Aj vážna hudba a literatúra dokáže zaujať mladých! Ukázal to unikátny kultúrno-vzdelávací projekt „Shakespeare-Prokofiev/ROMEO A JÚLIA“, ktorý pre veľký úspech pokračuje aj v tomto roku. Doteraz ho videlo vyše 6 tisíc študentov a ďalšie tisícky ho uvidia v marci a máji. Reakcie mladých ľudí boli nad očakávanie pozitívne. Slávnu Shakespearovu drámu v spojení s hudbou z rovnomennej Prokofievovej suity stredoškoláci prijali s nadšeným burácavým potleskom! Autori Anton Popovič a Adrian Rajter sú potešení odozvou. V jarnej časti čaro vážnej hudby a činoherného slova priblížia ďalším mladým ľuďom Juraj Kemka, Marián Miezga, Róbert Jakab, Sáva Popovič, Martin Hronský, Marián Prevendarčík a študenti bratislavského konzervatória. Moderovať bude opäť Adela Banášová a Peter „Šarkan“ Novák.
Aj „vysoká“ kultúra je mládeži blízka, ak je podaná zrozumiteľným jazykom! Ukázal to jedinečný projekt Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý je vlastne novým konceptom niekdajších výchovných koncertov. Cyklus „Shakespeare-Prokofiev/ROMEO A JÚLIA“ minulý rok študentov natoľko zaujal, že pokračuje aj tento rok.
Sériu jarných koncertov organizátori otvoria v utorok 1. marca v koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Autormi projektu sú skladateľ a dirigent Anton Popovič a muzikológ a dramaturg Adrian Rajter.
„V súčasnosti, keď sa mladí stále menej dostávajú do priameho kontaktu s našim vzácnym kultúrno – civilizačným dedičstvom, je osobitne dôležité, aby sa ich obzor rozširoval aj o horizonty „nestarnúcej klasiky”. Od pádu komunizmu sa u nás už 26 rokov kladie dôraz na riešenie politických a ekonomických problémov, zatiaľ čo kultúra a vzdelávanie je tragicky v úzadí. Nie je to pre spoločnosť zdravé,“ dodal Anton Popovič.
„Na rozdiel od rozvinutých štátov Európskej únie na Slovensku dlhodobo absentuje systematická výchova mládeže k „vysokému umeniu. Ukázalo sa, že stačí vytvoriť príležitosť k stretnutiam mladých s činohrou a živou symfonickou hudbou a zaujme ich to. Týmto projektom chceme nadviazať na tradíciu vyspelých krajín a pripraviť študentom výnimočnú produkciu, ktorá môže umocniť ich záujem o tento druh umenia, patriaci k najvýznamnejším výdobytkom európskej kultúry,“ povedal Anton Popovič.
Projekt pod záštitou Ministerstva kultúry SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Centrom pre filantropiu. Partnermi sú Divadlo ASTORKA Korzo´90, Konzervatórium Bratislava, SND, SOZA a EDULAB. Najbližšie predstavenia budú v Slovenskom rozhlase 1. marca, 2. marca a 3. mája. Viac informácií nájdete na: http://www.regionbsk.sk/docDetail.aspx?docid=10060403&docType=ART&nid=33
zdroj: Nora Krchňáková
foto: AVE Agency