Novinky

SOZA predstavila piesne z druhého ročníku Songwriting Campu

Prezentácia autorskej tvorby sa uskutočnila na verejnej Listening Session. Účastníci druhého ročníku SOZA Songwriting Campu dostali možnosť predstaviť svoje skladby. V piatok 28.februára sa v priestoroch bratislavského Sundecku uskutočnila oficiálna Listening Session, počas ktorej si zástupcovia médii a hudobní dramaturgovia z významných slovenských rádií vypočuli piesne, ktoré vznikli na campe v októbri minulého roka. 

SOZA Listening Session 2025. Foto – Zdenko Hanout

Na tohtoročnej Listening Session sa zúčastnilo celkovo jedenásť účastníkov campu, medzi nimi Karmen Pál-Baláž, Martin Harich, Nikola Barľaková, Tamara Nižňanská, Jerguš Oravec, Anika Gužáková, Bianca Macková, Angelika Kollmannová a producenti Adrián Liška a Ján Zborovjan. Slovenských umelcov doplnil Oliver Patocska z Maďarska, ktorý vďaka SOZA Songwriting Campu nadviazal spoluprácu s Karmen Pál-Baláž a aktuálne spoločné žnú úspech u maďarských susedov piesňou Álmok.

Podujatie moderoval Juraj Čurný spoločne s českým hudobníkom a songwriterom Janom Vávrom, ktorý je zároveň spoluorganizátorom campu. „Verím, že piesne, ktoré sme si dnes predstavili, budeme čoskoro počuť z rádií či streamingových platforiem. Dnešná Listening Session nám ukázala, že na takýchto campoch vznikajú jedinečné hudobné prepojenia a častokrát sú počiatkom dlhoročných umeleckých spoluprác a priateľstiev,“ hovorí Jan Vávra.

Zástupcovia médií a dramaturgovia z Rádia Slovensko, Fun Rádia, Europy2 a Rádia Expres si vypočuli desať autorských skladieb. Niektoré priesne odzneli vo svojej pôvodnej podobe (t.j. tak, ako vznikli na songwriting campe), čoho príkladom je skladba Fall in Line Barbory Piešovej, ktorá túto pieseň oficiálne vydala práve v deň samotnej Listening Session. „Pieseň vznikla hneď v prvý deň SOZA Songwriting Campu v spolupráci s českým producentom Filipom Vlčekom a Norou Herskovits z Nórska. Písať na campe bola pre mňa úplne nová skúsenosť, pred ktorou som mala rešpekt, no veľmi ma inšpirovalo tvorivé prostredie a talentovaní umelci, ktorí spolu so mnou pracovali. Som rada, že som pieseň Fall in Line mohla vydať a môžem povedať, že už teraz pracujem aj na release ďalších piesní, ktoré sme na campe napísali,“vyjadrila sa Barbora Piešová. Okrem nej na svojich skladbách intenzívne pracujú aj ďalší účastníci campu, ktorí plánujú ich vydanie v nasledujúcich mesiacoch.

Barbora Piešová na SOZA Listening Session 2025. Foto – Zdenko Hanout

Druhý ročník SOZA Songwriting Campu są konał 14.-18.októbra 2024 v Liptovskom Jáne a zúčastnilo sa ho 25 účastníkov z dvanástich krajín. Cieľom podujatia bolo spojiť slovenských a zahraničných skladateľov, textárov, producentov a interpretov na jednom mieste a poskytnúť im priestor na vytvorenie nových hudobných diel. Celkovo tak vzniklo 39 individuálnych hudobných diel, čo vo výsledku tvorilo takmer dve hodiny novej hudby s medzinárodnými a zároveň slovenskými parametrami. Z prvého ročníka SOZA Songwriting Campu boli vydané viaceré skladby, medzi nimi napríklad skladby Call me, Catch me od Timei Gregovej, Teda Tarlinga a Mateja Turcera, Know-How od Martina Haricha, Adama Pavlovčina a Bena Attica, skladba Caged od Niny Kohout a Bena Attica, či pieseň Just don’t worry about it od Faye. „SOZA Songwriting Camp je prvým slovenským podujatím tohto druhu a teší sa veľkému záujmu zo strany autorov i zo strany odbornej verejnosti. Tento projekt je pre SOZA veľmi dôležitý, pretože touto cestou podporujeme domácich autorov v ich tvorbe,“ povedal Richard Jajcay, člen predstavenstva SOZA.

Hlavným organizátorom podujatia bola SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam). SOZA je občianske združenie, ktoré zastupuje autorov, upravovateľov, aranžérov hudby a textárov. Jej hlavnou úlohou je ochrana majetkových autorských práv domácich a zahraničných tvorcov a vydavateľov hudobných diel. Členskú základňu SOZA dnes tvorí viac ako 3 000 domácich autorov. SOZA vykonáva svoju činnosť na základe oprávnenia Ministerstva kultúry a na základe 113 medzinárodných zmlúv v 125 štátoch sveta. Za každým dielom svojí autor. Za každým autorom stojí SOZA.

Text: Tlačová správa
Foto: Zdenko Hanout

Prečítajte si

Viac:Novinky

Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *