také prevedenie plným právom zaslúži. Prvýkrát sme také prevedenie pripravili v spolupráci s nemeckou agentúrou v roku 2015 a od tej doby sa udalosť opakuje každoročne. V období adventu 2018 Popelka poteší divákov celkom 22-krát, okrem nemeckých miest i vo Švajčiarsku a v Rakúsku. České premiérové uvedenie sa konalo v roku 2017 na Soundtrack festivalu v Poděbradoch a pražská premiéra 11. decembra 2018 v Obecnom dome,“ hovorí Jiří Paulů z nakladateľstva ProVox Music Publishing, s.r.o., ktoré zastupuje autorské práva Karla Svobodu.

Album vychádza v dobe, kedy sa slávna česká filmová rozprávka vracia k divákom a poslucháčom hneď v niekoľkých nových podobách. Javiskovú premiéru má i originálna rozprávková show „Tři oříšky pro Popelku“, ktorá divákov prenesie do známeho rozprávkového príbehu nielen prostredníctvom hereckých výkonov známych osobností v čele s Pavlem Trávníčkem, ale tiež vďaka jedinečnej výprave s množstvom kostýmov, kúziel a javiskových efektov.

 

Redakciu mojamuzika.sk informovala Adriána Čahojová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky