NovinkyRecenzie

Občiansky preukaz Divokého Billa

Aj takto by sme mohli pomenovať nové CD skupiny Divokej Bill. Kapela sa počas pätnástich rokov naučila ubrať a pritlačiť tam, kde treba. Akési energicky – melancholické zamyslenie ponúka nový album s názvom 15. Hlavnými témami nového albumu sú predovšetkým pocity a pôžitky života: láska, smrť, alkohol, tráva, motorky,…

Album pôsobí príjemnou dynamikou, energiou, a tak trochu melanchóliou. Je to dospelejšia a zvukovo viac dotiahnutá jazda gitár, huslí, harmoniky, banja, bicích a mnoho mužných spevov s perfektnou akordickou prehľadnosťou. Na novom albume ubudlo humoru a pribudlo viac priestoru na zamyslenie. Kapela ukázala, že aj emócie sú jej silnou stránkou. Skladby Všema deseti a Půjdem dál, ktorá bola nahratá pre film Lidice, pripomínajú silné balady. Záver jej refrénu „stane se to nám“ nám vyčaruje asi najsilnejší pocit z celého CD, ktorý je o to viac citeľný na živých koncertoch kapely. Singel Vstávej, ktorý štartuje ich nový úžasný album 15 je chytľavý s veľmi rýchlym účinkom. Tretia skladba Dolsin je o starnutí, kde si kapela uvedomila a tak trošku vzdychla nad rýchlosťou času. Pieseň Mašina, ktorej časť textu „hulil, tak se zbláznil… tvrdil, že mu to nic nedělá“ má výraznú protidrogovú myšlienku. Napriek povoleniam je vždy lepšie premyslieť zábavu do istých hraníc. V piesni Harmonika sa prakticky stále dookola opakuje slogan „Vyndej harmoniku“, čo môže po troch minútach vyvolať otravné a nudné reakcie. V niektorých piesňach sa jednotlivé slohy opakujú, pridanie ešte jednej slohy, by prišlo vhod. Môžme si to všimnúť v skladbe Dolsin, kde sa opakuje hlavné posolstvo piesne. Pridať slohu navyše, by sa teda určite hodilo viac. Záver albumu 15 končí príjemnou country peckou Pekelník.  Za touto mimoriadne ucelenou nahrávkou bez akéhokoľvek preháňania stojí produkčne Pavl Karlík. Jeho produkčná šikovnosť, hudobná podobnosť albumu, aranžmá, ale aj spolupráca pri riešení textov sa podpísali pod album Divokého Billa asi najsilnejším dojmom – album 15.

Členovia kapely Divokej Bill nechrlia CD jedno za druhým ako drak oheň, ale radšej jednotlivé piesne nechajú vyzrieť ako víno v sudoch. Výborne zaranžované piesne, perfektná muzika, skvelé chytľavé refrény aj vydarené texty ponúka Divokej Bill na svojom novom CD s názvom 15. Kapela rozhodne novým albumom chytí a upúta poslucháča.

Tracklist:

01. Vstávej
02. Koně
03. Dolsin
04. Půjdem dál
05. Jediná
06. Všema deseti
07. Mašina
08. Zamilovaná
09. Tíseň
10. Harmonika
11. Pekelník

text: Maroš Kušnír

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky