Novinky

Juraj Hnilica vydal Slnečný album.

Spevák Juraj Hnilica, ktorého neprehliadnuteľnou črtou je úsmev a optimizmus, vydáva svoj druhý radový album. Nazval ho jednoducho Slnečný… a obsahuje 12 piesni. Songwriter z Martina je na novom albume opäť veľmi osobný. Každá skladba je príbehom a určitým zrkadlom toho, čo Juraj za posledné tri roky, počas ktorých album vznikal, na vlastnej koži zažil.

Juraj Hnilica, zakladateľ a frontman dnes už neexistujúcej rockovej skupiny Bačová fujara, sa do širšieho povedomia hudobných fanúšikov dostal vďaka účinkovaniu v súťaži Česko-Slovensko má talent, kde svojou vlastnou skladbou Aká si krásna zaujal nielen porotu. Po skončení súťaže Juraj vydal sólovku Dovoľte mi predstaviť sa Vám. Po dvojročnej odmlke, ktorú Juraj vyplnil koncertovaním a venovaním sa rodine, sa sympatický Martinčan pripomína novým albumom s názvom Slnečný…

„Pravdu povediac, už debutový album sa mal volať Slnečný…, ale nakoniec som sa rozhodol si tento názov ponechať až na album ďalší. Názov Slnečný… som vymyslel na základe okolností, ktoré mi do života prišli. Vtedy sa mi rozpadla kapela a pochopil som, že aj v tej v podstate nepriaznivej situácii je niečo pozitívne. Konečne som mohol byť sám sebou a robiť veci presne tak ako som cítil bez toho, aby mi niekto do toho mudroval alebo inak zasahoval. Čiže aj za búrkového obdobia sa na mňa kvázi „usmialo slnko“ a z toho dôvodu som album nazval Slnečný,“ prezradil Juraj Hnilica prezývaný Ďurikes.

https://www.youtube.com/watch?v=BOXgsQtLAsk

Juraj aj keď je pesničkár, nie je druh hudobníka, ktorý vezme do rúk gitaru alebo položí prsty na klávesy a o niekoľko minút zloží nový song. Piesne sa u neho rodia pomaly. Hrá sa s nimi. Tvaruje ich. Niekedy ich nechá odležať a po čase ich znovu vytiahne. Inokedy ich nechá spať aj niekoľko rokov. Rovnako pristupuje aj k textom. Píše. Škrtá. Prepisuje ich. Až nastane chvíľa, kedy sa text spojí s hudbou a nová pieseň je na svete.

„Tento album som tvoril fakt dlhú dobu, čo sa týka skladania piesní. Najstaršia skladba Zem sa kýva do strán mala byť ešte súčasťou mojej starej kapely a bola napísaná v roku 2014. Za obdobie cca 3 rokov som napísal skladby, ktoré sú na albume Slnečný… K jednotlivým skladbám som sa postupne vracal. Nie som ten typ človeka, čo si povie a teraz idem písať a hneď napíšem niečo, čo sa okamžite dá použiť. Som presvedčený, že každá pieseň a každé dielo by malo dozrieť, tak ako aj my ako osobnosti,“ zaspomínal si na prácu na albume Juraj.

Jurajov osobitý i osobný prístup k tvorbe je badať v každej novej skladbe. Je to ako keby ste počúvaním listovali v Jurajovom denníku, v ktorom hlavnou témou je rodina, láska, úsmev, vďačnosť a dobro. Niekto môže namietať, že v dvanástich skladbách je až moc veľa priamočiarosti a optimizmu, že dnešný svet až taký pekný nie je. Ale pre Juraja je. Pre neho je Slnečný a plný farieb.

„Všetko, čo som doposiaľ napísal, bolo vždy ovplyvnené mojím životom v tom danom okamihu. Vážim si piesne, ktoré som zažil a ktoré žijem, lebo vtedy im môžem veriť. Moja najosobnejšia skladba na albume je Každé ráno. Napísal som ju pri narodení mojej prvej dcérky. Song Se skrývám som napísal pre moju maminu. Ku každej pesničke na albume mám nejaký osobný vzťah a nejakú udalosť, ktorú som s ňou prežil,“ priznal sa Juraj.

Obal albumu Slnečný… zdobí maľba šikovného maliara Radoslava Šenšela, ktorý svojim cítením dokonale zhmotnil Jurajovu predstavu. V skladbe Láska je ako voda, ktorej text napísal spisovateľ a aforista Ondrej Kalamár, zaznie aj saxofón. Ten nahrala Michaela Šipeková. Nový album Juraj pokrstí špeciálnym koncertom 27.12. v rodnom Martine v Kine Moskva.

Juraj Hnilica – fotografie + cover albumu

Autor fotiek: Marek Kikinder

Tracklist albumu Slnečný…:

 1. Prechádzka
 2. Každé ráno
 3. Láska je ako voda
 4. Se skrývám
 5. Zrkadlá
 6. Krásne je snívať
 7. Cítiš ten pokoj
 8. Jeden rok
 9. S láskou posledný mesiac sa lúči
 10. Usmej sa na život
 11. Zem sa kýva do strán
 12. Sám sebou

 zdroj: Marek Kučera

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky