NovinkyFotoreportyReportáže

Report: FINK (MMC – Bratislava, 2015)

Fink, veľmi som ho nepoznal a budem úprimný, okrem Looking too closely, ktorú poznám z rádia mi tento pán nič nehovoril. O to viac som bol zvedavý na koncert, ktorý som absolvoval ako redaktor na VIP “voľnásek”.

Pred koncertom som si pustil pár veci od Finka, aby som nebol za úplného barbara a mohol sa aj aktívne zapojiť do diskusie s fanúšikmi. Musím sa priznať, že som začal byť riadne zvedavý ako to bude všetko znieť naživo. Jeho skladby sú pomalé, melancholické s bluesovým nádychom a to je vždy zaujímave počuť inak ako na albume.

Prvé čo ma opäť prekvapilo bola účasť ľudí, ktorá bola vysoká a klub bol plný ľudí. Toto ma vždy poteší, hlavne ak ide o nie veľmi známeho interpreta (myslím tým rotujúceho v slovenských rádiách).

Po dlhšom čakaní sa objavila kapela aj s Finkom, a začal sa koncert. Priznám sa, že ma hneď upútala scéna, ktorú mal Fink za sebou. Boli to svetla na stojanoch, ktoré rozsvecovali a zhasínali tak, aby vytvárali šero na Finka. Všetci s fotoaparátmi z toho boli “nadšený” do nepríčetnosti, čo vynikajúco dotváralo aj atmosféru skladieb.

Skladby mali veľmi podobný aranžmán ako albumové verzie a teda žiadny experiment sa neudial, aj keď som si myslel, že naživo budú Finkove skladby trošku iné.

Fink mal naozaj skvelý zvuk. Skladby naozaj zneli ako z albumov. Niekedy to je možno na škodu, ale vo Finkovom prípade si myslím, že preto ľudia prišli, aby počuli zamysleného pesničkára, ktorý neuznáva hudobné škatuľkovanie.

Hudobníci sprevádzali Finka na basgitaru, elektrickú gitaru a bicie. Občas všetci vzali do rúk akustické nástroje a odohrali song iba unplugged. Zaujímavý bol bubeník pretože v pomalých pesničkách sa vyhrával s rytmom, čo príjemne oživilo skladby.

V jednom rozhovore pre slovensky denník Fink spomenul, žeby bol rád, ak by publikum stíchlo. A to sa aj podarilo. Poznáte to, keď prídete na koncert tak si vezmete drink a ešte sa vykecávate s frajerkou, kamošom, potenciálnou frajerkou 🙂 a musíte dokončiť myšlienku, aj keď kapela už hrá. To isté sa dialo aj počas prvých songoch od Finka, ale po úvodných skladbách už všetci nasávali hudbu a atmosféru koncertu.

Mňa najviac oslovil prídavok na konci koncertu. Pesnička This is the thing ma dostala hudbou a aj textom. To je asi najsilnejšia Finkova zbraň – kombinácia textov, zasnenej atmosféry spolu s mixom akustickej gitary a troškou elektroniky.

Fink je veľmi produktívny, čo sa týka albumov má ich celkom dosť. Bratislavský koncert mal podporiť nový album Hard Believer. Pred Hard Believer bol album Fink Meets the Royal Concertgebouw Orchestra čo je záznam koncertu Finka spolu s Holandským orchestrom. Úžasná skladba z tohto albumu je Perfect Darkness. Samozrejme album Perfect Darkness, kde je už spomínaný track a ešte spomeniem album Distance and time, odkiaľ je aj song This is the Thing.

Fink si našiel miesto v mojom osobnom playliste s veľmi príjemnými pocitmi z koncertu. Album Hard Believer má naozaj nespočet zaujímavých trackov a myslím, že to bude jeden zo silných Finkových albumov.

Fotogaléria

 

 

Na záver zopár pesničiek ktoré nenechajú nikoho chladným.

This is the thing

Perfect Darkness

Warm Shadow

Looking too closely

Shakespeare

Pilgrim

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky