Novinky

Radosť a energiu prinieslo benefičné podujatie Veľa lásky do „srdca“ Košíc

Na netradičnom mieste spoločenského centra Aula, sa v stredu 25. novembra 2020 uskutočnil už štvrtý ročník benefičného koncertu Veľa lásky. V najkrajších priestoroch  v srdci centra Košíc ho pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím pripravilo Občianske združenie Milan Štefánik. I keď sa konalo v komornejšej atmosfére, organizátor s tímom dobrovoľníkov, technikov, mali od rána plné ruky práce. Nenechali nič na náhodu a priestor pripravili tak, aby spĺňal i súčasné epidemiologické požiadavky. Vstup bol len pre pozvaných a podujatie sa konalo tento rok výlučne na sedenie. A tí sa mali na čo tešiť. Ale poďme pekne, po poriadku.

Z pódia sa prichádzajúcim prihovára zabávač Richard Vrablec. Ponúka im sedenie, „diriguje“ skupinky „inak obdarených“, aby mal každý dobrý výhľad. Keď už je obsadené i posledné miestečko, pozýva k sebe organizátora –  Milana Štefánika. „Ahoj deti. Ahoj všetci. Sme radi, že ste opäť prišli medzi nás.“ Spoločne držia krásny obraz s názvom Veľa lásky 2020, ktorý namaľovala maliarka Martina Bešeňová Nehezová. Obraz sme darovali Neziskovej organizácii Zachraňujeme životy a od dnešného dňa bude prinášať veľa lásky práve v tomto zariadení.

Ešte na úvod niekoľko pokynov. Kde nájdeme dezinfekčnú hliadku. Ako bude koncert prebiehať. Richard odľahčuje situáciu. I keď sa tancovať nesmie, vysvetľuje, ukazuje, ako sa aspoň na stoličke vrtieť. Vyskúšajte si to a môžeme začať.

Zo Zemplína to prvý hudobný hosť mal „na skok“. Rúči chlapci z Iconito. I keď táto pop – rocková kapela nepôsobí na hudobnej scéne ešte dlho, svojich priaznivcov si už získala hlavne virálnymi videoklipmi. Piesne „pretkané“ i ľudovými motívmi, známymi melódiami. Výrazná gitara. Líder Kristián Dufinec bol prekvapený z reakcií publika. „Toto publikum bolo veľmi špecifické.  Koľko energie nám oni dali, sme dosť dlho nezažili. Hralo sa  nám fantasticky. Malo to šťavu, energiu, výbuch, náboj.“ Texty reagujúce na situácie v spoločnosti. Texty o vzťahoch, ktoré majú v sebe veľa lásky. Ja nemám čas, Dva svety, Čaj a med. Ale i Ej padá rosička. Prítomné nežnejšie pohlavie potešila pieseň Slovenské devy. Odmeny sa dočkali členovia kapely nie len vo forme veľkého potlesku, ale i v podobe darčekov, ktoré si pre nich „inak obdarený“ pripravili. „Takéto koncerty by som hrával každý deň. Perfektne si to užili a vďaka tomu sme si to užili aj my.“ I tieto slová zazneli v ďakovačke.

Prestávku na výmenu nástrojov, techniky je dobré využiť. Napríklad i na ocenenie divákov. Veď na podujatie si pripravili krásne farebné transparenty, mávadla. Realizačný tím odovzdáva ceny. Darčeky menšie, väčšie. Hlavná cena. A môže sa pokračovať.

„Domáci“ No Name nečakali, že jedným z prvých koncertov po čiastočnom uvoľnení opatrení, bude práve koncert v rodných Košiciach. Tešili sa nielen na divákov, ale i na celý realizačný tím. O to viac, že s niektorými sa nevideli od septembra. Bratia Igor, Dušan, Ivan a Roman Timkovci už na scéne pôsobia takmer štvrťstoročie. Doplnený o Pavola JakabaZolyho Sallaia patria medzi naše Top skupiny. Piesne Hľadám, Čím to jePrvá síce nebola prvá, ale pospevovali si všetci. A tanec na stoličkách dávali perfektne. Ešte pridať ruky hore a už znie ďalšia. Vonku už poletuje Biela krása. A benefičné podujatie Veľa lásky nemôže byť zakončené ničím iným ako S láskou. „Ja som spokojný. Publikum bolo skvelé. Vďační ľudia. A teším sa na ďalšiu takúto akciu.“

A my len dodávame slovami ich piesne „Ďakujem, že si“.  Ďakujeme, že ste. Organizátori, dobrovoľníci, technici, kapely. Vďaka ktorým sme tu dnes mohli byť. Že ste tu dnes boli pre nás a rozdali radosť, lásku. Radosť v čase nie ľahkom. Energiu a radosť ľuďom, ktorí to majú ešte o čosi ťažšie, ako „zdraví“.

K slovám moderátora Richarda Vrableca na záver ani nie je čo dodať. „Nájdite v sebe to, čo je vo vás dobré a rozdávajte to. Dávajme si veľa lásky.“

Text: Júlia Platková

Foto: Milan Maršalka

Video: Igor Kolesár

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky