Novinky

No Brake s novým bubeníkom a prvým slovenským singlom. Vypočujte si ich novinku Chaos

Slovenská kapela No Brake zverejnila videoklip k skladbe Chaos, ktorú môžu fanúšikovia slovenskej hudby poznať z vysielania niektorých rádií a zo semifinále vlaňajšieho Košického zlatého pokladu. Videoklip prichádza takmer po roku nielen kvôli protipandemickým opatreniam, ale aj menšiemu vizuálnemu zámeru. Po dvoch albumoch v angličtine avizuje No Brake singlom Chaos zároveň prípravy ich nástupcu pre zmenu so slovenskými textami.

Hoci boli prvé dva albumy kapely Hands Indie Air (2013) a Noise Bast (2017) založené na anglických textoch a single z nich sa hrali v menších rádiách v USA a Japonsku, singel Chaos je prvým pokusom kapely o bližšie oslovenie slovenského poslucháča. Text napísal basgitarista Martin Beňačka a zaoberá sa “nespravodlivosťou, sklamaním v živote a neúspešnými vzťahmi so ženami, z ktorých sa však človek poučí a stane sa silnejším.”

Hlavnú melódiu priniesol gitarista a spevák Juraj Beňačka, skladbu dotvorila celá kapela spoločne v skúšobni. Tradične ponúkajú hudobníci pozitívnu, dynamickú zmes indie rocku s viacerými pasážami a rock’n’rollovým gitarovým sólom. 

Lamentovali sme, či spravíme opäť anglickú pesničku, keďže sme začínali s tým, že budeme chodiť s našou hudbou po zahraničí, čo sa aspoň trochu podarilo. Dostali sme sa do Poľska, Talianska, Česka a naše skladby sa hrávali v menších rádiách v USA a Japonsku. Sme radi, že sa nám za tých desať rokov podarilo aspoň to za našimi hranicami. Ale čím sme boli starší, dozrievalo v nás, že už asi nebudeme cestovať do Ameriky a snažiť sa tam preraziť. Na Slovensku máme zabehnuté svoje životy, aj preto sme spravili prvú slovenskú skladbu a po slovensky bude aj nadchádzajúci tretí album,” dodáva spevák a gitarista Juraj Beňačka.

Po koronavírusovom období a rôznych povinnostiach trvalo vytvorenie klipu s rôznymi efektami a retro prvkami dlhšie ako sa predpokladalo. Základ tvorilo niekoľko záberov, ktoré vtipne dotvoril Juraj Beňačka vo svojom počítači. 

No Brake. zľava: Matúš Folvarčík (bicie), Juraj Beňačka (spev, gitara), Martin Beňačka (basgitara). Foto – archív kapely

Kapela No Brake sa znova rozbieha spolu s novým bubeníkom Matúšom Folvarčíkom, ktorý je dlhoročným kamarátom a spoluhráčom Juraja Beňačku v Detox of a Pony. Matúš Folvarčík sa už podieľa aj na prípravách nového materiálu.

text: Edo Kopček
foto: archív No Brake

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky