Novinky

Ruky spoja ruky: Podujatie plné hudby, darčekov a emócií

_O6H4368Brillant Orchester Milana Olšiaka, Pink Harmony Studio, Joe Willow, Zašo Hubáček, Peter Lipa, ale aj IMT Smile rozozvučali v sobotu 5. decembra 2009 steny Národného rehabilitačného centra v Kováčovej. Skromné podujatie bolo nabité emóciami, či už zo strany vystupujúcich hudobníkov, ale aj detí, či dospelých liečiacich sa v Národnom rehabilitačnom centre i v špecializovanom liečebnom ústave Marína. Program sobotňajšieho popoludnia bol hudobne naozaj pestrý. Odznela ľudová hudba, vystúpil detský spevácky zbor s vianočnými koledami, ktorý vzápätí vystriedali tanečné, popové i jemne jazzovo ladené tóny. Napriek ťažkým zdravotným problémom si mnohí v publiku zaspievali spoločne s ich obľúbenými interpretmi. Za každú pesničku sa poďakovali potleskom. Inokedy zas tlieskali do rytmu niektorej z nich. „Tento koncert bude ešte veľmi dlho doznievať. Treba si uvedomiť, že tie deti, ktoré sú na vozíčku a bývajú v nejakej excentricky umiestnenej dedine, určite nikdy takýchto umelcov na živo nevideli a ešte možno dlho nebudú vidieť. Sú to pre nich nezabudnuteľné dojmy. Škoda, že niektorí musia ležať na izbách. Tí im budú tak nenápadne závidieť, ale zajtra im budeme  rozdávať mikulášske darčeky,” prezradila pani Ing. Viera Jablončíková zo špeciálneho liečebného ústavu Marína.

Úvod patril Brilant Orchesteru Milana Olšiaka, ktorý to do Kováčovej nemá ďaleko. „Je to pekná akcia a keď mám čas, rád pomôžem. Ľudová hudba, v ktorej znie cimbal, kontrabas, či akordeón, našla odozvu nielen u staršieho publika. Veľa krát sa  nedá presne určiť, s akým programom vystúpime. Človek to skôr vycíti od publika. Snažíme sa to teda prispôsobiť tak, aby ich to chytilo,“ vysvetľuje Milan Olšiak, ktorý má s podobnými podujatiami bohaté skúsenosti.

Iniciátorom a dušou celého benefičného koncertu Ruky spoja ruky je pesničkár Jozef Hudec zo Zvolena vystupújuci pod umeleckým menom Joe Willow. Zaspieval deťom o malej Veronike, svoj veselý hit Sliepočka a v neoficiálnej hymne celého podujatia RUKY SPOJA RUKY  privítal všetkých umelcov, ktorí na podujatie zavítali. ,,Celý svoj umelecký život hrám a spievam pre zdravotne postihnutých a toto dielo sa nám skutočne veľmi vydarilo. Teším sa spolu s deťmi,“ neskrýval Joe Willow nadšenie.

Vianoce sú za dverami a v Kováčovej odznela aj Tichá noc v podaní detského speváckeho zboru Pink Harmony Studio zo Zvolena. Účinkujúce detičky tak priniesli pre malých kamarátov trošku vianočnej nálady prostredníctvom svojho vystúpenia.

Zašo Hubáček svojim speváckym a tanečným vystúpením pripomenul aj nedávno zosnulého kráľa popu Michaela Jacksona. Okrem jeho balady Human Nature zaspieval tiež svoje tri skladby. „Sú to veľmi silné emócie a zážitky, ktoré sú spojené s týmto druhom vystupovania, pretože tí ľudia majú svoje myšlienky a je veľmi ťažké prísť na to, čo teraz potrebujú počuť. Myslím si, že by sa malo robiť viac takýchto vecí. Aby mali títo ľudia program, aby mali niečo, počas čoho môžu zabudnúť na každodenné starosti, alebo veci, ktoré sú spojené s ich problémami,“ vysvetľuje spevák charakter takýchto podujatí.

Druhá polovica programu patrila prešovským hudobníkom. Po Zašovi sa na pódium postavili IMT Smile. Medzi skladbami, ktoré odzneli, si diváci vypočuli hity ako Ľudia nie sú zlí, či zatiaľ posledný singel Mám krásny sen. Práve počas tejto pesničky zišiel Ivan Tásler z pódia a hrajúc sólo na svojom ukulele sa prechádzal pomedzi publikum, ktoré tvorili detičky, mladí i starší ľudia, ale aj mamičky s ich batoľatami. Nastupujúci refrén si spevák zaspieval medzi svojimi fanúšikmi, ktorí ako už je zvykom spievali s ním. Tento moment sa isto radí k najsilnejším z celého koncertu. Po tejto skladbe pozval Ivan na pódium slovenského jazzmana Petra Lipu. Spolu odohrali skladbu z dielne Jara Filipa a Milana Lasicu Sťahovaví vtáci, ktorú Peter Lipa a IMT Smile spolu aj nahrali na minuloročnom albume Pocta Jarovi Filipovi. Po tejto pesničke nasledovala skladba Keď idú maturantky mestom.  „Toto je dobrá partia dobrých muzikantov a myslím si, že sú teda prístupní tomu, čo ja od hudobníkov vyžadujem. Nevidím v tom žiadny problém,“ prezradil Peter Lipa o jeho spojení s kapelou bratov Táslerovcov. Každý dobrý koncert sa nezaobíde bez prídavku. Po „vyvolávačke“ odmenili hudobníci svojich fanúšikov skladbou Štyri kone vranné, aby tak urobili bodku za príjemným hudobným popoludním v Kováčovej. „Tento predvianočný čas je dosť charakteristický pre takéto podujatia. Samozrejme hráme radšej v iných situáciách, ale toto je zase naša povinnosť, ak sa dá hudbou pomôcť niekomu, kto to potrebuje, tak to veľmi radi urobíme,“ vysvetľuje Peter Lipa svoj vzťah k benefičným podujatiam. Ivan Tásler však vníma takéto podujatia dvojako. „Priznám sa, že veľmi nehráme benefičné akcie. Veľa krát som sa pýtal samého seba, že prečo. Keď už ich hráme, tak chcem mať konkrétny pocit a vedieť, prečo to je. Či už ako dnes, pre tieto deti, ktorým sme zahrali naše pesničky. S takýmito vecami súhlasím. Ale mám problém s tým, ak je to pod nejakou agentúrou alebo ak človek sám nevie, o čom to je. Hovorí sa o tom, ale veľa krát sú vyhodené väčšie peniaze na tie rauty, ktoré sú po akcii a som rád, že táto akcia nie je taká. Je o niečom úplne inom. O deťoch, ktoré tu dnes sú,“ uzatvára líder IMT Smile, ktorý potom spoločne s ostatnými účinkujúcimi rozdával podpisy, fotografoval sa so svojimi fanúšikmi a trošku s nimi aj poklebetil.

Detičky a pacienti v Kováčovej si budú vo svojich srdiečkach ešte dlho uchovávať tento krásny hudobný zážitok, ktorý im umelci na Mikuláša priniesli. S adventom a pesničkami, tak pre nich začína predvianočné obdobie o niečo veselšie.

Text: Edo Kopček
Foto: Róbert Rybársky

_O6H4399

_O6H4368

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky