Novinky

Spoločné turné Hudba z Marsu a Vetroplach: Maličkosti vašich Idolov Tour 2009

plagat C1.inddJe už jeseň ale to neznamená, že Vaše idoly spia na vavrínoch J Práve naopak. Manažér kapiel Hudba z Marsu a Vetroplach, Robo Gregor nám poskytol krátke info o pripravovanom koncertnom turné týchto dvoch kapiel. Má názov Maličkosti vašich idolov tour 2009 a začína sa koncertom v Prahe, 12. novembra. Spoločné turné trnavskej ska-punkovo-folklórno vesmírnej úderky Hudba z marsu a znovuzrodenej unisex-vetro-popovej kapely Vetroplach bude pokračovať, po úvodnom koncerte v Prahe, v ďalších 7 slovenských mestách.

 Vetroplach na turné predstaví úplne nový koncertný program zložený aj z piesní zo svojho nového albumu Maličkosti, ktorý kapela pokrstí na koncerte v bratislavskom divadle Meteorit.

Hudba z Marsu bude na turné pokračovať v prezentácii svojho albumu Idoli, ktorý vyšiel na jar tohto roku. Okrem toho skupina zaradila do programu aj svoje najstaršie hity z prvého albumu (Supervýlet 1998). Repertoár je svieži, tanečný, publikum sa môže tešiť najmä na živelné podanie aktuálnych singlov Na hubách, Disko, Tanečná. Koho premáha clivota chladnej jesene, nech sa zohreje lahodnými tónmi vitálnej Hudby z Marsu!.

 Po koncertoch bude nasledovať nasledovať after party dj- a Roba Gregora z Rádia_FM a na troch koncertoch stredosloslovenskej časti turné vystúpi ako špeciálny hosť aj mladá skupina Sexy papučky z Banskej Bystrice.

A na záver ešte krátke bio vašich idolov:

 Hudba z Marsu
Hudba z Marsu 2009Na jeseň 1996 vystúpila partia kamarátov zo školských lavíc na hudobnom festivale HuliFest prvýkrát pod názvom Hudba z Marsu. Zakladajúci členovia Sigi, Štofo, Macho, Vešpík a Katka onedlho nahrali prvé demo. Skladby z neho zabodovali v československých hitparádach. Prišla ponuka na účinkovanie na RockFm feste, rotácia skladieb v undergroundovom rádiu Ragtime, nahrávanie ďalších demonahrávok a prvého albumu Supervýlet. Vďaka nemu spoznalo Hudbu z Marsu celé Slovensko. Najviac zarezonovala pieseň s videoklipom Klára a Gogo. Ďalšie rané nahrávky ako Slečna, Jetoleto, Gogo a prasa, Rege sa postupne uplatňovali na rôznych punkových a reggae kompiláciách.

V roku 2001 kapela vydala druhý album Cosmodisc. Etablovaným členom už bol trubkár Fero a klávesák Tomáš. Šakalík sa stal jednou z najúspešnejších piesní vtedy najpočúvanejšieho rádia Koliba a progresívna skladba Compuphonic sa udomácnila v druhom najpočúvanejšom Fun rádiu. Osviežením albumu bola aj cover verzia Majka z Gurunu, ktorú Marťania pôvodne nahrali pre STV.

Tretí album Trávnice (2005) bol hĺbavejší. Okrem popových popevkov sa na ňom objavili aj etno experimenty – skladby, v ktorých kapela použila vzorky zo starých etnologických platní so slovenským folklórom. Najznámejšími sa stali piesne Fialový kvet, Nahaj ma!, Výberové vibrácie…

Basgitaristu Matúša nahradil džezmen Julo a akordeón pevne uchopil Maco.

V roku 2009 sa Hudba z Marsu ohlásila energickým, veselým albumom Idoli. Spoločným menovateľom viacerých skladieb je disko. Zároveň boli zúročené skúsenosti s ľudovou hudbou a spolupráca s folklórnym súborom Trnafčan. To viedlo ku vzniku svojskej worldmusic skladby Na hubách, ktorá bodovala v národnom kole Eurovison Song Contest 2009. Úspešnými singlami sa stali aj tanečné piesne Disko a Tanečná.

Za 13 rokov účinkovania Hudba z Marsu získala tisíce fanúšikov a odohrala stovky koncertov, okrem iných aj na festivale Sunrock v Belgicku, niekoľkokrát na najväčšom slovenskom festivale Pohoda, v prestížnych televíznych reláciách Metro a Ladí neladí. V poslednom období je kapela stále žiadanejšia aj v Čechách. V pražskom Rádiu 1 bodovala 15 týždňov vo Veľkej sedme so skladbou Továreň na sny.

Vetroplach
VetroplachVetroplach nahral svoj debutový album Ak vás omrzeli jednofarebné šarkany vďaka víťazstvu v súťaži hľadajúcej popové hviezdy v roku 2004. Popovou hviezdou sa síce nestal, ale o dva roky neskôr vydal svoj druhý album Unisex, z ktorého pochádzajú single Tancuj tancuj, Smej sa!, Poďte k nám, či Láka ma svet. Kapela absolvovala turné po Slovensku ako predskokan kapely Hex (2006) a vlastné turné spolu s kapelou Cliché na jar 2007. Vetroplach je najčastejšie počuť na vlnách alternatívneho Rádia_FM, ale single Tancuj tancuj a Smej sa! boli niekoľko mesiacov v prvej 50tke najhranejších skladieb v slovenských rádiách. Klip Tancuj tancuj odvysielala aj hudobná stanica MTV.

Kapela má doteraz na konte viac ako 300 koncertov. Vystupovala na najväčších slovenských festivaloch, absolvovala niekoľko koncertov v Čechách a vystúpila aj na holandskom festivale Eurosonic v Groningene.

V roku 2008 si kapela dala ročnú pauzu, ku koncu roka potom začala pracovať no novom albume s producentom Marekom Rakovickým. Tretí album Vetroplachu s názvom Maličkosti vyšiel 28. 9. 2009. Novinku kapela predstaví na turné so skupinou Hudba z Marsu v novembri a pokrstená bude 18. 11. v divadle Meteorit v Bratislave. Pilotný singel má názov Deti.

pripravila Mirka Varcholová v spolupráci s Robom Gregorom
foto: archív kapiel

plagat C1.indd

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky