Novinky

POHODA ZÍSKALA TAKE A STAND AWARD A AWARD FOR EXCELLENCE AND PASSION PRE MICHALA KAŠČÁKA

Po minuloročnom premiérovom víťazstve v rámci najprestížnejších festivalových cien European Festival AwardsPohoda  v tomto roku premenila obe nominácie na víťazstva vo svojich kategóriách. Spolu s festivalom Roskilde sme získali najviac ocenení na EFA 2018.

Groningenu si na Slovensko nesmieme TakeStand Award ako aj ocenenie Award forExcellence and Passion, ktorou porota EFA ocenila prínos pre scénu na Slovensku a v Európe Michala Kaščáka. „Obe ceny sú symbolické, obe v sebe spájajú umenie a slobodu. Slobodný festival považujem za zázrak a považujem za prirodzené že jeho silu chceme využiť na šírenie tolerancie a slobody. Je tiež dobré vidieť, že sa ľudia v Európe zaujímajú o to, čo sa deje na Slovensku,“ Povedal o oceneniach Michal Kaščák. Ďakujeme našim návštevníkom, všetkým kolegom, priateľom a po skvelom koncerte The Ills držte palce aj ďalším našim umelcom, ktorí v týchto dňoch vystúpia v rámci českého a slovenského fokusu na ESNS 2019.

Award for Excellence and Passion si Michal Kaščák prevzal z rúk minuloročnej víťazky Frusziny Szép. Tá v dlhom úvodnom prejave vyzdvihla najmä fakt, že spôsob akým Michal pristupuje k organizácii festivalu s narážkou na predchádzajúce ocenenie: „Keď Michal vidí akýkoľvek problém v spoločnosti, tak pred ním nezatvára oči, ale práve naopak – umiestni ho do srdca svojho festivalu.“ Spolu s Michalom boli v tejto kategórii nominované osobnosti ako právnik Glastonbury Ben Chalis, šéf festivalu EXIT Ivan Milivojev, šéf Yourope Philippe Cornu či riaditeľ Go-group Holger Jan Schmidt.  Michalovi poďakovala v rámci svojho prejavu ako jednej zo zásadných osobností, ktoré ju najviac ovplyvnili aj šéfka rumunského festivalu ARTmania CodrutaVulcu, ktorá si z EFA 2018 odniesla cenu pre najlepší malý festival. „Je ľahké byť „excelentný“, keď máte okolo seba toľkých excelentných ľudí. Je ľahké mať vášeň pre niečo tak úžasné ako je hudba. Cenu považujem za ocenenie Pohody, jej čaro by nefungovalo bez našich návštevníkov, ktorí ju napĺňajú zmyslom,“ povedal o ocenení Michal Kaščák.

Take a Stand Award odovzdal Pohode Eurokomisár pre Vzdelanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics, ktorý ocenil mimoriadnu oddanosť voči slobode a vnímanie zodpovednosti za spoločnosť aj mimo festivalových pódií. Išlo o druhý ročník ocenenia pričom Pohoda bola nominovaná aj minulý rok za inštaláciu Minaret, ktorá sa objavila okrem Pohody aj na susednom Szigete. V tomto roku porota ocenila dlhodobý prístup k festivalu k citlivým spoločenským témam, no najmä reakciu na tragédiu z februára minulého roka – vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Okrem koncertov pre Jána a Martinu v Bratislave, Prešove, Žiline, Nitre, Košiciach, Pezinku a v Gregorovciach na tento bezprecedentný útok na slobodu reagovala Pohoda aj počas 22. ročníka festivalu. Michal už po prvom koncerte vysvetlil naše úsilie slovami: „Nezávislé umenie potrebuje pre svoju existenciu slobodu, pre ktorú zomreli Martina a Ján.“ Páru bol venovaný otvárací koncert festivalu, víťazná inštalácia Public art festival contest a iniciatíva vizuálnych umelcov s názvom Reakcia. Umeleckým vrcholom bola ale svetová premiéra Kvarteta siahajúcich chápadiel od mladého slovenského skladateľa Mira Tótha, ktorú uviedlo svetoznáme sláčikové kvarteto Kronos Quartet. Jána a Martinu sme si pripomenuli aj symbolickou bránou Spojili nás, ktorej názov bol aj hlavným odkazom, ktorý zaznel z pódiá na EuropeanFestival Awards.

Redakciu mojamuzika.sk informoval Anton Repka.

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky