Live

Hudba sa vyvíja, ale pre mňa je to vždy rock’n’roll, hovorí Marco Mendoza pred slovenskými koncertmi

Marco Mendoza zverejnil prvý singel Take it to the limit z pripravovaného štvrtého sólového albumu. Fenomenálny rockový basgitarista je momentálne na európskom turné s ostatnou nahrávkou Viva la Rock. Našej redakcii sa s ním podarilo spojiť telefonicky na pár minút pred zvukovou skúškou v Rumunsku. Už 26. apríla totiž zahrá v Nitre vo Frankie Rock Clube a o deň neskôr v Blue Note v Novom Meste nad Váhom. Je vzácne, že dekádami ostrieľaný basgitarista hráva pravidelne slušnú porciu koncertov aj vo východnej Európe.

“Koncertujem už veľmi dlhý čas a miesta v Európe mi pripomínajú v mnohom moje rodné Mexiko. Cítim sa tu ako doma a veľmi príjemne. Som vďačný, že môžem koncertovať s vlastnou hudbou, stretávať nových priateľov a oslavovať hudbu. Máme veľa materiálu a každý večer je ťažké rozhodnúť, čo budeme hrať, ale najväčší priestor majú skladby z Viva la Rock,” povedal Marco Mendoza v úvode nášho rozhovoru.

Z dostupných setlistov je zrejmé, že okrem stále aktuálnej novinky dostávajú priestor aj skladby interpretov, s ktorými v minulosti hrával. Najznámešie mená sú Ted Nugent, Thin Lizzy, White Snake, The Dead Daisies. “Mal som veľké šťastie, že som hral s týmito ľuďmi. Je to aj o tom, vzdať im poctu. Ich skladby, ktoré hrávam na svojich sólových koncertoch, sú najmä súčasťou mojej histórie.”

Prvé veľké angažmá mal od Billa Warda, bubeníka Black Sabbath, ktorému nahrával basgitaru na jeho sólový album Along the way. “Nedostal som od neho ani iných muzikantov nejakú špeciálnu radu. Najdôležitejšie je milovať to, čo robíš. Hudba je nekonečná, stále sa mení a človek sa musí stále niečo nové naučiť. Takisto si musíš uvedomiť, že to nie je o sláve a bohatstve, to môže kedykoľvek pominúť. Som na scéne veľmi dlho a riadím sa len tým, že chcem robiť hudbu najlepšie ako viem.”

Sólová tvorba Marca Mendoza je oslavou rocku. Aj ten sa vyvíjal a z jeho tvorby je cítiť vplyv európskych kapiel, ale všetko je zaobalené do amerického šatu. Dôvod je prozaický. “Veľký vplyv mali na mňa Beatles. Prvý album, ktorý som vlastnil ešte ako chlapec v Mexiku bol Abbey Road. Keď sa nad tým človek zamyslí, Beatles, Rolling Stones, John Mayall, Eric Clapton a ďalší Európania, inšpirovali sa napr. Little Richardom a ďalšími. Posunuli rock’n’roll na nový level. Hudba sa vyvíja, a vnímam, že každých desať rokov sa niečo mení. Ale pre mňa je to vždy rock’n’roll.”

Basgitarista sleduje aj mladých hudobníkov. “Existuje niekoľko dobrých vecí. Čo si však aktuálne všímam je, že prišla retro vlna 60-tych a 70-tych rokov. Aj moja tvorba je silne inšpirovaná sedemdesiatkami, pretože to pre mňa bola signifikantná éra. Som rád, že máme generáciu, ktorá túto hudbu posúva na nový level.”

Marco Mendoza tvrdí, že počas svojej kariéry bol čiastočne sidemanom, čiastočne členom kapiel, s ktorými hrával. “Je to ťažké pomenovať. Vždy je to proces, ale je to niekde na pomedzí. Hlavne mám šťastie, že môžem robiť vlastnú hudbu, písať vlastné texty a koncertovať po celom svete.”

Čerstvý singel Take it to the limit je dôkazom, že Mendoza drží pevne rock’n’rollové opraty vo svojich rukách. So svojimi skúsenosťami a skúsenosťami producenta Sorena Andersena, s ktorým vďaka úspechu albumu Viva La Rock pokračuje v započatej spolupráci, by si mohol dovoliť naozaj veľa.  Keď vám povie: “Je to len rock’n’roll,” veríte mu, že to myslí úprimne. A také sú aj jeho koncerty. Slovenskí fanúšikovia si ho budú môcť vypočuť naživo už 26. apríla v nitrianskom podniku Frankie Rock Club a o deň neskôr, 27. apríla v hudobnom klube Blue Note v Novom Meste nad Váhom. S Marcom Mendozom (spev, basgitara) zahrajú Ivan Keller (gitara) a Kyle Hughes (bicie). 

text: Edo Kopček
foto: WELE

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Live