NovinkyKam na koncert?

Slovenská skupina Banda má nový album, pokrstí ho Andrej Šeban 20. mája v Bratislave!

Slovenská skupina Banda má nový album! Nesie veselý názov „hraBanda“ a rodil sa štyri roky. Skupina ho pokrstí 20. mája 2014 v Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave. Za krstného otca si banditi vybrali známeho gitaristu Andreja Šebana.

Banda má nový album! Druhý štúdiový počin kapely nesie názov „hraBanda“ a obsahuje veľa veselých a melodických piesní.

„Album hraBanda je tvorivé spojenie slovenskej ľudovej hudby a iných žánrov, napríklad blues, funk, beat, latino, reggae a príležitostne aj iných etnických štýlov. Dalo by sa to nazvať aj progresívnym folklórom.“ Opisuje album líder kapely Samo Smetana.

Skupina Banda vznikla na prelome tisícročí, prvý väčší koncert mala v roku 2003. Už od začiatku jej pôsobenia získala vysoký kredit medzi folkloristami a priaznivcami worldmusic. Jej prvý album „Banda jedna“ zaznamenal veľký medzinárodný úspech. V októbri 2011 sa umiestnil na ôsmej priečke World Music Charts Europe, čo je najúspešnejšie umiestnenie slovenskej skupiny v histórii.

„Základ Bandy tvorí pôvodne folklórna kapela, ktorá účinkovala pod názvom Ľudová hudba Samka Smetanu. Tá sa venovala tradičným formám ľudovej hudby a učila sa hrať podľa nahrávok starých ľudových muzikantov. Neskôr sme však pod pretlakom tvorivosti zatúžili hrať vlastnú, originálnu hudbu. Rozšírili sme sa o perkusionistu a Banda bola na svete!” Vysvetľuje Samo Smetana.

01BandaZakladajúci členovia kapely sú huslista, hráč na mandolíne a spevák Samo Smetana, cimbalistka, heligonkárka a speváčka Alžbeta Lukáčová, violista, mandolinista, hráč na buzuki a spevák Ivan Hanula, kontrabasista a spevák Peter Obuch. Priebežne sa menili perkusionisti – Eddy Portella, Roman Kozák a súčasný Igor Ajdži Sabo. Pred pár rokmi zostavu doplnila speváčka Eva Brunovská. Banda úspešne koncertuje na slovenských i európskych pódiách. Okrem iných účinkovala aj na festivaloch Pohoda, Terchová či Lodenica. Skupine sa darí aj v zahraničí, zahrala si v Nórsku, Nemecku, Veľkej Británii, Taliansku, v Českej Republike a Poľsku.

„Inšpiráciu čerpáme zo zbierok ľudových piesní a z archívnych nahrávok ľudových muzikantov. Piesne a základ aranžmánov najčastejšie prinesiem ja, Peter a Evka. Keď na tom na skúške začneme pracovať, ostatní sa to snažia prerábať na svoj obraz. Pôvodný aranžér sa tomu bráni, takže skladby sú nakoniec výsledkom veľmi dlhého a vyčerpávajúceho boja. Tento proces zvyčajne zastaví až úspech na koncerte.” Popisuje proces tvorby Samo Smetana.

Nový album „hraBanda“ pokrstí Banda 20. mája 2014 v Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave. Na pomoc si pozvala hostí, ktorí spolupracovali na nahrávaní albumu. Ženskú spevácku skupinu Trnki z Banskej Bystrice, gajdoša Juraja Dufeka a hráča na keltské perkusie Romana Kozáka.

24_Banda & CreDance-93„Keďže hudba Bandy je jako stvorená na tanec, pozvali sme si geniálnu tanečnú skupinu CreDance, ktorá spojí prvky moderného a folklórneho tanca. Nechcem to zakríknuť, ale chystáme pre našich fanúšikov veľké prekvapenie! Banda a Andrej Šeban spolu a naživo!“ Prezradil Samo Smetana.

Vstupenky na krst a koncert skupiny Banda si môžete zakúpiť v pokladniach KZP v DK Zrkadlový háj a DK Lúky a v sieti Ticketportal. Viac informácií o skupine nájdete na www.banda.sk.

zdroj: Nora Krchňáková

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky