Novinky

SCHIZOFRENIK – OPTIMISTA tak sa volá debutový album Mirky Miškechovej, ktorá dobýva i Česku republiku.

Mirka Miškechová, mladá autorka a speváčka, sa začína usídľovať už aj na českej hudobnej scéne.

Kto by nepoznal najhranejšiu skladbu posledných týždňov Cudzinka v tvojej zemi, ktorú napísala a spieva spolu s Xindl X. Mirke Miškechovej práve vychádza v reedícii jej album SCHIZOFRENIK – OPTIPISTA.

Rodáčka z Považskej Bystrice Mirka Miškechová posledné tri roky žije na cestách medzi Českou a Slovenskou republikou. U nás hrá s Xindl X, v Bratislave študuje žurnalistiku. „V Bratislave študujem žurnalistiku a som schizofrenik-optimista, rovnako ako moje debutové cédečko. Kedysi som bola viac schizofrenik, teraz som pre zmenu zase viac optimista. Myslím to tak zachovať aj do budúcnosti, aj keď súčasná doba je veľa neoptimistická. Rada si vymýšľam príbehy a pesničky, pretože je to jednak sranda, jednak sa na tom dá postaviť profesia spievajúcej autorky, „hovorí Mirka Miškechová o sebe.

Sama skladá a hrá vlastné piesne. Jej skladby majú v sebe vtip, zveličenie a nevtieravý humor. Potom, čo v roku 2014 zažiarila vystúpením na festivale mladých interpretov Czechtalent 2014 Zlín, jej vyšlo u vydavateľstva EMP Music, s.r.o. debutový album Schizofrenik – optimista a predstavilo tak Mirčiných dvanásť pôvodných autorských noviniek.

V týchto dňoch vychádza SCHIZOFRENIK – OPTIPISTA v reedícii, v novom remixe, so špeciálnym bonusom duetom s Xindl X Cudzinka v tvojej zemi. Mirka k albumu hovorí: „Na disku sú moje pesničkove príbehy, pretože sa snažím písať každú pieseň ako príbeh. Mám veľkú radosť, že môžem prostredníctvom muziky komunikovať s ľuďmi, ktorí sa v mojich textoch nachádzajú.“

K spolupráci s Xindl X dodáva: „Pesnička vznikla pred dvoma rokmi a písali sme ju spoločne s Ondrejom Laďka, teda s Xindl X – každý svoju časť. Vnímam ju síce ako vzťahovú pieseň, ale silno v nej rezonuje aj téma rozpadu Československa. Myslím, že čeština a slovenčina v jednej skladbe dávajú zmysel a že to ide pekne dokopy. To, že sa nahrávka tak výrazne presadila v rádiách, síce ani jeden z nás nečakal, ale obaja sme v to tajne dúfali. „

Mirka pracuje na svojej hudobnej kariére už niekoľko rokov, za oficiálny štart by sa dal považovať rok 2012, keď si z festivalu Porta 2012 odniesla autorskú portu. V tom istom roku tiež vyhrala súťaž slovenského rádia Max. Od roku 2014 pravidelne koncertuje s Xindl X, zúčastnila sa aj jeho tohtoročného dlhú dobu dopredu vypredaného RETROTOUR v Čechách a akustického turné na Slovensku.

Mirku Miškechovu sledujte tu: https://www.facebook.com/mirkamiskechovaband

zdroj: Johana Turner

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky