Predstavujeme

Predstavujeme: The Submotion Orchestra

Klasická obedná prestávka kedy sa všetci presúvajú hore dole medzi prácou, reštikami a podobne. Kráčam po ulici a zrazu vidím plagát lákajúci na koncert Submotion Orchestra. Pozrel som sa pre istotu ešte raz, ale naozaj to tam bolo a videl som dobre aj keď stalé nemám okuliare do diaľky:). Je jasné, že na ten koncert som musel ísť. Bolo to pred rokom začiatkom novembra a táto kapela sa v novembri chystá vydať nový album. Myslím si ,že si zaslúži aspoň pár riadkov pozornosti.

K Submotion Orchestre som sa dostal úplne náhodou niekto to zavesil na to miesto na internete kde sa všetci kamarátime. Samozrejme, že to bolo “I am yours” a tento song sa proste nedá nepúšťať dookola. Skvelá skladba, ktorá podľa mňa nezostarne a neomrzí. Kapela vznikla v U.K. v roku 2009 a za tu dobu vydala 2 albumy “Finest hour“ na ktorom je už spomenutá skladba “I am yours” a “Fragments“. V novembri tohto roku sa k týmto albumom pridá ďalší – Alium.

10407550_10152684825299610_8352223182369464935_n

Ak by som škatuľkovať tak je to new jazz s elektronickým beatom, dub-stepom a soulovým spevom. Submotion Orchestra sa sama hlási k “fusion” viacerých štýlov a nedá sa s tým nesúhlasiť.

Nie je veľa kapiel, ktoré idú na koncerte úplne iným smerom ako je album. Submotion určite patrí do tejto kategórie aj keď hlavne inštrumentálne skladby k tomu smerovali najviac (iba pre zaujímavosť aj Feist má koncertný aranžmán skladieb úplne iný ako je na albume).

Prečo mám tuto kapelu rád je hlavne atmosféra pesničiek alebo skladieb ak chcete. Bicie  v spojení s perkusiami, geniálna basová linka, úžasný soulový spev, melodické klávesy a neuveriteľná trubka. V podstate Submotion Orchestra dostali new jazz do úplne inej dimenzie. A to tak, že sme na koncerte neverili vlastným očiam-ušiam. Dostal som odpoveď na otázku či sa dá hrať dub-step so živou kapelou. Áno….. presne, živá kapela hrala dub-step a bolo to neskutočne dobré. Prvý krát som videl použiť “krabičku” (efekt ktorý skresľuje zvuk podobne ako na el. gitare) na trúbku. Nikdy by si som nepovedal, že to čo zaznelo na pódiu bolo živo, proste som to musel vidieť…

Kreativita, trochu iná kompozícia a hlavne mix rôznych štýlov nie je vôbec čudný guľáš, ale presný zásah do celkovej atmosféry ktorú Submotion Orchestra vytvorila. Na druhej strane Submotion Orchestra môže niekomu pripadať ako to isté len trošku inak. Mne sa však to trošku inak veľmi, veľmi páči.

Každopádne ak sa chcete len tak zasnívať, alebo sa venovať polovičke to je ta správna voľba na dlhé zimné noci.

Na záver ešte, výber zopár pesničiek

All Yours

Thinking

1968

Prečítajte si

Comments are closed.