NovinkyKam na koncert?

Vo vzduchu je jar! A Vypsaná fiXa ordinuje Krásný smutný den.

Po troch rokoch od svojho posledného štúdiového albumu prichádza pardubická Vypsaná fiXa s novinkou „Krásný smutný den“. Natočila ho v štúdiu Jámor v produkcii Ondřeja Ježka. Dvanástka nových piesní vyjde v podobe klasického CD, vinylu a v digitálnej podobe 7. marca 2014.

Ako už býva u Vypsané fiXy zvykom, na vydanie novej dosky pripravila pre svojich fanúšikov hneď niekoľko prekvapení. Jedným je jeho samotné vydanie. V piatok 7. marca presne od polnoci si na You Tube a Google Play Music môžu všetci záujemcovia vypočuť nový album a zhliadnuť sprievodné videá v absolútnej premiére. Od 7. do 11. marca bude celý album k zakúpeniu exkluzívne v obchode Google Play Music. „Chceli sme k vydaniu nového CD urobiť zase niečo inak, než býva zvykom, a veľmi sa nám páčila prezentácia nových albumov niektorých zahraničných part. Tak sme si povedali, že keď oni, prečo nie my? Digitálne platformy čím ďalej tým viac vládnu hudobnému svetu, tak chceme ísť s dobou. Ľudia tiež určite ocenia krátky vtipný dokument, ktorý o nahrávaní natočil náš bubeník Pítrs, a ktorý možno zhliadnuť na Google Play Music, „hovorí frontman fiXy Mardi. „Samozrejme album potom bude k dostaniu aj v ďalších bežných obchodoch a hudobných e-shopoch a na „fixích“ stránkach, ako sú naši priaznivci zvyknutí.“

VF Krasny smutny den_cover webĎalšie prekvapenie, ktoré ale kapela nechce prezrádzať, sa týka vydania albumu na klasickom čiernom vinyle. „Pretože už dlho spolupracujeme s portálom www.samosebou.cz rozhodli sme sa, v spolupráci s nimi, zrecyklovať Vypsanou fiXu do utajenej podoby a tú vložiť do vinylových platní s naším novým albumom . Akú podobu nakoniec Vypsaná fiXa dostala, nebudeme zatiaľ zverejňovať. Celý príbeh našej recyklácie sa budú naši fanúšikovia dozvedať postupne,“ vysvetľuje Mardi.

Na albume Krásný smutný den pracovala kapela už od minulého roka, kedy sa počas októbra zavrela v štúdiu na Sečskej priehrade, kde aranžovala, nahrávala a ladila nové piesne. V januári potom začalo „ostré“ nahrávanie v pražskom štúdio Jámor Ondreja Ježka. Ten si vzal na starosť aj produkciu albumu a pod jeho dohľadom tak vznikla kolekcia dvanástich piesní, ktorá je rôznorodá, ale s fiXi soundom a nábojom.

„S Ondrejom sa nám spolupracovalo veľmi dobre, pretože je to naozaj šikovný človek, žije hudbou a vie piesňam vdýchnuť dušu. Sám nám na dosku nahral niektoré nástroje. Napríklad v titulnej piesni Krásně smutný den, ktorá je vlastne taká swingovka, sa nebál použiť pozauna. A keď ho tam nahral, tak to ešte len dostalo ten správny rozmer a pieseň bola hotová. Kapela je s výslednou podobou našej dosky veľmi spokojná, pretože presne zachytáva tie nálady a energie, ktoré sme tam chceli mať,“ hovorí Mardi.

S vydaním nového albumu Krásný smutný den kapela zároveň vyráža na jarné koncertné turné, ktoré dostalo príznačný názov Ve vzduchu je jaro!. V rámci turné prebehnú aj krsty CD a to 17. marca v pražskom Paláci Akropolis a 10. apríla v Bratislave v KC Dunaj.

zdroj: Pavel Turner

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky