Novinky

Požiar v bratislavskom hudobnom klube Pink Whale (aktualizované)

V pondelok ráno zasahovali hasiči z KR HaZZ Bratislava na Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu, kde sídli na jednej z lodí obľúbený hudobný klub Pink Whale.

„Čaute. Sme všetci OK. Ďalšie info zatiaľ nemáme,“ uviedli majitelia klubu na oficiálnej facebookovej stránke klubu a zdieľali fotografiu, ktorú spravil náš spolupracovník a fotograf Ondrej Koščík. „Išiel som po nábreží ráno o 8:50.“

„Požiar je už lokalizovaný,“ potvrdil hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Štefan Koči.

aktualizované 14.5.2024 o 15:42 hod.

V pondelok pri požiari zasahovalo 17 príslušníkov Hasičského zboru a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy s 5 kusmi hasičskej techniky. Po uhasení požiaru bratislavskí hasiči začali s rozoberaním lodného kontajneru a skontrolovali celé podpalubie.

Zničený bol horný bar, sklad,  časť elektroinštalácie a vodovod. Vďaka rýchlemu zásahu nedošlo k ďalším škodám, čo znamená, že nebolo poškodené podpalubie vrátane ozvučovacej a svetelnej techniky a ďalšieho vybavenia.

Ešte v pondelok bolo na základe obhliadky vylúčené, že by požiar vznikol nedbalosťou niektorého z pracovníkov hudobného klubu.

Podľa informácií, ktoré priniesol Denník N sa na palube pohybovala neznáma osoba. Polícia potvrdila, že začala trestné stíhanie vo veci zločinu poškodzovania cudzej veci.

„Podľa doposiaľ zistených informácií neznámy páchateľ doposiaľ nezisteným spôsobom zrejme založil požiar v priestoroch podniku nachádzajúcom sa na pontóne situovanom na brehu Dunaja,“ priblížila policajná hovorkyňa Jana Šimunková.

„Doterajšie vyšetrovanie ukázalo, že požiar nebol našou chybou. Zatiaľ neviem, čo presne sa stalo, ale podľa doterajšieho vyšetrovania predbežne vylúčili technickú chybu. Pomôcť by mali kamerové záznamy mestského kamerového systému. Chceme však veriť, že požiar nebol aktom nenávisti,“ hovorí spolumajiteľ hudobného klubu Ľubo Šoška, ktorý vzniknutú škodu odhaduje na 50 000 eur a nepredpokladá, že ju bude možné vyriešiť z poistky.

Vlna solidarity sa zdvhila krátko po zverejnení informácie, že vznikol požiar. Viacerí ľudia, či už hudobníci, prevádzkovatelia ďalších hudobných a kultúrnych priestorov z celého Slovenska aj návštevníci sa nechali počuť, aby vznikla dobrovoľná zbierka na obnovu klubu. Tú Pink Whale spustil v utorok cez platformu Donio, kde je aktuálne vyzbieraných vyše 29 000 eur.

Pink Whale je členom Asociácie hudobných klubov Slovenska.

text: Edo Kopček
foto: Ondrej Koščík

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky