Novinky

Video: Universal Music Group odkúpili EMI za 1,2 mld. libier

Súčasný počet svetových hudobných vydavateľstiev klesol zo štyroch na tri. Postarala sa o to konkurenčná spoločnosť Univesal Music Group, ktorá v aukcii odkúpila ikonické vydavateľstvo EMI za 1,2 miliardy libier.

Vydavateľstvo EMI, ktoré je domovom Coldplay, Katy Perry, The Beatles, Pink Floyd a mnohých ďalších umelcov z celého sveta sa stane súčasťou najväčšej nahrávacej spoločnosti na svete – Universal Music Group, ktorú vlastní spoločnosť Vivendi. Patria do nej umelci ako Rolling Stones či Take That.  EMI, ktorá je takisto vlastníkom Abey Road Studios, bola v priebehu tohto roka prevzatá americkou bankou Citigroup z dôvodu neschopnosti dodržania platobných podmienok. Práve Citigroup ponúkla v aukcii EMI na predaj.

Lucian Grainge, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Universal povedal: „Toto je historická akvizícia a dôležitý krok pre zachovanie odkazu EMI Music. Pre mňa ako Angličana, malo vydavateľstvo EMI veľký význam, pretože som s ním vyrastal. Jeho umelci a ich hudba boli soundtrackom mojej mladosti.“

Universal sa zaviazal, že bude pokračovať v podpore pridružených vydavateľstiev, ktoré patrili pod EMI, vrátane Parlophone, Virgin Records, EMI Records a chcú zachovať Abbey Road Studios, ktoré majú historickú hodnotu vzhľadom na albumy Beatles a ďalších umelcov, ktorí tu vytvorili svoje nahrávky.

Dohodu ešte musia schváliť regulačné orgány. Universal tak obsadí 70% svetového trhu. Spoločnosť verí, že dohoda bude uznaná vzhľadom na to, že sa vydavateľstvá nachádzajú v neprajnej situácii kvôli ilegálnemu sťahovaniu hudby z internetu, čo má negatívny dopad na predaj hudobných albumov.

text: Edo Kopček, zo zahraničných materiálov
foto: archív

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky