NovinkyKam na koncert?

Nórsky gitarový mág po prvý krát na Slovensku!

Už v sobotu 10.11. si v Košickej historickej radnici v rámci festivalu Jazz For Sale môžete pozrieť vystúpenie nórskeho gitarového mága Eivinda Aarseta s kapelou. Eivind Aarset je považovaný za novátora gitary. Patrí k najžiadanejším škandinávskym hudobníkom.  Z Aarsetovej hry cítiť vplyv severského jazzu, sám však býva radený skôr do kategórie nu-jazz.  Vo svojich inštrumentálnych plochách, ktoré sa najčastejšie tvarujú nad pravidelnou rytmickou štruktúrou, Aarset narába s gilmourovskými zvukmi svojej gitary, ale tiež farbami a priestorom celej kompozície.

Eivind Aarset spolupracoval s hudobníkmi ako Bill Laswell, Nils Petter Molvaer, Jan Bang, David Sylvian, Dhafer Youssef, Paolo Fresu, Andy Sheppard. Jeho sólové albumy boli v americkom New York Times hodnotené ako najlepšie jazzové – elektrické albumy po ére Milesa Davisa.

V Košiciach vystúpi so špeciálnym hosťom, ktorým bude mladý slovenský gitarista, experimentátor, autor filmovej a divadelnej hudby David Kollar. Spolupráca medzi Davidom a Eivindom vznikala vyše dvoch rokov. Aarset pozval Kollara po vypočutí jeho nového hudobno pohybového projektu ARTRANCE v ktorom spolupracuje s Gergom Borlaiom, Andreou Ladanyi a Indiou Czajkowskou.

Line up:

Eivind Aarset – gt

Audun Erlien – bs
Wetle Holet – dr
David Kollar – gt

Eivind Aarset pre Nový Populár o Davidovi Kollarovi:

Myslím si, že Dávid má ohromný potenciál a nazdávam sa, že už veľkým gitaristom je, ale medzi tým, čo som ho počul prvý krát (čo bolo možno pred pár rokmi) a tým, čo robí teraz, urobil veľký hudobný pokrok, je značne osobitý a stále rýchlo dozrieva. Keďže je taký mladý a aktívny v mnohých zaujímavých projektoch, myslím, že sa môžeme tešiť na množstvo skvelej hudby z jeho strany. Zatiaľ máme dve vystúpenia v novembri, David tam bude ako hosťujúci sólista. JA budem hrať časť koncertu s kapelou, potom duo s Davidom a potom sa David pripojí ku kapele v niektorých skladbách. Dúfam, že budeme v budúcnosti spolupracovať, možno budem hosťom v jeho projekte, uvidíme čo budúcnosť prinesie…

zdroj: Jozef Kukura

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky