NovinkyKam na koncert?

Prvý český Urban kabaret v podaní Gabriely Vermelho a skupiny GaRe.

Hudba, ktorá bolí, teší, prináša smútok aj veselo alebo len tak ľahko plynie – to je prvý český Urban kabaret v podaní Gabriely Vermelho a skupiny GaRe. Svoju novinku – GaBaRet – predstaví a pokrstí v sobotu 17. mája v obľúbenom pražskom klube JazzDock.

Názov kapely GaRe, ktorý vo francúzštine znamená nádražie, vznikol v prenajatej špeluňce na pražskom sídlisku na Pankráci. Protagonistka GaRe, speváčka, kvintonistka, huslistka a skladateľka Gabriela Vermelho, v malej kuchyni typického komunistického paneláku točila svoju predchádzajúcu dosku – hudbu k baletu Jessie a Morgiana. Vydala si ju sama a pri natáčaní použila všetko možné, čo v kuchyni našla. Meno vydavateľstva bolo naporúdzi – Garbage Records a odtiaľ aj názov GaRe. „Máme z neho radosť, úplne zodpovedá celkovému naladeniu skupiny a pritom evokuje napätie pred cestou, smútok rozlúčky i radosť stretnutia. A taká je aj naša hudba,“ hovorí Gabriela.

Prvý vlak sa zo stanice GaRe vydáva voľne po stopách slávnej kabaretnej dvojice Kurt Weill – Bertolt Brecht. Ich krátka spolupráca na prelome 30. rokov minulého storočia priniesla oi. skvelú Die Dreigroschen Oper a najväčší, vlastne už vtedy hit – Die Morität von Mackie Messer . Tú Gabriela zaranžovala a zaradila na nový album.

„Hudbu som mala pripravenú už pomerne dlho, len som hľadala vhodné texty. Nakoniec sa mi dostala do rúk kniha mojich priateľov Malý kŕdeľ bielych vrán, ktorú zostavili fotograf a filantrop Jan Šroubek a básnik Jan Velíšek. Nádherné zákutia a jemné akty sa v publikácii stretli s civilnými, krásnymi a často krutými básňami. Pri listovaní novou knihou mi bolo jasné, že texty sú na svete,“ hovorí o vzniku dosky Vermelho.

Na album sa zmestilo celkom štrnásť skladieb, väčšinou pôvodná hudba Gabriely Vermelho s textami Jána Velíška. Okrem kapely, do ktorej patrí perkusionista Camilo Caller, violončelista Ivan Vokáč a akordeonista Jakub Jedlinský alebo Aliaksandr Yasinski, si Gabriela pozvala spriaznených hostí ako je Sasha Kunert na tubu, spevák a gitarista Norbert Červenák, sláčikový kvartet Gadrew Way a ďalšie.

Svoju novinku kapela pokrstí 17. mája v pražskom klube JazzDock od 19:00 a to za sprievodu svojich hudobných priateľov, okrem iného, členov Epoque quartet, Gadrew Way, Heroldová kvarteta či Nora Červenáka.

CD Gabriela Vermelho a Gare – GaBaRet vyšlo u labelu GaRe.

Viac informácií nájdete na www.gare.cz a na www.jazzdock.cz

zdroj: Pavel Turner

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky