Novinky

Nouveau_FM Nujazzdayz predstavujú účinkujúcich (koncerty začínajú už dnes)

nuvoaŽiadny funk, to už skôr folk. FINK, to je nufolk, korenený jemnou elektronikou. Angličan Fin Greenall sa pôvodne venoval Djingu a produkcii. Z raveu však časom vyrástol a do ruky chytil akustiku. Pod pseudonymom Fink vydal tri albumy, z ktorých každý je iný, každý svojím spôsobom jedinečný, plný jemných spovedí. Fink má stále dostatok odvahy robiť hudbu v prvom rade pre seba a podľa seba, čo koniec koncov dokazuje aj jeho aktuálny album, príznačne nazvaný Sort of Revolution (Ninja Tune, 2009). Tradičné pesničkárstvo obohacuje o blues. Mieša ho so soulom, korení nenápadnú elektronikou a dopĺňa hosťovačkou Johna Legenda. Nunja Tune opäť útočia.
http://www.myspace.com/finkmusic

Japonsky optimisticky premýšľajúci nujazz spájajúci v sebe prvky soulu a acid. Vždy, keď sa u nás objaví jeden zo zakladajúcich členov KYOTO JAZZ MASSIVE, Shuya Okino, ide o hudobnú udalosť mesiaca. Inak tomu nebude ani na NouveauNu _FM. V dobe, keď ešte neboli rozšírené blogy im k sláve pomohol Gilles Peterson. Oprávnene, veď ich debut Spirit of the Sun (Compost Records, 2002) bol v rámci žánru jedným z albumov roka. Shuya svoje sety obvykle komponuje ako eklektickú zmes housu, jazzu a broken beatu. Môže sa však stať, že bude niesť fragmenty jeho sólovky United Legends (Msi Music/ Super D, 2006). Mimochodom spolupracoval na nej aj s vynikajúcou vokalistkou Yukimi Nagano (Koop). Hovorí sa, krajina vychádzajúceho slnka. V takom Tokiu však pomedzi mrakodrapmi nakukne len občasne. Skutočne vychádza v Kyote. Japonský jazzový massive (attack).
http://www.myspace.com/kyotojazzmassive

A teraz späť do Tokia. TROUBLE OVER TOKYO si môžete, a ak ste tam boli, tak si aj celkom iste pamätáte z uplynulého Wilsonicu. Svojrázny pesničkár a showman Toph Taylor zaujal predovšetkým spojení fallseta v polohách Thoma Yorka a Justina Tiberlakea (ok, Michaela Jacksona ak chcete…) a bezpochyby tak učiní/spraví znova. Výhodou je, že teraz si jeho popom presiaknutú glitch-folktroniku namiesto bratislavského publika, užije to košické.
http://www.myspace.com/troubleovertokyo

DIGIT ALL LOVE je desaťčlenná (!) trip-hopová formácia. Takpovediac orchester, ktorý okrem sláčikového kvarteta a absolútne živého prevedenia všetkej elektroniky ponúka ešte aj vizuálne pozadie. Wroclavský band sa bezpochyby nechal inšpirovať náladovosťou raných Portishead, sláčiky zas vzdialene pripomenú belgických Hooverphonic. Láska k downtempu so sebou prináša najazzlú rytmickú sekciu, bicie v akustickom prevedení a príjemný ženský vokál. DIGIT ALL LOVE sú samy sebou, žánrovou pestrosťou reflektujú koplexnosť okolitého sveta. Bez preháňania, toto je jeden z malých zázrakov poľskej hudobnej scény.
http://www.myspace.com/digitalllove

Bootsi sa z hip hopom dostal do kontaktu už v trinástich rokoch. Jeho začiatky akoby vypadli z priemerného hollywoodskeho životopisného filmu. Počas dovolenky v Nemecku našiel prehrávač. Onedlho už mal s kamarátom Benskim na konte debutový album The Flood, vtedy ešte vydaný pod menom Arral Szemben. O dva roky nasledoval ďaľší album, ale najmä spolupráca s Yonderboiom, ktorý sa tiež pred pár rokmi objavil na našom festivale. Posledný album BOOTSI QUARTET Silnet Partner naživo doprevádzajú čelista, gitarista a bubeník.
http://www.myspace.com/djbootsie

PORTICO QUARTET sú štyria jazzmani z Londýna. Výnimočné je ich nástrojové obsadenie, keďže okrem soprano a alt saxofónu, perkusích a basy v každej skladbe využívajú zvláštny druh perkusí. Hang, tak sa tento nástroj volá, dodáva ich hudbe jedinečný zvuk, koncept a zároveň zvukovú atraktivitu. Debut Knee-deep in the North Sea bol nominovaný na prestížnu 2008 Mercury Music Prize a mnohé magazíny ho označili ako jazzoví album roka. Ich úspech teda zrejme netkvie len v nástrojovom obsadení.
http://www.myspace.com/porticoquartet

informácie poskytla našej redakcii Zuzana Kudlová (Kasárne/ Kulturpark, Košice)

Bez názvu

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky