Novinky

Sona Kmet predstavuje svoje ďalšie hudobné smerovanie baladou v trojgeneračnom šate

Na jeseň 2022 predstavila Sona Kmet svoje debutové EP Don’t Let Me Go Home, ktoré upútalo svojou nevšednosťou. Teraz prichádza s novinkou Kid Of Today, singlom plným sociálnych aj osobných tém, ktorý ukazuje Sonin umelecký rozvoj a budúce hudobné smerovanie.

Soňa v texte piesne vykresľuje medzigeneračný konflikt a taktiež kritiku jej rovesníkov. „Z hudobnej stránky sme tento stret generácií poňali fúziou inšpirovanou liquid drum and bass beatom, charakteristického pre gen-Z generáciu, harmonického podkladu, ktorý otvára klasický wurlitzer našich otcov, a farebnú škálu dotvára archaický akustický zvuk klasického slákového kvarteta,“ dodáva Tomáš Gulán, koproducent piesne.

„Príde mi paradoxné, že som Kida – asi moju najserióznejšiu pieseň, ktorá okrem kritiky všetkých generácii prechádza až do opisovania existenčnej krízy, napísala na dovolenke na pláži, kde mojou jedinou starosťou bolo rozhodnúť sa, čo budem večerať,“ hovorí autorka piesne.

„Asi je to práve v časoch najväčšieho pohodlia, kedy začínam rozmýšľať o svete a jeho budúcnosti a uvedomujem si, ako všetko na jednej strane funguje, avšak ako málo stačí, aby to fungovať prestalo. Stále som na tenkej hrane medzi týmito dvoma svetmi: keď sa nachádzate v slnečnom prostredí a dýchate morský vzduch, aj napriek bežnej realite, v ktorej vnímate množstvo náročných výziev, viete rozpoznať krásu,“ hovorí Soňa o dilemách, ktoré v piesni opisuje.

Charakteristickou črtou Soninej hudobnej tvorby je množstvo harmonických vokálov, ktoré prichádzajú v mnohých vrstvách. Aj v tomto singli ponúka svoj rukopis v čistej melodickej linke, s jasnými vokálmi, obohatenými o revers s a v kľúčových momentoch o miernu disharmóniu jazzovej deviatky.

K piesni vznikol aj videoklip. „Od začiatku som vedela, že táto pieseň musí mať aj klip. Chcela som, aby sa pomocou obrazu témy k poslucháčom dostali ešte bližšie. Preto sme s Tomášom scenár pretvárali mnohokrát, aby presne sedel na tematiku a prostredie, v ktorom sa točil. Vystupuje v ňom päť hlavných postáv vrátane mňa, plus moja mamina, ktorých životy sledujeme zblízka s ich radosťami aj starosťami. Scény v lokálnom bare nám dali zabrať asi najviac: koordinovať veľa ľudí, zabezpečiť, aby vôbec prišli, rozdeliť im miniúlohy a popritom dohliadať na svetlá a herecké výkony hlavných postáv – pre mňa to bola veľmi obohacujúca skúsenosť a výsledok snáď ocenia aj diváci. Ďakujeme Nikovi Soldánovi za profesionálny prístup ako pri kamere, tak aj pri strihu.“

Sona Kmet. Foto – archív SK

„Od prvého počutia demo verzie rozmýšľam, pre koho je táto skladba a Sonina tvorba vlastne určená. Dúfam, že sa s jej výpoveďou poslucháči dokážu stotožniť. To však bude veľmi náročné aj pre generáciu dnešných tínejdžerov, keďže im Soňa nastavuje zrkadlo a vyčíta im, že ‘utopení v piesňach‘ nedokážu za svoj život a okolie prebrať zodpovednosť. Zároveň je otázka, či ju dokáže akceptovať staršia generácia a či jej uverí, že dokáže byť nad vecou, keď je ona sama neustále obklopená a pohltená tým, od čoho sa pokúša dištancovať. Každopádne dôverujem jej, aby som ju citoval, že „spraví správne rozhodnutia.“  

A dodáva: „Len dúfam, že sa do jej sveta aspoň na pár okamihov dostanú „páni v najlepších rokoch. Z môjho pohľadu ako zvukového technika a koproducenta je Kid Of Today „balada v trojgeneračnom šate.“

Sona Kmet predstavuje svoj nový singel Kid Of Today nielen v štúdiovej verzii, ale aj vo videoklipe. Námet a scenár, rovnako ako audio nahrávka, vznikol v tandeme Soni s Tomášom Gulánom, a k spolupráci pri kamere a strihu prizvali mladého martinského kameramana Nika Soldána. Herecké obsadenie je výlučne z radov kamarátov a spoluhráčov v kapele, a v hlavnej scéne večerného baru sa objavujú aj tí, ktorí sa tam zhodou okolností počas nočného natáčania objavili.

V inklúzii prvého a posledného záberu sa divák dozvedá, že celý dej príbehu je reflexiou reálnych Soninych zážitkov a skúseností, ktoré teraz, v jej komornom štúdiu, zhmotňuje do tejto piesne.

Dejová línia je vystavaná príbehmi štyroch mladých ľudí, ktorí sú v období svojho života, kedy robia zásadné životné voľby, a okrem spoločného priateľstva ich spája frustrácia nad svetom, do ktorého sa narodili a obavy o ich vlastnú budúcnosť. 

Prvá sloha piesne, v ktorej Sona kritizuje staršiu generáciu za ich neochotu prijať mladých takí, akí sú, či akí by chceli byť, začína klasickou otec-syn hádkou, kedy osoba v roli autority nedokáže akceptovať životné smerovanie svojho potomka. Mladý gitarista ale sníva o úspechu, odchádza radšej do sveta, v ktorom je akceptovaný, a otca necháva doma osamelého. 

Rovnako osamelá je aj druhá postava, mladá slečna, ktorej dni sú naplnené introvertnosťou a rozjímaním, a tiež sa dokáže usmiať a uvoľniť iba v spoločnosti zopár verných priateliek. Aj tretia postava – perspektívna tanečníčka – sníva nielen o životnej láske, ale aj o svete, v ktorom nájde priestor pre svoje sebavyjadrenie.

Následne sa všetci štyria stretávajú v bare plnom mladých zabávajúcich sa ľudí, ktorí navonok pôsobia úplne bezstarostne a naplno si užívajú tento večer; v ostrom protiklade ku Soni, ktorá do hlučného a rozšafného prostredia akosi nezapadá. Jej kritika teraz smeruje k jej vlastnej generácii, ktorá je pohltená iba v užívaní si aktuálneho okamihu. Mladá generácia nevie a nechce robiť ťažké životné rozhodnutia a odmieta prevziať zodpovednosť nielen za svoj vlastný život, ale aj za svoje okolie.

V svojej introspektíve sa Soňa vracia ku vzniku piesne, a kritiku nakoniec smeruje aj sama k sebe. Aspoň na diaľku sa vracia k príjemnej rannej káve a debate s maminou a k momentom, kedy si rozumie so svojím okolím. Vie, že konflikty sú v živote popretkávané momentami spolupatričnosti a opäť si uvedomuje svoju hlbokú zakorenenosť v rodinných a rovesníckych vzťahoch. Vie, že jej poslanie v tomto svete je pokúsiť sa, aby ona a jej generácia vytvorili svet taký, aby sa následné generácie mohli cítiť v bezpečí a prijaté. Sona Kmet ako Kid Of Today túži „robiť správne rozhodnutia“. 

zdroj: tlačová správa
foto: archív Sona Kmet

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky