NovinkyPredstavujemeKam na koncert?

HOLANDSKÁ LEGENDA OMNIA PO PRVÝ KRÁT NA SLOVENSKU

Konečne sa mnohí z nás dočkali vytúženého koncertu holandskej „pagan folk“ legendy OMNIA, ktorý sa uskutoční 14. decembra o 20:00 v bratislavskom Majestic Music Clube. Milovníci dobrej hudby si tak budú môcť vychutnať podmanivé tóny tohto, pre širšiu verejnosť možno ešte nie úplne známeho, no v zahraničí čoraz atraktívnejšieho hudobného štýlu. Pohanský folk“ vyzdvihuje vzťah človeka a prírody a rovnako ako „world music“ obohacuje poslucháča o širokú škálu kultúrnych, ale hlavne jedinečných (hudobných) zážitkov.

Aj keď širšia verejnosť môže mať rešpekt k slovu „POHANSKÝ“, nejedná sa o žiadne kacírske počiny. Pohanský folk je hudobný štýl, ktorý svoju inšpiráciu čerpá z pôvodných alebo prírodných kultúr a snaží sa tento folklór opätovne priblížiť človeku „dnešnej doby“, pripomenúť mu tým hlavne jeho odtrhnutie sa od prírody či ľudových tradícii. Stretnete sa tu so zhudobnenými ságami, eposmi, baladami, mýtmi, poéziou a ľudovými piesňami, ako aj so širokým spektrom používaných hudobných nástrojov, jazykov, spôsobov interpretácie, hudobného synkretizmu a rytmov, čím si určite príde na svoje aj náročnejší divák. Sú síce umelci, ktorí sa venujú len konkrétnemu folklóru, väčšina z nich však čerpá inšpiráciu z viacerých tradičných smerov. Niekedy sa na pohanský folk nazerá ako na jednu z odnoží „world music“, predsa len je však svojim hudobným prevedením a nazeraním na svet osobitý, aj keď sa miestami naozaj zvykne prelínať. Veľkému úspechu sa tento štýl posledné roky teší v Holandsku, Nemecku a severských krajinách, takže niet divu, že medzi najväčšie legendy patria práve kapely z týchto krajín – OMNIA (NE), Faun (DE) a Wardruna (NO), pričom OMNIA sa považuje za priekopníkov tohto hudobného žánru.

_sepia stenny-evd-06202OMNIA pôsobí na hudobnej scéne už viac než 20 rokov a latinský význam ich názvu značí „všetko“. Kapela začala najviac prekvitať po stretnutí jej dvoch doteraz nerozlučných členov – Steva „Sica“ Evans-van der Harten a Jennifer Evans-van der Harten, ktorí svoju vzájomnú lásku a náklonnosť časom spečatili manželským zväzkom. Steve a Jenny sú navzájom tak spätí, že majú dokonca spoločný umelecký pseudonym „Stenny“, pod ktorým tvoria všetky svoje hudobné a textové kompozície. Naozaj, už len kvôli pohľadu na nich sa oplatí prísť na koncert. Obaja sú multiinštrumentalisti, ovládajú viacero jazykov a v každom z nich nájdete kvapku pravej keltskej krvi. Jenny sa od útleho veku špecializuje primárne na hru na neo-keltskej harfe (okrem toho ovláda bodhrán, nineru, cimbal a klavír), Stevovi sú zas vlastné prevažne dychové nástroje (írska a iné píšťaly, flauta, perzská ney, gitara, darbuka, šamanský bubon a i). Ďalší členovia kapely sú talentovaný vokalista a didgeridista Daphys Sens a energický bubeník Rob van Barschot. Dokopy tvoria naozaj unikátnu a pestrú hudbu so silným odkazom.Vychádzajú hlavne z keltskej tradície a folklóru, nájdete u nich ale aj prvky severskej, germánskej, blízkovýchodnej, severoamerickej či iných mytológii, takže multijazyčnosť považujte u nich za samozrejmosť. OMNIA má veľmi blízko aj k dielam klasickej poézie a literatúry, nech vás teda neprekvapia ani zhudobnené básne od Shakespeara, E.A. Poea alebo Williama Blakea. Cudzia im nie je pravdaže ani vlastná tvorba. Medzi ich najznámejšie albumy patria „PaganFolk“ (2006), „World of Omnia“ (2009) a „Earth Warrior“ (2014). Ich posledný album nesie názov „Prayer“ (2016). Z neho si budete môcť vypočuť väčšinu piesní na spomínanom bratislavskom koncerte.

Návrat človeka k prírode a otázka slobody
Pohanský folk nie je len o hudbe, je to aj o spôsobe života a úcte k Zemi, ktorá bola práve pôvodným kultúram tak vlastná. Preto medzi jedným z hlavných odkazov OMNIE patrí návrat človeka k prírode, uvedomenie si jej nerozlučnej prepojenosti s človekom, potreby jej ochrany ba dokonca v dnešnej dobe až záchrany. Ďalšia podstatná výzva pre poslucháča je pozastaviť sa reálne nad zmyslom, hodnotami či významom slobody v súčasnosti a nebáť sa myslieť aj mimo nejakého daného či spoločensky zaškatuľkovaného rámca. V tomto duchu sa k nám prihovára OMNIA a je možné, že aj práve kvôli tomuto prenikavému odkazu oslovuje v dnešnej dobe čoraz viacej ľudí. www.worldofomnia.com

Nenechajte si teda ujsť tento jedinečný hudobný zážitok, vďaka ktorému si budete môcť vychutnať skvostné kultúrne dedičstvo „starého sveta“ v modernom prevedení. Atmosféra na koncertoch býva veľmi uvoľnená a energická, takže aj keby ste prišli len z čírej zvedavosti, určite neobanujete.

Túto akciu vám prináša FAUNOVA ZÁHRADA v spolupráci s českou agentúrou MIDGARD STORMS. Lístky si je možné zakúpiť online na: https://goout.net/cs/listky/omnia/uomb/, priamo na mieste v deň podujatia (pokiaľ nebudú vypredané) alebo v Dungeon Pube, kde sa po koncerte bude konať aj tématická Afterpárty s voľným vstupom.
Všetky aktuálne infomácie nájdete vždy na FB stránke udalosti: https://www.facebook.com/events/1936646533232239/ a viac o OMNIA na www.worldofomnia.com . Ďalšie dva koncerty organizuje Midgard Storms v Prahe a Zlíne.

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky