Novinky

Video: Herečka Eva Sakalová experimentuje s Nocadeň

Nocadeň sú neoddeliteľnou súčasťou slovenskej populárnej hudby a za osemnásť rokov svojho fungovania zneli takmer v každej slovenskej domácnosti. Ich hudba je pozitívne nákazlivá a ľahko identifikovateľná vďaka nezameniteľnému hlasu speváka Rasťa Kopinu a skladateľskému rukopisu celej kapely. Cestu k ich tvorbe si ešte v časoch dospievania našla obľúbená herečka Eva Sakalová, ktorá účinkuje v oficiálnom videoklipe k pesničke V nás.

Kapela Nocadeň dáva týmto bodku za šesťdielnym video experimentom, ktorý je o tom, ako každý člen kapely prežíva tú istú pesničku. Oficiálny klip ukazuje ako skladbu prežíva krásna ryšavka, ktorá je dlhoročnou fanúšičkou košickej formácie. „Nocadeň som spoznala ešte ako 12-ročná tínedžerka. Veľmi sa mi páčila ich hudba, ale aj napriek tomu okrem Backstreet Boys u nás v detskej izbe nikto iný na plagátoch nevisel. Samotné natáčanie klipu bolo veľmi príjemné. Rasťo má prirodzený herecký talent a piesne tvorí od srdca. To je pre mňa to najpodstatnejšie. No a zalietať si s ním v balóne, ktorá by to odmietla,“ priznáva hlavná hrdinka videoklipu.

Už minulý rok avizovali hudobníci z Nocadeň, že pesnička V nás nesie v sebe všetky esencie ich tvorby a tak sa pre ňu rozhodli vytvoriť niečo nezvyčajné. Spevák Rasťo Kopina tak prišiel s nápadom série klipov. „Je to náš osobný rekord v počte videí k jednej skladbe. Tento oficiálny je šiesty v poradí. Predchádzali mu klipy, v ktorých sa samostatne predstavili všetci členovia kapely, plus jeden abstraktný iba s dymom. Ktovie ako by to dopadlo, keby nás bolo v kapele viac členov,“ vtipkuje spevák.

Krstia v ateliéri

_39A0293Oficiálny klip k pesničke V nás režírovali Jaro „Jaris“ Vaľko a Ján Varchola a ide podobne ako pri skladbe o veľmi emotívne video. „Pre mňa bolo už prvé vypočutie demo nahrávky veľkým zážitkom. Niektoré naše pesničky mi časom zovšedneli, ale táto patrí k tým, ktoré milujem a vedel som, že je a bude výnimočná. Jej sila tkvie v priamočiarosti a v tom, že sme zachytili emóciu, ktorú sme mali v skúšobni. Naše duše sú v nej tak trochu zaliate ako pečať,“ priznáva bubeník Peter Gufrovič.

Snímka vznikla v priestoroch košického ateliéru Woont, kde Nocadeň pokrstia 30.mája album Pozemskí astronauti, ktorý vyšiel pred pár dňami. O výsledný zvuk albumu sa postaral zvukový inžinier Vlado Meller, ktorý je držiteľom Grammy. Počas svojej bohatej kariéry pracoval na mnohých významných albumoch, ktoré dobyli svetové rebríčky. Album Pozemskí astronauti nájdete aj na jeho oficiálnej webstránke, na ktorej uverejňuje svoje top práce, na ktoré je obzvlášť hrdý.

_39A0367Skupinu Nocadeň založili bratia Rasťo (spev) a Robo Kopinovci (gitara) v roku 1997. V kapele účinkujú aj basgitarista Boris Mihálik a bubeník Peter Gufrovič. Nocadeň má s najnovším albumom na konte šesť štúdioviek a jednu výberovku. Debutový eponymný album vydali v marci 2000. Neskôr nasledovali štúdiové nahrávky Slová už nevravia nič (2001), Katarzia (2003), Nestrieľajte do labutí (2006) a Ikony (2008). Výberovka Retrospektíva vyšla v roku 2006.

zdroj: Lenka Slaná

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky