NovinkyKam na koncert?

Štyri metalové legendy na jednom koncerte v Prahe

Začiatkom novembra navštívi Prahu unikátna zostava kapiel, ktorá musí potešiť každého fanúšika extrémneho metalu. Vo štvrtok 5. novembra sa na jednom pódiu na Folimance vystriedajú legendy Carcass, Napalm Death, Obituary a Voivod. Každá z týchto kapiel brázdia pódia cez tridsať rokov a každá patrí k základným pilierom svetovej metalovej scény.

Britskí Carcass prehovorili veľmi výrazne do vývoja extrémnej hudby – či už svojím mimoriadne brutálnym gore grindovým debutom Reek Of Putrefaction (1988) alebo štvrtým albumom Heartwork (1993), ktoré pre zmenu ovplyvnilo death metal 90. rokov. Po albume Swansong (1996) sa Carcass na viac ako desať rokov odmlčali. Comebackový album Surgical Steel (2013) možno nemá ambície pohnúť scénou ako v minulosti, napriek tomu ide o nadpriemernú prácu pánov Billa Steer a Jeffa Walkera.

Carcass_plakatIch krajania Napalm Death si pre zmenu zaslúžia označenie praotcovia grindcore. Štvorica z Birminghamu patrí už roky k stáliciam žánru, ktorý pomáhala definovať doskami Scum (1987) alebo From Enslavement To Obliteration (1988). Po experimentálnom období v druhej polovici 90. rokov Napalm Death stavili na klasický nekompromisný grindcore, ktorého sa drží dodnes. Ako posledný dôkaz môže poslúžiť aktuálny album Apex Predator – Easy Meat (2015).

V zostave na Folimance nebudú chýbať tiež Obituary, kultový floridský death metal a jedna z najúspešnejších kapiel tohto hudobného štýlu. Svoj sound postavený na valivých stredných tempách a nezameniteľnom vokále Johna Tardyho začali pilovať už koncom 80. rokov. Album The End Complete (1992) patrí k najpredávanejším doskám v histórii death metalu. Prelom tisícročí zastihol Obituary uprostred pauzy, ktorú si členovia vybrali pre svoje osobné životy. Návrat na pódia ohlásili v roku 2003 a nezastavili sa dodnes. Zatiaľ posledným zárezom v bohatej diskografii death metalovej legendy je album Inked In Blood (2014).

Výnimočný lineup na spoločnom turné uzatvárajú kanadskí Voivod. Rodáci z provincie Quebec od svojho vzniku v roku 1981 vystriedali širokú paletu metalových žánrov. Pôvodný skôr heavymetalový prejav pozvoľna nahradzovali progresívnym thrash metalom, aby nakoniec dospeli k vlastnému unikátnemu prejavu. Albumu Rrröööaaarrr (1986), Killing Technology (1987) alebo Dimension Hatröss (1988) patrí k zlatému fondu zaoceánskeho metalu. Posledným albumom v diskografii progresívnych Kanaďanov je zatiaľ Target Earth (2013).

Supportom na Folimance bude švajčiarský sludge Herod. Vstupenky na koncert Carcass, Napalm Death, Obituary a Voivod sú k dispozícii vo všetkých bežných predpredajných sieťach, viac informácií nájdete na webe usporiadateľskej agentúry www.obscure.cz.

FB event:

https://www.facebook.com/events/1466138917012653/

Ďalšie súvisiace linky:

https://www.facebook.com/OfficialCarcass

https://www.facebook.com/officialnapalmdeath

https://www.facebook.com/ObituaryBand

https://www.facebook.com/Voivod

www.obscure.cz

zdroj: Radek Pavlovič

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky