Novinky

Ultrapop bol pre Hex zlomový album

Ultrapop je v poradí štvrtý štúdiový album, ktorý nahrala legendárna slovenská skupina Hex v roku 1997. Hex sa na ňom predstavuje vo svojej klasickej zostave Dudák-Dohňanský-Žúži-Szabados alias Ďuďo-Yxo-Fefe-Tybyke, doplnenej o viacerých hostí.

Je to typický vyzretý Hex s originálnou a ľahko rozoznateľnou hudobno-textovou poetikou a so schopnosťou nepretržite vytvárať veľké rozhlasové hity. V tomto prípade najmä Vetroň, Som on (snežný pluh) a Maťo a Linda. Album vychádza po 25 rokoch prvýkrát vo vinylovej verzii, ktorá je tradične doplnená CD verziou.

„ULTRAPOP bol pre nás ďalším zlomovým albumom. Po treťom albume, kde sa celkom nenaplnili očakávania nášho vtedajšieho vydavateľa, nám nepredĺžili zmluvu, ostali sme bez kontraktu a premýšľali sme, čo ďalej. V hre bolo aj to, že kapela skončí, no nakoniec sme si povedali, že hudbu začneme robiť, tak ako príde,“ rozhovoril sa člen kapely Tomáš YXO Dohňanský.

Prečítaj si, ktoré prvé dva albumy vyšli vo vynile

„ V roku 1996 sme si zaplatili na tú dobu najlepšie štúdio v Česko-Slovensku – štúdio Ebony, kde sme nahrali bez akýchkoľvek tlakov pieseň Vetroň. Na Slovensku v tom čase končila vlna danceflooru a my sme poskytli rádiám singel, ktorý bol okamžite jedným z najhranejších. Začali nám pribúdať koncerty a ozvali sa opäť veľké vydavateľstvá. V tejto nálade sme robili ďalšie pesničky, až v roku 1997 vyšiel album ULTRAPOP, na ktorom sa objavili úspešné skladby. Platňa získala tzv. Slovenskú grammy – cena  ZAI v kategórii album roka 1997, čomu sme sa nesmierne tešili. Pribúdali postupne fanúšikovia a my sme sa začali venovať hudbe profesionálne, čo bol náš sen. Dodnes hráváme na koncertoch viacero pesničiek z tohto albumu.“

Na album Ultrapop nadviazala skupina ďalším štúdiovým albumom Supermarket, ktorý vyšiel v roku 1999. Tá istá základná zostava a ešte širšia paleta hostí vrátane Bratislavského chlapčenského zboru a sláčikového tria. Tento album je mimoriadne pestrý, skupina sa na ňom inšpirovala mnohými hudobnými štýlmi od rock and rollu cez ska, technopop, punk až po rockovú baladu, avšak vždy vo svojom osobitom prevedení. Album otvára ďalší veľký hit Hexu Každý deň je nedeľa, ktorý sa stal najhranejšou slovenskou piesňou v rozhlasovom éteri v roku 1998. Aj tento album vychádza po prvýkrát vo vinylovej verzii doplnenej CD verziou.

„Dva roky po Ultrapope sme vydali album SUPERMARKET,  ktory sme nahrávali v legendárnych štúdiách OPUSu. Album priniesol opäť výborné single Každy deň je nedeľa, Votrelec alebo Priatelia od bobrej rieky. Je to album, ktorému sme dovtedy venovali najviac času v štúdiu a je to na ňom aj počuť. HEX tu znie v rôznych polohách a znovu sa ukázalo, že hudba je pre nás hlavne sloboda,“ komentuje Tomáš YXO Dohňanský a pridáva zaujímavú historku:

„Počas nahrávania albumu sa do kozmu dostal prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. Veľmi veľa sa o ňom písalo a v jednom z článkov bolo uvedené, že rád hrá na gitare. Po jeho návrate sme ho oslovili, či by si s nami nezahral na krste nášho albumu a zároveň ho nepokrstil. Myšlienka sa mu páčila a tak sme zažili príjemný večer s prvým slovenským kozmonautom.“

text: Renáta Tomášová (úprava redakcia mojamuzika.sk)
foto: archív Hex

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky