Novinky

Festival plný príbehov z celého sveta

Najzaujímavejším a najdiskutovanejším príbehom súčasnej kinematografie je venovaná sekcia Príbehy.  Patrí k divácky najobľúbenejším a aj tento rok prináša na filmové plátna  diela známych režisérov,  uvedené v nedávnej minulosti na svetových festivaloch a nominantov na významné ocenenia.

V príbehovej sekcii nájdu diváci napríklad film  Anarchia v Žirmunaji (Anarchija Žirmūnuose), ktorý bol vybraný pre jeho neobvyklosť a to aj napriek tomu, že vznikol ešte v roku 2010.  Americký film Divoké stvorenia južných krajín (Beasts of the Southern Wild)  myšlienkovo voľne nadväzuje na skutočné udalosti – záplavy v New Orleanse a aj dej filmu sa  odohráva v štáte Luisiana. Film o krutosti a kráse prírodných procesov je podfarbený skvelou hudbou, na ktorej tvorbe sa podieľal aj sám režisér. Ďalším z  V snímke Súmrak (Bein HaShmashot) má každá z postáv  svoj špecifický osud a svoje tajomstvo a režisér ich pomocou vytvára bohatý kaleidoskop súčasného života v Izraeli. Je to fascinujúci portrét niekoľkých generácií plný lásky, viny a túžby po odpustení.

Belgický film Votrelec (L´  Envahisseur)  prináša pozoruhodne vykreslené postavy outsidera, vládcov podsvetia i vyššej spoločnosti a je celkom odlišný od politicky korektných filmov

o poľutovaniahodných prisťahovalcoch. Ilegálnych prisťahovalcov nezobrazuje ako

obete beštiálneho režimu, ale ako ľudí, ktorí dokážu manipulovať situáciou rovnako

šikovne ako príslušníci vyšších vrstiev spoločnosti. Keď rieka bola človekom (Der Fluss war einst ein Mensch) sa nakrúcal v bažinatej delte rieky Okavango, ktorá končí v kalahárskej púšti – najväčšej vnútrozemskej delte sveta, kde žijú v priemere dvaja obyvatelia na kilometer štvorcový. Tému o sťahovaní duší filmári rozvíjali priamo v teréne, prakticky bez scenára. Nakrúcanie stálo 136 000 dolárov. V hlavnej úlohe uvidíte vynikajúceho mladého nemeckého herca Alexandra Fehlinga, ktorý sa objavil napr. v Tarantinových Nehanebných

bastardoch.  Triler Božie kone (Les Chevaux de Dieu) vykresľuje príbeh inšpirovaný teroristickými útokmi v Casablance v roku 2003. . Utajené detstvo (Infancia clandestina) je príbeh o živote v podzemí a o láske. Vynikajúci, romantický politický film patril k tomu najlepšiemu na MFF Cannes 2012. Obsahuje krásne animované časti, situácie plné napätia i výborné portréty revolucionárov – rojkov, ktorí sú revolucionármi srdcom i zbraňou.

Bratislavský filmový festival Bratislava sa koná od 9. do 15. novembra v Cinema City Eurovea, v kinách Mladosť a Lumiere. Bližšie informácie o festivale nájdete na www.iffbratislava.skwww.facebook.com/bratislavaiff. Permanentky na festival sú v predaji aj prostredníctvom Predpredaj.sk.

Príbehy

Anarchija Žirmūnuose / Anarchy in Zirmunai
Saulius Drunga
, Lithuania, Hungary, 2010

Bein HaShmashot / Dusk
Alon Zingman
, Israel, 2011

Les Chevaux de Dieu / Horses of God
Nabil Ayouch
, Morocco, France, Belgium, 2012

L’ordre et la morale / Rebellion
Mathieu Kassovitz
, France, 2011

Infancia clandestina / Clandestine Childhood
Benjamín Ávila
, Argentina, Brazil, Spain, 2012

Beasts of the Southern Wild / Beasts of the Southern Wild / Divoké stvorenia južných krajín
Benh Zeitlin
, USA, 2012

Yao jie huang hou / Bugis Street Redux
Yonfan
, Hongkong, Singapore, 1995-2012

Siete Cajas / Seven Boxes / Sedem krabíc
Juan Carlos Maneglia, Tana Schémbori
, Paraguay, 2012

L’envahisseur / The Invader
Nicolas Provost
, Belgium, 2011

Der Fluss war einst ein Mensch / The River Used to Be a Man
Jan Zabeil
, Germany, 2011

zdroj: Silvia Turnerová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky