Novinky

SUPRAPHON A JEHO ROK 2015: LEGENDY, DEBUTY A SKVOSTY VÁŽNEJ HUDBY

Hviezdna Dagmar Pecková, prestížnymi cenami ovenčený Pavel Haas Quartet, znamenitý Josef Špaček s Českou filharmóniou, svetové premiéry i albumy debutantov…

Edičný plán najväčšieho českého hudobného vydavateľstva Supraphon z oblasti klasickej hudby je veľmi starostlivo pripravovaný už v ročnom predstihu. Požadujú to nielen zahraniční distribútori, ktorých má známe vydavateľstvo až v 21. krajinách sveta, ale i náročnosť prípravných fáz produkcie tohto hudobného žánru. Samozrejme, neraz sa stáva, že edičný plán musí pružne reagovať aj na rôzne nepredvídateľné udalosti a výzvy.

Hudobné objavy hneď na úvod roka

V druhej polovici januára vyšla pozoruhodná novinka Kvarteta Martinů, so skladbami zatiaľ nie veľmi známeho ruského skladateľa, klaviristu a pedagóga Sergeja Tanějeva, ktorý bol rovesníkom Petra Iljiča  Čajkovského. Február sa bude v supraphonskej produkcii niesť predovšetkým v znamení svetovej premiéry nahrávky „Requiem“ barokového skladateľa F.X. Richtera. Skladbu naštudoval Czech Ensemble Baroque, ktorý hrá pod vedením dirigenta Romana Válka na dobové nástroje.

Jar plná hviezdnych momentov

Pod kontroverzným názvom „Hříšnice“ pritiahne v marci pozornosť nový projekt úspešnej mezzosopranistky Dagmar Peckové, ktorý zrealizovala v spojení so Slovenskou filharmóniou a temperamentným dirigentom Aleksandarem Markovićem. Na spadnutie je nielen CD, ale i koncerty v pražském Rudolfine a v bratislavskej Redute. V apríli vydá medzinárodne oceňovaný Pavel Haas Quartet očakávaný album kvartet Bedřicha Smetany. Ďalším slávnym menom v edičnom pláne Supraphonu je huslista Josef Špaček, ktorý nahral tri zásadné diela českých skladateľov: Dvořákův Houslový koncert a moll, Sukovu Fantazii g moll a Janáčkův koncert „Putování dušičky“. Josefa Špačka bude sprevádzať Česká filharmonie so šéfdirigentom Jiřím Bělohlávkem. V júni by sa mal zas objaviť album s nahrávkou Janáčkovy Moravské a Ukvalské lidové poesie v písních v interpretácii skvelej sopranistky Martiny Jankové a s klaviristom Ivom Kahánkem. Na nahrávke sa ako hosť predstaví i barytonista Tomáš Král.

Hudba Prahy 18. storočia aj v roku 2015

V pláne sú i dva nové nosiče z mimoriadnej edičnej rady s podtitulom Hudba Prahy 18. století, ktorá minulý rok dosiahla počet 13 titulov. Jednou z nich budú sonety pre klávesové nástroje Jiřího Antonína Bendy v kombinácii s jeho piesňami. Za týmto projektom stojí cimbalistka Edita Keglerová a sopranistka Ivana Bilej Brouková, ktorým Supraphon pripomenie i 220. výročie Bendyho úmrtia. „Už niekoľko rokov máme v pláne realizáciu nahrávky pozoruhodného lutnistu Jana Čižmáře, ktorá sa zameria na repertoár z veľmi zaujímavej a bohatej lobkovickej zbierky. Je v nej veľa krásnych skladieb pre lutnu, ktoré ešte nikdy neboli nahrávané,“ upresňuje informácie šéfproducent Supraphonu Matouš Vlčinský.

Debuty a prísľuby

Matouš Vlčinský k edičným zámerom Supraphonu navyše dodáva: „Edičný plán je veľmi dynamický organizmus a záleží od mnohých faktorov, ktoré projekty sa napokon podarí zrealizovať a dotiahnuť až do fázy vydania. Takže: pokiaľ sa podarí to, čo máme v pláne, môžeme sa tešiť na nový počin organistky Kateřiny Chrobokové a rokujeme aj o nahrávke z komorného diela Petra Ebena v interpretácii skvelého Eben Tria.“ Mená hobojistu Viléma Veverky či hornistu Přemysla Vojty síce nepatria tak celkom do kategórie debutantov, ale priaznivci klasickej hudby sa môžu tešiť aj na ich nové nahrávky.

Zdroj: SUPRAPHON 2015

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky