Novinky

Nový singel Kristiny a kraj na Horehroní chráni anjelský part

Éter slovenských rádií patrí v súčasnosti speváčke Kristine a jej novému singlu Horehronie. Pod skladbu s pozitívnym posolstvom sa podpísali Kamil Peteraj a Martin Kavulič. Horehronie je vďaka spojeniu histórie slovenského folklóru s modernými hudobnými aranžmánmi určite oživením slovenskej popovej scény. Ako nám Kristina prezradila, celá pieseň vznikla v priebehu jedného večera, kedy do seba zapadli všetky tvorivé priania jej autorov, speváčky a bonusom je anjelský part. „S nápadom na túto pieseň prišiel Kamil Peteraj, ktorý napísal text. Viem, že na Horehroní má príbuzných a tento kraj sa mu páči. Pamätám si ako raz večer poslal text môjmu hudobnému producentovi Martinovi Kavuličovi s dodatkom, aby sa veršov nezľakol. Martin však okamžite zložil melódiu, pripravil aj aranžmány s tým, že sa rozhodol dať celej skladbe folklórny nádych. Som rada, že som bola pri tom, keď táto pesnička vznikala a ešte v ten istý večer som ju v štúdiu aj naspievala. Ešte by som chcela prezradiť, že v piesni nespievam iba ja, ale jednu pasáž naspievala speváčka Hanka Servická, ktorá spieva v anjelskej reči. Hanka je totiž jedna z mála speváčok na svete, ktorá ma tento dar. Z celého nahrávania mám nádherný zážitok. Pre mňa sú to nezabudnuteľné pocity, akoby nám to všetko zoslal z neba Pánboh,“ opísala nám zrod skladby Horehronie Kristina.

Mladá talentovaná speváčka je rodáčkou zo Svidníka a práve kraj pod Duklou je známy bohatými folklórnymi tradíciami. Kristina sa s folklórom v jeho tanečnej verzii alebo ako interpretka piesní na súťažiach stretávala od školských čias a preto skladba Horehronie bola pre ňu príjemným oživením spomienok. „Nemala som žiadny problém vžiť sa do textu, ktorý spievam. Keď som stála za mikrofónom v štúdiu, predstavila som si našu prírodu a zrazu som mala z celej piesne inú radosť. Hoci už od nahrávania ubehlo pár desiatok dní, stále sa z tejto piesne teším, ako keby som ju práve spievala prvýkrát,“ vyznala sa zo svojich pocitov Kristina.

Folklórom nedýcha iba text a aranžmány. Nezameniteľný podpis pod skladbu pridala aj Kristina naspievanými verziami, ktoré doteraz nemala možnosť svojim fanúšikom ponúknuť. Práve vďaka novej farbe jej hlasu pôsobí Horehronie živou a autentickou atmosférou. „Keď som skladbu nahrávala, predstavila som si aký prejav by som mala použiť. Skúsila som folklór a hneď sme si povedali, že je to ono. Nie je v tom žiadna špeciálna technika, charakterizovala by som to skôr ako iný druh prejavu,“ vysvetľovala Kristina.

Po singli Stonka je skladba Horehronie druhou ochutnávkou z pripravovaného albumu, ktorým by chcela Kristina nadviazať na svoju prvotinu „…ešte váham“. V tejto chvíli môžeme prezradiť, že na novom albume sa objaví tiež pomalá verzia piesne Horehronie. Nový singel s úspechom nerotuje iba v rádiách, ale Kristina s ním postúpila aj do semifinále súťaže Eurovision Contest Song. „Keď zverejnili postupujúce skladby a zistila som, že som postúpila aj ja, veľmi ma to potešilo. Vystúpiť v súťaži ako je Eurovízia bude pre mňa novou skúsenosťou a už teraz sa na ňu teším. Samozrejme, na moje vystúpenie sa pripravujem s plnou vážnosťou, no nevnímam to ako súťaž, ale skôr ako mini koncert v televízii. V každom prípade si chcem Eurovíziu užiť a dúfam, že spolu so mnou si ju užijú aj diváci pred televíznymi obrazovkami,“ dodala s úsmevom Kristina.

redakciu informoval Imrich Makó

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky