Novinky

Šansón v bluesovom šate. Tak by sa dal nazvať nový singel Jany Krištof Lehotskej

Janu Krištof Lehotskú poznáme nielen ako interpretku, ale aj ako autorku hudby a textov svojich piesní. Má na konte niekoľko spoluprác s výbornými muzikantmi či spevákmi, no tentokrát sa nám predstavuje v nielen netradičnom žánri, ale aj v piesni s netradičnou spoluprácou.

„Pri našej tvorbe sme spolupracovali s viacerými textármi“, hovorí Jana. „Pri takejto spolupráci je to viac menej jasné. Očakávate skvelý text, a ten sme aj vždy dostali. Ale keď idete na svoj vlastný koncert do hudobného klubu, a samotný majiteľ vám ponúkne zhudobniť jeho pieseň, to som naozaj nečakala’’. 

Nitriansky hudobný klub Music a Cafe Janka dôverne pozná. Bol to prvý klub na Slovensku, ktorý jej pred niekoľkými rokmi otvoril svoje brány. Majiteľ klubu, Drahomír Jacko sa aj napriek riziku nízkej návštevnosti, ako to zvyčajne pri začínajúcich interpretoch býva, rozhodol dať Jane šancu a pustiť ju na svoje pódium. Jana svojou tvorbou a originálnym prejavom dokázala osloviť nielen Drahoša, ale aj divákov v klube a od tej chvíle sa stala interpretkou, ktorá je pravidelne niekoľkokrát ročne zaradená do dramaturgie klubu. No ostatný koncert vo februári tohto roku bol trochu iný.

„Po zvukovej skúške tesne pred naším koncertom v Music a Cafe si ku nám prisadol Drahoš (majiteľ a dramaturg klubu) a opýtal sa, či nám niečo môže navrhnúť,“ spomína Peter Dechet, Jankin manažér a gitarista. „Keďže všetci z kapely vrátane Janky máme klub v Nitre veľmi radi a Drahoša si nesmierne vážime, akékoľvek jeho želanie bolo už vo chvíli jeho vyslovenia z našej strany splnené. No Drahoš nás prekvapil a opýtal sa, či by sme neskúsili spracovať jednu pieseň. Jeho autorskú pieseň, kde text a základnú melódiu napísal asi pred tridsiatimi rokmi a doteraz ležala v šuplíku a čakala na svoj čas’’.

Odpoveď bola jasná: ,,Samozrejme, pošli nám text, demo nahrávku a pozrieme sa na to.“ Po vypočutí dema, Drahošova skladba Janu a jej kapelu oslovila natoľko, že v priebehu dvoch týždňov pieseň prearanžovali a zorganizovali nahrávanie v ich JKL štúdiu. Nahrávanie trvalo jediný deň. Pieseň podľa slov Petra a Jany sa nahrávala skoro sama. Došlo ku absolútnemu stotožneniu sa s hudbou, textom a celkovou atmosférou, ktorú pieseň vyžarovala. Jana K. Lehotská so svojou kapelou dala do pesničky svoj zvuk a pre ňu typický charakter, no zachovali šansónový nádych v jemnom bluesovom rytme.

Prečo si Drahomír Jacko zvolil pre spracovanie tejto skladby po toľkých rokoch a skúsenostiach so stovkami interpretov práve Janu Krištof Lehotskú?  

„Janka je pre mňa od prvého počutia jej dema, ktoré mi poslal manažér Peter Dechet, mojou spriaznenou dušou. Milujem krásne texty, a ak sú podložené emóciou v hudbe, dostane ma to… Preto som sa snažil ju a celú jej kapelu podporovať a ukázať aj ostatným, ktorí sa k jej hudbe bez hudobných klubov nikdy nedostanú. A darí sa to krok po kroku. Janka rastie a ja vidím jej budúcnosť. Ale, aby som bol úprimný, predstavoval som si v tejto piesni mužský hlas a pôvodný zámer bol, aby mi to naspieval gitarista Ján Csövari z jej kapely. No keď som počul prvú verziu s Jankiným spevom, vedel som, že nič lepšie už nebude. Janka to zaspievala tak, že mi navliekla husiu kožu a doteraz som sa z nej, pri počutí skladby, nedokázal vyzliecť. Jednoducho mám s Jankou dieťa, ktoré nevadí ani našim partnerom“.

Jana si pieseň Šťastena natoľko osvojila, že ju ihneď zaradila aj do playlistu svojho nového koncertného programu, ktorý odohrá 29. apríla v Kultúrnom centre Bojnice. Koncert sľubuje dvojhodinovú hudobnú show, kde sa o zvuk a svetlá postará spoločnosť AMEX AUDIO, ktorej prácu môžete sledovať na televíznych obrazovkách v programoch Let´s Dance, Slovenka roka, Slnko v sieti a technicky zabezpečovali koncerty pre mená ako Richard Müller, IMT Smile a mnoho iných. Okrem hudby sa diváci môžu tešiť aj na originálne tanečné choreografie až troch tanečných skupín: PASSION, LA POINTE a LADIES CLUB, špeciálne pripravené na skladby Jany Krištof Lehotskej.

Čo povedať na záver o novom singli z netradičného spojenia majiteľa hudobného klubu a interpretky, ktorá v ňom koncertuje, alebo o pripravovanom koncerte? Oboje spája myšlienka, ktorá je aj nosnou ideou pozvánky na koncert Jany Krištof Lehotskej: „Otvorte svoje srdcia a nechajte si v nich maľovať …“.

zdroj: Peter Dechet, tlačová správa
foto: archív Jany Krištof Lehotskej

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky