Novinky

Dvojica Nikitin & Šrámek zobrazuje kinematický obraz akustickej hudby

Dvaja dlhoroční hudobní partneri, saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek, vydávajú pod overenou značkou Altar svoj piaty album. Nahrávka Directions & Connections prináša hudbu plnú príbehov, obrazotvornosti i kontrastných zamyslení. Album zároveň štartuje vznik vlastného hudobného vydavateľstva Hlava XXII.

Nespočetné spoločné zážitky, dlhoveké priateľstvo, hudobná kompatibilita – to sú nefalšované ingrediencie fungovania chémie dvojice Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek. Po vydaní predošlých albumov ich projektu Altar však prišlo obdobie protipandemických opatrení i prísnych lockdownov. A práve vtedy vznikol nový album Directions & Connections.

Hudobníci sa počas pandémie zavreli do štúdia a budovali hudbu na kostrách aranžmánov, ktorých výsledná podoba vznikla postprodukciou. Nahrávanie albumu Directions & Connections sa tentokrát uskutočnilo doma na Slovensku a vyústilo k založeniu vlastného hudobného vydavateľstva Hlava XXII. Album sa potom symbolicky posielal na mastering do USA, inak sa všetko podstatné odohralo medzi Bratislavou, Viničným, Modrou a pár nahrávok sa ocitlo v Budapešti.

Na otázku, či sa chcel týmto albumom posunúť iným smerom v oblasti zvuku a formy, alebo je zosumarizovaním predchádzajúcich skladateľských aj interpretačných skúseností, Nikitin odpovedá: „Hľadal som posun smerom k novému zvuku. Ten vychádzal jednak z nového obsadenia (husle a marimba), ale aj s experimentovaním s efektami. Kompozične ho cítim ako prirodzené smerovanie, ktoré u mňa sprevádzajú vplyvy komponovanej hudby druhej polovice 20.storočia. Najväčší posun vnímam práve v obrazotvornosti, ktorú posúva u mňa práca s tanečníkmi, scenáristami a skúsenosť s filmovou hudbou.

Album obsahuje jedenásť kompozícii, väčšina pochádza z pera Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámka. Autorsky čerpali aj od francúzskeho velikána baroka Jean-Philippe Rameaua a jazzového géniusa Johna Coltrana. Okrem jadra a srdca Altaru, dvojice Nikitin-Šrámek, formujú originálnu atmosféru nahrávky prizvaní hudobníci. Jedinečný tón huslí Lucie Harvanovej znie spolu s dažďovou marimbou Kyrila Stoyanova, éterické dychy dodali flautistka Sisa Michalidesová a hráč na krídlovku Kornel-Fekete Kováca. Dvojica hudobníkov sa rozhodla urobiť album bez bicích nástrojov. Namiesto nich pokrytl rytmický základ kontrabas v podaní Juraja Grigláka. Postprodukcie sa ujal Peter Preložník. 

„V prípade hudobných príbehov, ktoré sme na nahrávke tentokrát priniesli, boli inšpiráciou naše vlastné momenty šťastia, ale zároveň i temnejšie chvíle a zážitky. Tie sa nám v tomto projekte prelínajú a vynárajú jeden za druhým v celkom náhodnom poradí. Hranice medzi povznášajúcou emóciou a tou temnou však často závisia od subjektívneho pocitu poslucháča,“ hovorí Nikolaj Nikitin, autor väčšiny skladieb na albume.

Altar Ensemble – Directions & Connections je prvým titulom novozaloženého vydavateľstva Hlava XXII, ktoré sa bude špecializovať na komornú a jazzovú hudbu.

zdroj: Music Press Production, tlačová správa
foto: archív Altar Ensemble

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky