Novinky

Nocadeň sú na novom albume lepší ako kedykoľvek predtým!

Po dlhých siedmich rokoch dnes potešila skupina Nocadeň svojich fanúšikov vydaním nového albumu s tajomným názvom Pozemskí astronauti. Namiesto pevných termínov si hudobníci dopriali čas a s novým materiálom sa doslova maznali. Čerstvé nápady tak mali dostatok času dozrievať pri práci v štúdiu aj počas kapelových skúšok.

„Počas tých rokov od zatiaľ posledného albumu sa toho udialo naozaj veľa. Náš bubeník je dvojnásobný otec, moja dcérka je už veľká slečna, snáď sme trochu zmúdreli a hudobne dozreli,“ hovorí líder formácie Rasťo Kopina.

Čerstvá novinka nesie esencie tvorby Nocadeň, ktoré ocenia nielen skalní fanúšikovia, ale ako hudobníci veria, osmelia nových poslucháčov objavovať aj ich staršie nahrávky. „Na novom albume sme sa nesnažili experimentovať za každú cenu, len sme chceli jednotlivé nápady dotiahnuť do konca a bez kompromisov. Vedeli sme, že máme kvalitný materiál a nechceli sme sa uspokojiť s tým, že ho len nahráme,“ spomína na vznik albumu bubeník Peter Gufrovič.

nocaden-obal-pozemski_astronauti

Textári poznajú dôverne momenty, kedy napíšu dobrý text hneď a niekedy to trvá. Presne tak sa rodili aj tie najnovšie z pera Rasťa Kopinu. „Tentokrát bol ešte pred všetkým vymyslený názov albumu, takže téma bola daná a pridávali sa príbehy. Tento album je o nás, o ľuďoch, o tom, ako putujeme vesmírom, o našich zážitkoch, o našom precitnutí a poznaní.“

Exkluzívny krst

Na albume spolupracovali Nocadeň s producentom Vladom „Randy“ Gnepom a o výsledný zvuk sa postaral dvojnásobný držiteľ amerických cien Grammy Vlado Meller. Hudobne sa na jeho vzniku podieľal okrem iných aj Martin „Isobutane“ Krajčír. Nocadeň ma sprevádzajú od mojich skorých rokov, kedy som z ich starších vecí čítal tuzemské korene shoegazeu a post-rocku. Po pár rokoch remixovania ich skladieb to s chlapcami tak nejako logicky vyeskalovalo do hlbšej spolupráce na Pozemských astronautoch,“ vyznáva sa Martin „Isobutane“ Krajčír.

Pozemských astronautov pokrstia hudobníci hneď dvakrát. 23.mája na DM party v bratislavskom KC Dunaj a v Košiciach 30.mája v ateliéri Woont. Košický krst bude zaujímavý v tom, že tam kapela odohrá komplet celý nový album a vznikne z toho aj obrazovo-zvukový záznam.

Skupinu Nocadeň založili bratia Rasťo (spev) a Robo Kopinovci (gitara) v roku 1997. V kapele účinkujú aj basgitarista Boris Mihálik a bubeník Peter Gufrovič. Debutový eponymný album vydali v marci 2000. O rok neskôr nasledovala štúdiová nahrávka Slová už nevravia nič. Odvtedy ešte vydali albumy Katarzia (2003), Nestrieľajte do labutí (2006) a zatiaľ posledný počin Ikony (2008). Na svojom konte má skupina úspešné single Steny, Organizmy, Pod lampou, Slová už nevravia nič, Buď hviezda, Nestrieľajte do labutí, Tvoj mono hlas, Umriem pri tvojich nohách.

text: Edo Kopček
foto: archív Nocadeň

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky