Novinky

Samuel Tomeček si novým albumom IKONY uctil slovenskú popmusic.

Spevák Samuel Tomeček predstavuje projekt IKONY – slovenské hity, ktoré nestarnú. Na albume sa nachádza 13 skladieb od Karola Duchoňa, Františka Krištofa Veselého, Jara Filipa, Mariana Vargu a iných velikánov, ktoré Samo so svojou kapelou jemne prearanžoval a zároveň v nich ponechal autentickosť doby minulej. História, srdce a úcta, to je to, o čo sa Samo na svojom novom projekte celý čas opieral. Album IKONY spája minulosť so súčasnosťou a poukazuje aké skvosty naša popmusic má.

Všetko to začalo 4-5 rokov dozadu v relácii Milujem Slovenskom, kde sa Samo zoznámil s viacerými slovenskými skladbami, ktoré pred tým nepoznal. Ako ich však postupne spieval, jednu po druhej si obľúbil.

Nevyrastal som od mala iba na slovenskej hudbe, preto boli pre mňa mnohé skladby, ku ktorým som sa dostal v rámci relácie úplne nové. Postupne som niektoré piesne zaraďoval do môjho repertoáru počas koncertov a mali veľký ohlas od poslucháčov a fanúšikov. Začali sa nás na koncertoch pýtať, či nemáme nejaké CD práve s týmito skladbami, takže mi to vŕtalo v hlave a nakoniec sme album nahrali. Čakal som na správnu konšteláciu hudobníkov okolo mňa a teraz konečne prišla a všetko do seba zapadlo ako puzzle,“ prezradil Samuel Tomeček.

Úvodnou skladbou albumu IKONY je evergreen z muzikálu Na skle maľované Zbohom buď, lipová lyžka, žitia môjho verná družka, ktorú pôvodne naspieval fenomenálny Michal Dočolomanský. Po nej nasleduje Valutový cudzinec z pera Filip, Lasica, Satinský. Tento autorský trojlístok ma na albume zastúpenie ešte s piesňami Keď som išielAch, to boli vojny malebné. Rovnako má na IKONÁCH po tri skladby Karol Duchoň (Tancujem s tebou rád, Čardáš dvoch sŕdc, Mám ľudí rád) a František Krištof Veselý (Len bez ženy, Vám, vám, jedine vám, Ja som optimista).

„Tento album sme robili z lásky k hudbe a špeciálne k slovenskej a pevne verím, že to bude pri počúvaní albumu cítiť. Chcel som, aby to bol pestrý album, aj tanečný, aj umelecký, čo je dosť ťažké skĺbiť, ale verím, že som vybral dobre a mnou zvolený výber jednotlivých piesní poslucháčov poteší. Výber som samozrejme konzultoval s chalanmi z kapely a tiež s mojou manažérkou Kristy, ktorá vymyslela koncept a názov projektu IKONY,“ teší sa z novinky Samuel.

Na albume sa okrem bonusovej piesne Karla Kryla (Od Čadce k Dunaju) nachádzajú aj skladby, ktoré by od Sama na novinke len málo kto čakal. Samuel, tým, že je srdcom i dušou hudobník a miluje hudbu akéhokoľvek žánru, sa rozhodol na IKONY zaradiť aj pieseň od Mariana Vargu z muzikálu Cyrano z predmestia (Kúpim si zrkadlo) a Deža Ursínyho (Tvár v zrkadle).

„Znamenajú pre mňa veľa. Boli to velikáni – IKONY, ktorí formovali slovenskú nielen populárnu hudbu a vychovávali ďalšie generácie hudobníkov. Skladbu Kúpim si zrkadlo od Mariána Vargu som mal na zozname napísanú ešte kým bol Marián medzi nami. Práve nimi som chcel vyvážiť tanečnosť albumu s umeleckosťou, teda potešiť naozaj nielen bežných poslucháčov, ale aj tých náročnejších,“ doplnil ideu albumu IKONY Samuel Tomeček.

Nový album Samuela Tomečka IKONY vychádza v krásnom digipacku, ktorý obsahuje až 44-stranový booklet so všetkými textami a fotografiami. Grafiku albumu ako aj niekoľkostranovú knižku pripravila Samova manažérka Kristína Mohrová, ktorá stojí aj za vizuálom nového albumu Celeste Buckingham či diárom Never Give Up/Pome Dominiky Cibuľkovej. Album IKONY nahrával Samuel vo svojom štúdiu Fair Play Music v spolupráci s producentom a gitaristom Samuelom Kovácsom  a hudobníkmi Marcelom Buntajom (bicie) a Miroslavom Gazdíkom (basgitara).

Samuel Tomeček – IKONY (teaser)

Samuel Tomeček – IKONY – fotografie + cover albumu

Autor fotiek: Miňo Debnár

Tracklist albumu IKONY:

 1. Zbohom buď, lipová lyžka, žitia môjho verná družka (Michal Dočolomanský)
 2. Valutový cudzinec (Jaro Filip, Milan Lasica, Július Satinský)
 3. Tancujem s tebou rád (Karol Duchoň)
 4. Len bez ženy (František Krištof Veselý)
 5. Kúpim si zrkadlo (Jozef Benedik)
 6. Keď som išiel (Jaro Filip, Milan Lasica, Július Satinský)
 7. Vám, vám, jedine vám (František Krištof Veselý)
 8. Čardáš dvoch sŕdc (Karol Duchoň)
 9. Tvár v zrkadle (Dežo Ursíny)
 10. Ach, to by boli vojny malebné (Jaro Filip, Milan Lasica, Július Satinský)
 11. Ja som optimista (František Krištof Veselý)
 12. Mám ľudí rád (Karol Duchoň)

Bonus:

 1. Od Čadce k Dunaju (Karel Kryl)

 zdroj: Marek Kučera

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky