Novinky

Richard Rác z kapely Papyllon predstavuje psychadelický elektronický projekt Super Magic Sorcerer Of Magic

Slovenský gitarista Richard Rác sa premiérovo predstavuje ako sólový producent. Dlhohrajúcim albumom s názvom Bricks vydaným pod nezameniteľnou hlavičkou Super Magic Sorcerer Of Magic vykračuje zakladajúci člen indie-rockovej zostavy Papyllon diametrálne odlišnou hudobnou trajektóriou, ako kapela, v ktorej stabilne pôsobí. 

Rác prináša na ôsmich inštrumentálnych pesničkách exkurz syntetizátorovými zvukovými krajinkami, ktoré spájajú výrazné rôznožánrové beaty. V Bricks možno nájsť rýchle break beatové rytmy, rapové beaty aj psychadelické melódie kombinujúce elementy elektronickej i inteligentnej tanečnej hudby. Melancholický zvukový nádych môže asociovať rannú tvorbu Mobyho či Fatboya Slima, experimentálnejší a počuteľne nekalkulovaný prístup ku komponovaniu zas prezrádza vplyv Autechre či Aphexa Twina. Základným prvkom recepcie albumu je aj vďaka absencii spevu a slov absolútna interpretačná sloboda každého poslucháča, ktorých autor sám úsmevne neodhaduje na viac ako niekoľko desiatok.

Videohry a bezstarostnosť bytia

„Bricks je introspektívnym odrazom bezstarostného obdobia môjho života, tvrdí Rác, „inšpiráciou pre skladby sú najmä soundtracky hier, ku ktorým sa často vraciam, a ktoré sa mi asociujú s určitou pohodou a osobným psychickým pokojom. Mimoriadnym bonusom pre mňa bude, ak táto hudba vyvolá príjemné pocity aj v iných ľuďoch“, komentuje album, ktorý vznikol za jediný mesiac v januári 2023, a ako sám tvrdí, s určitosťou nebude jeho poslednou tvorbou.

Praktický DIY prístup k produkovaniu spočíval v max. dvoch hodinách práce na jednom nápade, čím sa nahromadila paleta konceptov, ktorá bola neskôr selektovaná. Video k titulnej skladbe Madariard vytvoril Rác v amatérskych editačných programoch Canva a Filmore, samotné zábery predstavujú vybrané, pocitovo pospájané obsahy videobaniek. Je tak pokojne možné, že ich zazriete aj v reklame na youtube pred vaším obľúbeným videom. 

Rác sa dostal do kontaktu s produkovaním prirodzene vďaka pôsobeniu v stálici prešovskej hudobnej scény, v kapele Papyllon, ktorú spoluzaložil ešte počas štúdia na gymnáziu. Ako koproducent sa priamo podieľal už na eponymnom alternatívne-rockovom albume Papyllon z roku 2017, kapela sa neskôr v rokoch 2019 a 2020 pripomenula s o poznanie tanečnejšími singlami Forever, All The Time a What About Tonight. Nový singel Papyllonu vyjde už 10. marca 2023. 

Milujem hudbu, akú robíme v Papyllone, akurát nám trvá všetko pomerne dlho, keďže sme piati. Super Magic Sorcerer of Magic dokáže vyčarovať hudbu a všetko okolo toho v krátkom čase, a je to pre mňa celkovo nový, neprebádaný svet. Robiť hudbu s najlepšími kamošmi na svete je však na nezaplatenie“, uzatvára hudobník. 

zdroj: Matej Kráľ, tlačová správa
foto: archív Super Magic Sorcerer Of Magic

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky